Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

"Помаранчевим" націоналісти не потрібні?


8
Рейтинг
8


Голосів "за"
10

Голосів "проти"
2

І цього разу, схоже, "праві" будуть в "прольоті". У передвиборчих списках великих політичних сил їх буде ой як небагато! І винні в цьому не лише ліберальні партії, але й, на превеликий жаль, самі націонал-демократи.

Черговий "політичний тиждень" майже добіг свого кінця. Нічим особливим він, в принципі, не позначився. Єдине, про що слід згадати, так це про нібито вже завершені перемовини між НСНУ, "Народною самообороною" та "Українською правицею" про створення єдиного виборчого блоку. Вже й про квоти ніби то домовилися, й з лідером "мегаблоку" визначилися, й першу п'ятірку вже "накидали". Існують розбіжності щодо назви, так, В'ячеслав Кириленко бажає, аби в ній обов'язково фігурувало словосполучення "Наша Україна". Решта потенційних членів новоутвореної політичної сили поки що над цим питанням думають.

Втім, не про це будемо поговорити. Зупинитися хотілося б на питанні квот. Отже, як передають деякі ЗМІ, "Нашій Україні" в новому блоці перепаде 54 відсотки, "Народній самообороні" – 25, і, найменше" – "Українській правиці" – 21 відсоток. Давайте подумаємо, про що ці цифри (особливо остання) можуть свідчити.

Смію висловити свою думку щодо квоти "правих". Вищезазначена цифра свідчить про те, що "нашоукраїнська" верхівка не дуже то й хоче бачити в своїх лавах як повноцінних партнерів "праві" сили, тобто ті, що ідеологічно спираються або на український консерватизм, або на націоналізм. Не секрет – ані Блок Юлії Тимошенко, ані "Наша Україна", не декларують себе як націоналісти. Більш того, у БЮТ взагалі немає конкретної ідеології, а НСНУ є ліберальною силою. В лавах парламентських фракцій цих блоків до нинішнього дня було дуже мало "правих": КУН, ХДС, УРП-"Собор" мали по два-три депутати, ненабагато більше було рухівців. В БЮТ взагалі націоналістами можна назвати хіба що Шкіля і, з натяжкою, Левка Лук'яненка. І все! А судячи з теперішньої ситуації, коли списки вже є і вони відомі, націонал-демократам навряд чи доведеться розраховувати на перспективу широко представництва у Раді наступного скликання (це за умови, якщо перевибори все таки відбудуться).

Чому все так? Здавалося б, ситуація – краще не вигадаєш: нарешті націонал-демократи об'єдналися, створили свою силу, дали їй яскраву назву, під'єднали ідеологічний грунт. Що іще потрібно виборцеві, що сповідує національно-патріотичні ідеї? Та не все так райдужно, як здається. Подивіться, шановні виборці, на лідерів цієї сили, згадайте чимось схоже передвиборче утворення зразка 2006 року, що увійшло в історію під назвою "Блок Костенка-Плюща", згадайте його результат на минулорічних виборах і зважте шанси нинішньої "правиці"! Що, не дуже райдужна картина виходить? Отож бо! Наразі є очевидним, що союз УНП, НРУ і УРП-"Собор" ні за яких умов не набрав би 3 відсотки, ледь чи набрав 2! Участь цих сил у виборах окремим блоком перетворилася б на значний ризик не тільки для них самих, але й практично для всього "демократичного табору". Бентежить також і та обставина, що лідери "Правиці" практично закрили шлях до неї ВО "Свобода" Олега Тягнибока, чим змусили останнього йти на вибори самостійно. Не хочуть бачити в своєму блоці вони й УНА. Єдиною силою, яка реально могла б поповнити лави "Правиці", є Конгрес українських націоналістів. Тільки от участь останніх у блоці навряд чи стала б панацеєю як для них самих, так і для всього "правого" блоку загалом. От і довелося націонал-демократам іти в єдиному блоці з НУ. Там вони отримали найменшу квоту – Кириленко і компанія розуміють, що участь УНП, НРУ, УРП-"Собор" в "мегаблоці" значних дивідендів їм не дасть. Втім, йшла б "правиця окремо" – НСНУ точно б недорахувалася б 2 відсотків.

На відміну від "Правиці", ситуація в ХДС, що позиціонує себе консервативною партією, трохи краща. "Народна самооборона" отримала квоту у 25 відсотків. Враховуючи, що окрім ХДС в лавах "Народної самооборони" немає іншої більш-менш відомої партії, то Стретовичу і команді можна розраховувати на принаймні вдвічі більшу кількість місць в новому парламенті. Нагадаємо, у Верховній Раді 5-го скликання християнські демократи мали трьох депутатів.

А от шанси УНА-УНСО і згаданої вже ВО "Свобода" опинитися в складі єдиного з рештою націонал-демократів блоку є близькими до нуля. Унсовці після Майдану-2004 стали українській владі непотрібними. Навіть Юрій Луценко, якого УНА активно підтримувала протягом останніх чотирьох місяців, виявився незацікавленим у послугах націоналістів. Що вже казати про інших політиків! В УНА є хіба що можливість створити спільний блок з тим же Олегом Тягнибоком, хоча користь від того утворення буде ніякою. Цей блок зможе лише "відтягнути" десь до 1 відсотка електорату "Нашої України" та БЮТ.

Немає особливих перспектив і у "ідейної" частини активу партії "Пора". Так, частину колишніх "пористів", що колись опонувала Владиславу Каськіву, було виключено з блоку "Народна самооборона" на прохання колишнього члена політради "Пори" Ярослава Годунка. Втім, і самого пана Ярослава в списках також поки що не видно. Щодо людей Каськіва, то вони, швидше за все, отримають мінімально можливу кількість місць в мегаблоці з НСНУ, якщо, звичайно, їх взагалі візьмуть до уваги. А заяви лідера "Пори" про ймовірне передвиборче об'єднання на базі його партії і тієї ж "Свободи" так, схоже, і залишаться заявами.

Тож постає питання: нинішня ситуація в стані "правих" – результат недолугості керівників цих партій чи штучно спланований кимсь "розкол"? Очевидно, єдино точної відповіді на це питання ми не знайдемо, але можемо розглянути один з найімовірніших варіантів, що призвів до такого стану речей.

Отже, цілком логічним вважаємо переглянути варіант свідомого витіснення так званими "ліберальними" силами націонал-демократів зі списків. Судіть самі: на з'їзді "Нашої України" зі списків було виключено Олексія Івченка. Очевидно, що це був знак і для всієї партії екс-голови "Нафтогазу" – Конгресу українських націоналістів. Схоже, чільники НУ натякнули проводу КУНу: або прибирайте Івченка з посади голови партії, або будете допущені до блоку лише на індивідуальній основі.

Схоже, керівництво НУ максимально лімітувало присутність у блоці "правих". І лише факт утворення так званої "правиці" повернув "Нашу Україну" до переговорів про створення єдиного блоку, в якому націонал-демократи хотіли б мати місце не на основі "індивідуального" членства, а на основі "колективного". От вони тепер й мають...21 відсоток місць.

Варіант з командою пані Тимошенко націоналісти і не розглядали як реальний. В БЮТ шлях націонал-демократам був апріорі "заказаний". Про те, що в Блоці Юлії Тимошенко не палають бажанням бачити "праві" сили, говорить і той факт, що в ньому не знайшлося місця навіть Левкові Лук'яненку. Згідно офіційної версії, він сам відмовився іти на перевибори. Ну-ну. Щось важко повірити в те, що нині діючий депутат так прямо взяв і відмовився від свого крісла.

Хтось заперечить, що, мовляв, в БЮТ увійшли ПРП, а вони є умовно "правою" силою. Хотілося б під корегувати це твердження: ПРП – ліберальна сила і з націонал-демократами її об'єднує тільки друга частина означеного терміну. Сама ж пані Тимошенко "підкупає" електорат "лівими" ідеями, і це наразі не для кого не є секретом. Від ідей пані Юлії віє соціальним популізмом. Розраховуючи в перспективі на 3-5%, що донедавна "належали" Соціалістичний партії, лідерка БЮТ напевне схоче "взяти" саме їх, аніж ті ефемерні і далеко не стовідсоткові 2-3 % голосів прихильників "правих".

Отож, відштовхуючись від нинішньої ситуації, виходить, що куди не кинь, а всюди націонал-демократи виглядають ледь не як "п'яте колесо" у возі. Що ж поробиш – самі винні. Винні у тому, що відштовхнули інші націоналістичні й консервативні сили від себе, винні, що зайняли надто опортуністичну позицію, винні, що мляво розкручували себе у між виборчій період, винні, що не знайшли собі нормальних харизматичних лідерів, винні врешті-решт у тому, що не змогли пристосувати свою програму адекватно до реальних вимог 85 відсотків населення країни. Бо навіть 3 відсотки у справжніх ідеалістів взяти проблематично, бо й ідеалісти також розчарувалися у "рухівцях", "уенпешниках", "уерпешниках". А решта ж простого українського люду зараз не може в силу певних обставин думати про "вищі ідеали". Цим 85 відсоткам треба щось їсти, треба також за щось годувати та одягати сім'ю. А вірою в ідеали, що декларують учасники "правиці" особливо нікого і не прогодуєш.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua