Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Греція: хвилі студентського протистояння


-2
Рейтинг
-2


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
5

Хвиля студентського протистояння, що розпочалася ще в травні 2006 року та тривала до квітня 2007, стала поштовхом до акцій протесту робочого класу. Зрештою, це втамувало той запал, з яким новий уряд впроваджував неоліберальну політику. Проте ще й досі відкритим залишається питання дострокових парламентських виборів.

Греція: хвилі студентського протистояння
Хвиля студентського протистояння, що розпочалася ще в травні 2006 року та тривала до Квітня 2007, стала поштовхом до акцій протесту робочого класу. Зрештою, це втамувало той запал, з яким новий уряд впроваджував неоліберальну політику. Проте ще й досі відкритим залишається питання дострокових парламентських виборів.

Уряд Нової Демократії Костаса Караманліса був обраний у травні 2004 року. На той час на нього покладали великі надії та сподівання правоцентристи та ті, хто з нетерпінням чекав капіталізму. Нова Демократія одразу розпочала приватизацію секторів економіки, обмежила видатки на охорону здоров'я та освітні програми, і, як виявилось згодом, частково скасувала певні права для пенсіонерів.

Новий уряд був сформований соціально-демократичною партією "Pasok" на чолі її з партійним лідером Костасом Сімітісом, що одразу ж після виборів запровадив для партій та провідних профспілок політику програми інтенсивної "модернізації".

Ще до того, як бути обраною, партія розпочала впроваджувати політику правоцентристського спрямування, і це, безумовно, супроводжувалось кволим, проте не поодиноким протистоянням. Дві наймасштабніші акції протесту 2001 року одразу ж зазнали поразки під натиском партії.

У перші 2 роки правління Нова Демократія впроваджувала свою політику досить повільно, що не викликало ніякого супротиву у населення.

Трохи згодом уряд перебрав на себе повноваження контролювати освітній процес у країні. Так, освіта перейшла під цілковитий контроль уряду Нової Демократії, що не могло не спричинити спочатку поодинокі, а потім масові рухи студентського протистояння.

Згодом політика уряду щодо освіти набула ще гострішого характеру.

Міністр освіти Марієтта Гіаннаку озвучила список вищих закладів освіти, які, за рішенням уряду, підполягатимуть терміновій приватизації. Супротив цьому списку мав безпрецедентний характер.

Університети союзу Posdep були першими, хто розпочав акції протесту у березні 2006 року, і це стало потужним поштовхом для студентів інших університетських спілок виявити солідарність у протистоянні. Наприкінці травня кількість студентів, що постійно проводили акції протистояння та публічні дебати, зросла до 60 000. 25 травня після демонстрації в Афінах студенти пікетували один з національних університетів, у якому розміщувалась організація з координації розвитку освітніх програм.

Студенти обіцяли проводити пікети, демонстрації та акції протистояння в усіх університетах та коледжах країни.

Згодом студентські рухи очолила Комуністична молодіжна організація. В свою чергу, зрештою це призвело до заворушень серед представників робочого класу, що були в опозиції до політики неолібералізму.

Банкіри, медичні працівники, лікарі, вчителі та ін... приєдналися до студентських демонстрацій. Вчителі, в свою чергу, провели 5-денний страйк та вимагали підвищення мінімальної заробітної платні працівникам шкіл до 1 400 Євро на місяць.

У середині жовтня, з початком нового навчального року, страйки загострилися. Студенти більш ніж 1000 закладів освіти постійно виходили на демонстрації та виступали проти закону нового міністра Марієтти Гіаннаку, яка вирішила обмежити кількість набору студентів до коледжів.

У результаті, уряду довелося послабити монополію у галузі освіти, оскільки під загрозою зриву опинився весь навчальний процес. Зрештою, уряд навіть підвищив зарплатню вчителям, проте лише на 150 Євро.

Студентські заворушення головною мірою були масовим явищем в університетах, де діяли активні студентські угрупування Соціалістичної Робочої Партії Греції.

Чи призведе це до дострокових парламентських виборів – не відомо. Уряд йде на поступки, проте це відбувається мляво й непослідовно. Тож проблема й досі залишається актуальною.

www.asn.org.ua

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua