Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
вибори   аналіз підготовки   адмінресурс

Залишився місяць до виборів, а маємо, те що маємо...


4
Рейтинг
4


Голосів "за"
5

Голосів "проти"
1

Україна завзято готується до дострокових парламентських виборів, але як вона це робить мало кому відомо. Тож від загальних фраз про адмінресурс до конкретних фактів пропонуємо перейти у цьому матеріалі.

Протягом 22 серпня – 3 вересня 2007 року аналітичною групою в Києві та 60 довготерміновими спостерігачами ГМ ОПОРА, що працювали в 22 областях України, а також, Автономній республіці Крим, містах Київ та Севастополь здійснювався другий тур аналізу процесу підготовким до виборів.

Спостерігачами були зафіксовані порушення під час ведення агітації суб'єктами виборчого процесу. Вони пов'язані з поширенням матеріалів без вихідних даних, відсутністю реальних накладів, надання безкоштовних товарів або послуг, залучення неповнолітніх до агітації тощо.

Блок Юлії Тимошенко першого вересня по всій Україні дарував школярам щоденники з символікою Блоку, за що заслужив звання "Благодійник виборів".

Під час спостереження зафіксовано випадки ведення агітації посадовими особами у робочий час. Вказані дії здійснюються представниками мінімум семи політичних сил. Кількість посадових осіб, що беруть участь у виборах та пішли у відпустку збільшилася несуттєво. В своєму моніторинговому звіті ОПОРА наводить ряд прикладів, які засвідчують факт масової агітації з боку посадових осіб, яка географічно охоплює всю Україну.

АРК

Керченський міський голова Олег Осадчій готуючись до візиту Віктора Януковича збирав керівників місцевих підприємств, установ та закладів і давав позитивні оцінки діяльності Партії регіонів, водночас закликаючи згуртуватись для перемоги. Зустріч відбувалася в робочий час.

Перший заступник міністра освіти АРК Володимир Каврайський під час здійснення робочої поїздки з метою перевірки готовності шкіл до початку навчального року у м. Бахчисарай, неодноразово давав позитивну оцінку програмі Партії регіонів, щодо надання російській мові статусу державної.

До ОПОРИ звернулися деякі працівники сфери освіти м. Євпаторія, які повідомили, що Ведмецька М.А. (до 2006 р. обіймала посаду начальника управління освіти Євпаторійського міськвиконкому) доручила директорам шкіл "провести роботу" з підлеглими вчителями, щоб ті на запланованих на першу половину вересня батьківських зборах "роз'яснили" батькам, за кого треба голосувати. Пані Ведмецька відрізнилася фактами втручання у виборчий процес і на виборах Президента 2004 року, а зараз вона секретар міської ради м. Євпаторія.

Харківська область. Як характерний приклад прихованої агітації з боку керівників органів місцевої влади можливо розглядати заяву Харківського міського голови М. Добкіна про те, що хліб-завод "Салтівський" (належить представнику блоку НУ-НС Руденко) підвищив ціни на хліб, а "Кулінічи" (належить представникам Партії регіонів братам Мисікам) не підвищив. Характерно, що це не відповідає дійсності.

Під час візиту до Харкова Юлії Тимошенко в місті було організовано провокацію: факельну ходу колони людей, одягнених у камуфляжну форму з символікою ОУН. Вона намагалася пройти повз площу під час виступу лідерки БЮТ. БЮТ заявив, що організацією ходи керував особисто секретар міськради, Г.Кернеса (представник Партії регіонів).

Сумська область. 23серпня було оприлюднено звіт голови Білопільської районної ради про діяльність за період з квітня 2006 року. У звіті містився розділ "Виконання передвиборної програми районної організації політичної партії "Народний Союз Наша Україна". До заслуг партії зараховувались збільшення надходжень до бюджету, запровадження стипендій для відмінників та ін.

Обласна організація Партії Регіонів звинуватила заступника голови Сумської ОДА Зіновія Гузара в використанні адмінресурсу та перешкоджанні свободі слова. Обласний осередок партії замовив в обласній газеті "Сумщина" (засновники – ОДА, облрада, трудовий колектив) розміщення політичної реклами, в якій говориться, що Гузар нав'язує дискусію про ОУН-УПА. За вказівкою Зіновія Гузара газета відмовилася публікувати матеріал, хоча кошти за політичну рекламу вже були проплачені.

В Чернігівській області Олег Ляшко (БЮТ) заявив про тиск на керівництво блоку в Борзнянському районі та перешкоджанні кандидату в народні депутати від БЮТ Івану Кіровському в організації зустрічі з виборцями в Ічнянському районі. За словами Ляшка, це пов'язано з адмінресурсом, який використовує блок "Наша Україна – Народна Самооборона" та голова ОДА Володимир Хоменко.

За звітній період було зафіксовано два заходи Блоку Юлії Тимошенко, в яких брала участь голова Чернігівської облради Наталія Романова (кандидат в народні депутати за списком БЮТ). Заходи відбувалися в робочий час та були спрямовані на підтримку БЮТ.

В Волинській області працівники сфери освіти звернулися до спостерігачів ГМ ОПОРА та повідомили, що Луцький міський голова Шиба Б.П. (БЮТ) дав вказівку управлінню освіти під час урочистих лінійок в школах міста роздати учням зошити і щоденники від БЮТ.

В Донецькій області представники опозиційних партій скаржаться на те, що їхні агітаційні та інформаційні матеріали відмовляються розміщати обласні та районні комунальні ЗМІ та пов'язують це з використанням адмінресурсу.

Краматорська організація НСНУ заявила що міська рада незаконно заборонила їм проводити мітинг на честь Дня Незалежності.

Львівська область. Партія регіонів продовжує наполягати на порушення законодавства головою ОДА Петром Олійником, який очолює обласний штаб блоку НУ-НС.

Динамічний виборчий процес на Львівщині став каталізатором резонансного конфлікту навколо будівлі повітряного командування "Захід" (вул. Саксаганського, . 13), яка за рішенням Верховного суду України мала перейти у власність територіальної громади міста Львова. У цій будівлі планують розмістити Львівський апеляційний адміністративний суд, який буде виконувати відповідні функції в ході виборчої кампанії. 29 серпня 2007 року судові виконавці та судді прийшли, щоб зайняти це приміщення. Але військові, що охороняли цей об'єкт заблокували їм прохід. В результаті судді потрапили в приміщення за допомогою трактора, який виламав вхідні двері.

ОПОРА розцінює заборону Київського міського голови Леоніда Чернівецького розміщувати в столиці агітаційних наметів як перешкоджання веденню передвиборчої агітації.

Спостерігачі відзначають, що частина ОВК (не менше 30%) не готова до повноцінної роботи через проблеми з матеріально-технічним забезпеченням більше ніж на третині окружних комісій, що були перевірені (перевірено близько 190 ОВК з 225). Кожна третя комісія не забезпечена телефонним зв'язком та не мають доступу до Інтернету.

ОПОРА прогнозує, що в багатьох комісіях можуть виникати проблеми, пов'язані з організацією роботи. За оцінками спостерігачів, лише від 30 до 60 % членів ОВК мають необхідний досвід роботи та рівень підготовки. Водночас, в комісіях почали виникати конфліктні ситуації між представниками опозиції та коаліції, що в подальшому може стати причиною блокування роботи ОВК під час прийняття важливих рішень. Такі випадки були зафіксовані в Криму, Миколаївській, Львівській та Івано-Франківській областях.

В областях, де здійснювалося спостереження в кожній 5 комісії відбулися зміни складу, а у кожній 7 – серед керівництва ОВК (лише протягом перших 10 днів їхньої роботи). В багатьох випадках, причиною змін в складі ОВК є незначне фінансування роботи членів комісій (зарплати до 600 грн. без врахування податків (в залежності від посади та кількості дільниць). Це зможе стати підставою для підкупів членів ОВК, неякісне виконання повноважень і т.д.)

ОПОРА прогнозує, що діяльність з перевірки та уточнення списків виборців не зможе зробити їх якісно кращими порівняно з тими, що були на виборах 26 березня. Більшість членів робочих груп працюють з них за сумісництвом і виконують одночасно і основні обов'язки на робочому місці. Фактично, матеріально така робота ніяк не стимулюється. У деяких робочих груп (в основному у районних центрах) немає коштів навіть на папір.

30 серпня робочі групи обліку виборців отримали відомості про громадян, яких потрібно включити або виключити зі списків виборців від відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування. Більшість з них вони з цим завданням впоралися вчасно. Однак спостерігачами ОПОРИ було зафіксовано поодинокі випадки порушення вимог закону щодо вчасності та якості цих відомостей. Наприклад, у Вінниці замість відповідних даних робочі групи отримали бухгалтерські документи.

ОПОРА відзначає, що може виникнути проблема зі своєчасним включенням до списків виборців студентів перших курсів, що тільки почали прописувати в гуртожитках.

ОПОРА закликає посадових осіб на час виборчої кампанії піти у відпустку або відмовитися від втручання у виборчий процес та вимагати цього від своїх підлеглих. Органам влади спостерігачі рекомендували вирішити проблеми з забезпеченням ОВК, партіям та блокам – максимально широко поширити серед виборців повні біографії кандидатів в депутати та відмовитися від використання неповнолітніх під час ведення передвиборної агітації. 5 політичних сил, що мали фракції у Верховній Раді минулого скликання ОПОРА закликає забезпечити своєчасне подання кандидатів для роботи в ДВК на всі виборчі дільниці, термін якого спливає 9 вересня. Членам комісій всіх рівнів спостерігачі рекомендують дистанціюватися від політичних конфліктів та працювати в дусі консенсусу, таким чином підвищуючи ефективність роботи і довіру громадськості до виборчого процесу. Також ОПОРА закликає ЗМІ, громадські організації, політичні партії та органи влади провести широку інформаційну кампанію серед виборців та закликати їх перевірити себе у списках виборців, а також почати кампанію щодо підвищення явки виборців в день голосування.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua