Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Аналіз підготовки та організації позачергових виборів

Андрій Гевко | 21.04.2007 22:35

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
1

Моніторинг було зорієнтовано на визначення рівня формування окружних виборчих комісій, заходи політичних партій та стан підготовки органами влади та місцевого самоврядування до позачергових виборів.

Аналіз підготовки та організації позачергових виборів
Протягом 9-13 квітня 2007 року в 15 областях України, до складу яких входить 137 з 225 виборчих округів, представництва Громадянської мережі ОПОРА здійснили моніторинг підготовки до позачергових виборів Верховної Ради України, що призначені на 27 травня 2007 року згідно з Указом Президента від 2 квітня 2007 року. Моніторинг було зорієнтовано на визначення рівня формування окружних виборчих комісій, заходи політичних партій та стан підготовки органами влади та місцевого самоврядування до позачергових виборів.

Моніторинг здійснювався регіональними представниками мережі за визначеною методологією. У дослідженні взяли участь 40 представників мережі з Києва та 15 областей України: Вінницька, Донецька, Запорізька, Київська, Івано-Франківська, Дніпропетровська, Львівська, Миколаївська, Рівненська, Тернопільська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська.

За результатами моніторингу нами зроблено такі висновки:

1. Підготовку до проведення виборів розпочали лише ті політичні сили, що є у складі парламентської опозиції, та чотири партії, які не представлені у Верховній Раді.

2. Виборчий процес у країні заблоковано через відсутність кворуму та неспроможність приймати будь-які рішення Центральною виборчою комісією. У зв'язку з цим не сформовано окружні комісії та незрозуміло, яким чином буде здійснюватися підготовка до виборів (відсутній затверджений календарний план).

3. У регіонах підготовка до виборів здійснюється неоднорідно. Усіма інституціями влади очікується остаточне рішення центральних органів влади щодо термінів та остаточної легітимізації. Облдержадміністраціями в проаналізованих областях створено робочі групи щодо підготовки до виборів. Позиція рад залежить від більшості, що монополізує право остаточного рішення.

За результатами проведеного моніторингу ОПОРА констатує:

І. Формування окружних комісій.

1. Відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України" окружні комісії формуються рішенням ЦВК. У зв'язку з відсутністю кворуму ЦВК не може прийняти жодного рішення. Відповідно, жодної окружної комісії в Україні станом на 17 квітня не сформовано.

2. З іншого боку, у разі наявності кворуму в ЦВК та прийняття рішення про формування ОВК, можна стверджувати, що:

* окружні виборчі комісії не можна було б сформувати, опираючись виключно на одання політичних партій;

* всі комісії були укомплектовані після подання голови ЦВК та працювали б в мінімальному складі (12 осіб). Водночас, виникає правова колізія, адже ст. 102 Закону не передбачає можливість формувати ОВК за аналогією до ст. 27, де зазначено, що у разі неподання кандидатур від партій можна доформовувати комісії за поданням голови ЦВК;

* не було б дотримано принципу рівного представництва політичних сил у комісіях в зв'язку з тим, що своїх кандидатів до окружних комісій або пропозиції включення до ОВК своїх членів зробили лише 6 політичних сил (БЮТ, НУ, УНП, партія Свобода, ПСПУ, Народна партія України). Партії, що входять до парламентської більшості, не подали жодного кандидата до окружних комісій.

ІІ. Діяльність регіональних осередків політичних партій.

1. Блок Юлії Тимошенко. Кількість кандидатів в ОВК від БЮТ залежить від потужності регіональних осередків (від 2 до 6 осіб в ОВК). БЮТ розпочав підготовку до виборів в усіх областях, в яких здійснювався моніторинг ― сформовані обласні і формуються районні виборчі штаби, ведеться набір кандидатів в ДВК тощо. Представники керівного складу в 10 з 14 регіонів, де здійснювався моніторинг, висловили впевненість, що вибори відбудуться 27 травня.

2. "Наша Україна". Зроблено подання в кількості 5 осіб до всіх окружних виборчих комісій. Крім формування обласних і частково районних штабів та мобілізації партійців для поїздки на демонстрацію в столицю 11 квітня, фактично роботи щодо підготовки до виборів не велося. Залежно від загального настрою в регіоні формується і впевненість керівників обласних штабів щодо дати виборів. У 12 з 14 областей "Наша Україна" неофіційно стверджує, що вибори, очевидно, будуть перенесені.

3. Українська народна партія. Розпочала підготовку до виборів у більшості областей України, в яких здійснювався моніторинг. Було зроблено подання по 1 кандидату в 50 % окружних комісій (переважно західні, центральні та північні області). Інших дій щодо підготовки до виборів не ведеться. Керівники штабів пояснюють це невизначеним форматом участі партії у виборах.

4. Партія "Свобода". Веде підготовку до виборів лише в 3-5 областях Західної України.

5. ПСПУ. Розпочала підготовку до виборів у східних та південних областях. Тут було зроблено подання кандидатів до ОВК.

6. Народна партія України. Розпочала підготовку до виборів наприкінці минулого тижня. Було зроблено подання до окружних комісій (по 1 представнику) у деяких областях.

7. Партія регіонів, СПУ, КПУ. Політичні партії, що входять до парламентської коаліції, не ведуть підготовку до виборів і в регіонах дублюють позицію своїх центральних органів. У 7 західних, центральних та північних областях їхні представники висловили готовність взяти участь у виборах у разі перенесення їхніх термінів.

ІІІ. Органи державної влади та місцевого самоврядування.

1. Обласні державні адміністрації. За дорученнями голів ОДА в усіх 14 областях та районних центрах, що входять до їх складу, було створено робочі групи з підготовки до виборів. Вони уточнюють списки виборців, готують приміщення та здійснюють інші заходи щодо організації виборів.

2. У східних, південних та деяких північних областях України на рівні окремих районів спостерігається конфлікт між вказівками голів ОДА та діями РДА стосовно виконання Указу Президента. Голови районних адміністрацій (члени партій, що не підтримують проведення виборів) відмовилися підписувати документи про готовність виконувати Указ Президента та заявляють про можливість відставок за власним бажанням.

3. Регіональні представництва державної влади зайняли позицію очікування. У східних та південних областях очікують рішення Конституційного Суду, а в західних, центральних та північних ― рішення ЦВК щодо формування ОВК та початку виборчого процесу.

4. Позиція місцевих рад залежить від партійного представництва. Відповідно, в областях, де більшість сформовано з партій-прихильників виборів, заявляють про підтримку Указу Президента та повідомляють про готовність організовувати вибори. В областях, де більшість сформована за зразком Верховної Ради, відмовляються робити будь-які дії, пов'язані з виконанням Указу до рішення КС. У цих регіонах відбулися позачергові сесії обласних, міських та районних рад. В областях-прихильниках коаліції спостерігаються конфлікти між радами та адміністраціями. Місцеві ради на території Західної України, у свою чергу, збиралися для проведення позачергових сесій та приймали рішення на підтримку Указу Президента.

Довідка:

Громадянська мережа ОПОРА ― це позапартійна загальнонаціональна мережа активістів та громадських організацій, яка має регіональні представництва в 16 областях України.

ОПОРА діє для розвитку демократичних процесів та громадянського суспільства в Україні шляхом вироблення ефективних механізмів контролю за діями влади з боку громадськості.

Представники ОПОРИ брали участь у спостереженні за виборчими процесами в Україні на виборах у 2004 та 2006 роках, а також під час виборів до органів місцевого самоврядування.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua