Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
НАТО   Інтенсифікований діалог   співпраця

Україна в НАТО: міф чи реальність?

Марина Морська | 4.02.2008 22:08

10
Рейтинг
10


Голосів "за"
12

Голосів "проти"
2

Як співпрацює Україна і НАТО.

"Наша відданість Інтенсифікованому діалогу підкреслює той факт, що двері НАТО залишаються відкритими, а прагнення України є досяжним... Втім, остаточна відповідальність за успішність цих намагань належить насамперед українському народу та його обраним лідерам"

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер під час засідання Комісії Україна – НАТО на рівні міністрів закордонних справ у Софії (Болгарія) 28 квітня 2006 року

Відносини Україна – НАТО тривають з 1991 року і з кожним наступним етапом стають все більш розвиненішими і тіснішими. До вашої уваги короткий опис стосунків України і НАТО.

1991 рік

Офіційно відносини між Україною і НАТО розпочато під час приєднання України до Ради північноатлантичного співробітництва (пізніше перейменована у Раду євроатлантичного партнерства) безпосередньо після розпаду Радянського Союзу і набуття нею незалежності.

1994 рік

Україна стає першим членом Співдружності Незалежних Держав (СНД), яка приєдналася до програми "Партнерство заради миру" (ПМЗ).

1996 рік

Українські військовослужбовці беруть участь у миротворчій місії НАТО у Боснії і Герцеговині.

1997 рік

З метою надання інформації про діяльність та мандат НАТО, що зазнає змін, та для поглиблення співробітництва Україна – НАТО у Києві відкривається Центр інформації та документації НАТО.

У липні, під час Мадридського самміту НАТО, країнами – членами Альянсу та Україною офіційно підписано Хартію про Особливе партнерство, наслідком якої стало започаткування Комісії Україна – НАТО (КУН).

Україна започатковує дипломатичну місію в НАТО.

1998 рік

Засновано Спільну робочу групу Україно – НАТО з питань оборонної реформи.

1999 рік

З метою забезпечення участі України у програмі ПМЗ та підтримки реформи, шляхом налагодження постійного зв'язку з Міністерством оборони України та іншими українським установами у Києві розпочинає свою роботу Офіс зв'язку НАТО.

Українсько – польський батальйон бере участь в операціях у Косові у рамках миротворчого контингенту НАТО.

2000 рік

Верховна Рада України ратифікує угоду ПЗМ про статус перебування іноземних сил.

2002 рік

У травні Президент України Леонід Кучма проголошує мету про набуття майбутнього членства в НАТО. Під час засідання КУН у Рейк'явіку (Ісландія) міністри закордонних справ висловлюють бажання щодо підняття двосторонніх відносин на принципово новий рівень.

Результатом таких намірів стає розробка Плану дій Україна – НАТО. Погодженого під час чергового засідання КУН на рівні міністрів закордонних справ, що відбулося у Празі (Чехія) в листопаді.

2004 рік

Верховна Рада України ратифікує Угоду про підтримку сил країною – господарем.

Україна підписує Угоду з НАТО щодо стратегічних перевезень.

Восени країни – члени Альянсу уважно спостерігають за розгортанням подій під час президентських виборів в Україні, а також Помаранчевої революції. Вони підкреслюють важливість проведення вільних та чесних виборів і переносять дату проведення чергового засідання КУН, що було заплановане на грудень.

2005 рік

У лютому країни – члени Альянсу запрошують новообраного Президента України Віктора Ющенка взяти участь у роботі самміту штаб-квартирі НАТО. Країнами НАТО висловлено підтримку його амбітним планам реформування, а також дано згоду зорієнтувати співробітництво Україна – НАТО відповідно до нових пріоритетів влади.

У квітні під час засідання КУН на рівні міністрів закордонних справ, що відбулося у Вільнюсі (Литва) країнами – членами Альянсу та Україною, з огляду на прагнення України набути членства в НАТО та пакету короткострокових дій щодо підтримки ключових реформ, започатковується новий формат відносин: Інтенсифікований діалог.

Шляхом обміну листами НАТО та Україна погоджують процедури щодо підготовки заходів з підтримки Україною анти терористичної операції НАТО на Середземному морі "Активні зусилля".

У вересні у рамках Інтенсифікованого діалогу розпочато низку обговорень на рівні експертних груп.

У жовтні члени Північноатлантичної ради відвідують Київ з метою обговорення Інтенсифікованого діалогу з міністрами закордонних справ та оборони України.

У грудні під час засідання КУН у штаб-квартирі НАТО міністри закордонних справ країн-членів Альянсу наголошують, що подальший прогрес з питань євроатлантичної інтеграції України. Включаючи можливу участь у Плані дій щодо членства в НАТО, буде залежати від конкретних дій щодо імплементації ключових реформ та стратегічного курсу України.

2006 рік

У березні Генеральний секретар НАТО вітає проведення в Україні вільних та чесних виборів до Верховної Ради як таких, що сприяли розвитку демократії в Україні.

У вересні під час візиту до штаб-квартири НАТО прем'єр-міністр України Віктор Янукович запевняє представників Альянсу у готовності України продовжувати поточну співпрацю з НАТО, але заявляє, що український народ ще не готовий до можливого членства в Альянсі.

2007 рік

Український корабель вперше бере участь в операції НАТО "Активні зусилля".

Україна відряджає військових медиків на підтримку Групи з відбудови провінції в Афганістані.

Десятиріччя Хартії про Особливе партнерство між Україною і НАТО.

Основною метою триваючого співробітництва Україна – НАТО є створення більш демократичної, процвітаючої України, яка має сучасний та підзвітний безпековий сектор. Україні необхідно сконцентрувати свої зусилля для подальшого просування цього процесу з метою досягнення практичного впровадження цілей реформ за такими ключовими напрямами як зміцнення демократії, принципів верховенства права, прав людини, ринкової економіки, а також боротьби з корупцією, трансформації сфери безпеки і оборони. Через механізми порад та практичної допомоги НАТО та окремі країни – члени здійснюють підтримку зусиль України на шляху досягнення нею амбітної програми реформ, проте відповідальність щодо її імплементації лежить головним чином на Україні.

Для українського керівництва також важливо переконати український народ, що така честолюбна програма реформ та курс України на євроатлантичну інтеграцію, включаючи можливість набуття членства в НАТО, відповідають національним інтересам держави. Багато людей в Україні все ще ставляться з підозрою до НАТО та формують свою оцінку щодо Альянсу, керуючись стереотипами часів "холодної війни". Багато ще потрібно зробити, щоб поліпшити обізнаність українського населення про взаємні переваги, які вже досягнуто завдяки триваючому діалогу та практичному співробітництву між Україною та НАТО у широкому колі питань.

Частиною короткотермінових дій, які були запропоновані країнами – членами Альянсу та погоджені у Вільнюсі, є співробітництво з керівництвом України у питаннях поліпшення поінформованості стосовно того, чим сьогодні є НАТО та кращого розуміння відносин Україна – НАТО. Такі дії дадуть можливість людям з'ясувати для себе як трансформувалось НАТО з моменту закінчення "холодної війни". Важливою частиною цієї трансформації є нові партнерські зв'язки, які НАТО започаткувала серед країн євроатлантичного регіону з метою відповіді новим викликам безпеці, а також стратегічне партнерство з Україною та Росією. Зміцнення відносин Україна – НАТО в останні роки також свідчить про те, що прагнення України до членства не суперечить її бажанню підтримувати міцні відносини з Росією.

Україна – НАТО запроваджують процес Інтенсифікованого діалогу щодо прагнення України до членства та відповідних реформ. Цей діалог не гарантує запрошення вступити до Альянсу і не випереджає жодне майбутнє рішення, яке може бути прийняте лідерами Альянсу. Відповідне рішення ґрунтуватиметься на успіхах України у втіленні ключових цілей реформування. Врешті – решт, остаточне рішення щодо майбутнього відносин України з НАТО знаходиться в руках українського народу та його обраних лідерів.

Таким чином на українське керівництво покладено дуже важливу місію: поінформувати український народ щодо важливості вступу в НАТО. Адже більшості наших співгромадян дуже мало відомо про цей Альянс. У школах практично не вивчається нічого про НАТО, вузи також не запроваджують спеціалізовані курси (за винятком деяких факультетів), ЗМІ не завжди надають достовірну інформацію. Звичайно, за таких умов більшість українців вороже ставляться до НАТО, сприймаючи його як агресивний воюючий блок (особливо це відноситься до людей старшого віку). Є ще одна проблема: багато хто вважає, що вступивши у НАТО в України погіршаться відносини з Росією. Тому всі ці питання повинні роз'яснюватись на державному рівні, випускатись невеликі книги, які б розповідали про Альянс і роздавались безкоштовно. Це питання є надзвичайно важливим, адже кістяк держави – його населення і якщо воно буде поінформоване і освічене, то така країна обов'язково доб'ється всього, чого прагне. А Україна, як відомо, прагне в Європу. А уявити Європу без НАТО неможливо. Тільки, коли народ і влада об'єднають зусилля Україна стане повноправною частиною найдревнішого континенту! Тож давайте намагатись вчитись, не будьмо байдужими до долі Батьківщини і, звичайно, докладаймо всіх зусиль, щоб Україна вступила в НАТО!

Коментарі
Замісь коментування посилання на мою статтю

Внутрішня політика України щодо НАТО

Те що ви перечислили-це задливість перед Західними Країнами. Коли нас неберуть нікуди і ніякою союзною допомоги в вирішенні питання ЧФ Росії не дають а українська влада чорно робуту українських солдат посилає виконувати... Яка бісу це співпраця. Це політичн купляння політикв собі прихильників на Заході.

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua