Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Мета виправдовує засоби. Чи завжди? або Ми вже такі, як вам треба, панове!

Олена Олійник | 18.06.2007 18:06

14
Рейтинг
14


Голосів "за"
17

Голосів "проти"
3

Сам по собі факт передвиборчого опитування, звісно, нічого такого не містить, навпаки – позитивна річ. Але деякі окремі тонкощі...

Мета виправдовує засоби. Чи завжди? або Ми вже такі, як вам треба, панове!
Я дуже не хотіла писати цього, але чомусь не можу наразі мовчати. Майже як Лев Толстой.

Вчора мала нагоду припустити (щоб не сказати – переконатися в слушності припущення), що одна із демократичних сил (я зумисно не пишу, яка саме) для формування нової своєї програми, а ще більше – тезисів передвиборчої агітації по регіонах, користується маніпулятивно-технологічними, популістськими методами. До чого ми, власне, звикли, проте що наївно воліли б вважати етапом пройденим. Принаймні – я.

Ми сиділи на лавочці в одному з периферійних міських парків. До нас підійшли двоє приємних та ввічливих чоловіків і запропонували, якщо наша ласка, пройти деяке соцопитування. Ми все одно відпочивали від спеки, адже щойно пройшов дощ, тож охоче погодились. Нам надали роздруковані анкети, що містили запитання на декількох сторінках.

Від якої саме політичної сили проводилося анкетування, стало зрозуміло вже питанні на 5-6. Провокацію політичних опонентів я впевнено відкидаю (це зарозуміло для них, та й недоцільно дорого). Сам по собі факт передвиборчого опитування, звісно, нічого такого не містить, навпаки – позитивна річ. Але деякі окремі тонкощі...

Перша частина запитань мала на меті виявити переконання та політичні вподобання особи, що заповнює анкету. Для цього в різний спосіб опитувалося її ставлення до різних політичних партій та блоків, що за даними станом на сьогодні мають прийняти участь у виборах 30 вересня. Політична сила "Х" при цьому мала ненаголошений, але все ж таки окремий статус, щодо неї пропонувалися спеціальні запитання. Зокрема – чи збирається дана особа голосувати за них взагалі або за певних умов. Трохи пізніше доволі віртуозно випитувалось, якими саме можуть бути ці певні умови. Особливо впадали у вічі всі ті ж самі спекуляції щодо мовного питання, НАТО, братів слов'ян, аж до гіпотетичного відродження СРСР в тій чи іншій формі (звісно, аби виявити ставлення до цих "нагальних проблем"). Тобто, чи змогла б людина проголосувати за силу "Х", якщо б ця сила підтримала те або інше питання в конкретному або розмитому контексті (контексти підбиралися дуже ретельно). Достатньо було також запитань на кшталт "Чи вважаєте Ви, що...?"

Щодо нас, так силі "Х" ми мало чим допомогли.

Мої враження від отого: при цілковито серйозному моєму ставленні до історичного моменту і доволі виваженому – до політики як такої, тим не менш не тішить мене аж ніяк практика подібних дій. Воно означає, що знову, замість того, аби запропонувати конкретну програму, сказати – ось, ми такі, діятимемо отаким чином, голосуйте за нас, -політична сила, заглядаючи у вічі виборцям, питає – а чого б Вам хотілося?, тоді формує гасла передвиборчої агітації (причому явно в залежності від настроїв певного регіону), і тоді вже, мабуть, якусь середньоарифметичну (чи більш складно-арифметичну) програму. Чи так насправді виглядає очищення?

Я доволі далека від максималізму, достатньою мірою усвідомлюю реальність, включно з тим, що наразі поставлене на карту. Зрозуміло, що такі технології виправдані з точки зору доцільності, тим більш, що мають на меті перехопити електорат не лише в однодумців, а й в опонентів, може навіть насамперед. Так, все так.

Але мені відучора чомусь бридко.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua