Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/politics/4669371b94d1c/

Депутати-пани з фільварками, а люди-кріпаки з обов'язками панщину відробити

Гетьман | 8.06.2007 14:01

Серед теперішніх українських політиканів чітко вже проявляється тенденція, що характерною була для середньовічних відносин між феодалами та їх кріпаками. Робиться все, щоб останнім було як найбільше обов'язків, і щоб навіть і не думали, що вони щось та значать.

Супроводжується це з боку політиканів постійними обзиванням та розмальовуванням "нерозумних людей", що мають якісь претензії до них останніми моральними негідниками без права на апеляцію. Бач соціальний статус не позволяє всерйоз сприймати слова критики кинуті в бік політиканів. Все це, аж дуже вже схоже на історичні форми панщини з характерними проявами презирства та показним представництвом інтересів Держави.

Не заглиблюючись детально та далеко в історію, все одно можна знайти багато схожих рис сьогодення з проявами такого явища в нашій історії як панщина:

Матеріальний статус депутата має бути на позначці не менше мільйона. Це вкоренилось особливо, тепер. В перші ж роки Незалежності, після 1991 року, в парламент потрапляли люди і не мільйонери. Бо, по-перше, було їх мало, а по-друге вони виступали представниками від округів, тобто люди їх знали не тільки по словам та ораторській майстерності, а й по вчинкам. Тепер таких кандидатів, які мають перспективи через народне визнання не беруть до уваги. Тому що пішла мода така, що якщо не заробив мільйона, то ти не достойний бути при владі (Слова Ющенка: "...Не збудував і собачої будки", що в селян сприймається як не збудував собі і хатинки двоповерхової). Над всім іншим, для задоволення "вимог" електорату, попрацюють політтехнологи та піарменеджери. Колись щось подібне було в Римському Сенаті, тільки там зарплати члени сенату не отримували, а після смерті їх майном розпоряджались інші.

А що ж тут схожого з розділенням на панів та простолюдинів з кріпаками? А спільного те, що, як і у випадку панщини, з рахунку скидають значну кількість людей, яких відстороняють від участі у впливі на загальнодержавні процеси (на політику) через несправедливий штучно створений бар'єр. Тобто депутати вважають, що вони не просто краще розуміють за інших, бо "заробили" по мільйону і хатки побудували, а впевнені в своєму праві приймати рішення які явно шкодять всім крім них самих. Так і пани кріпаків виховували для їх же "добра" та "урозуміння", що від "опіки" їм тільки краще.

Спадковість, що значно звужує і наближається до виключення можливості попадання на посади, які традиційно зайняті людьми з іншого соціального прошарку. Тут роз'яснення багато не потрібно, це відчутно по життю і з панщиною схожість очевидна.

Психологічний комфорт забезпечується тільки у відповідній соціальній групі, що чим більш маргіналізованіша тим зручніша. Відчуття спільності працює тільки в межах окремої групки людей, де явно виражені однакові інтереси, а все інше це загроза. Схожість з панщиною тут в міжусобицях, відсутності правдивої цілі, бо кожен розуміє, що інший теж не щирий і дбає про свій інтерес.

Закон не для всіх найбільше дратує вроджене відчуття справедливості у людей. В часи закріпачення, закон для простолюдинів-це спосіб тримати в "покорі та порядку нерозумних", згідно їх "призначення за родом". А між собою панство мало інші закони, що були справедливіше у їх взаємовідносинах ніж у відповідному випадку простолюдинів. Так і зараз, між депутатами діють негласні правила, де вони тримаються паритету. Між людьми ж пропагують зовсім іншу систему відносин, причому нічого при цьому не роблячи на її втілення, а лиш у випадку коли в них є якийсь інтерес.

Фінальним підтвердженням руху так званої політичної еліти до моделі панщини може стати звична річ в таких випадках – Революція.

Припис: Звертання пан і пані втратило тепер те негативне враження, що описано в історичній частині статті. Його широко стали використовувати в Галичині як символ того, що українці є рівними людьми з поляками, останні з яких за часи окупації Польщею України займали статус "панів". Зауваження друге-це існування хороших панів-депутатів не усуває загальну тенденцію.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua