Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
церква   харківсько-полтавська єпархія уапц (о)   угкц

Надія Єдності Київської Церкви тепер живе в Харкові

Ігор Бурдяк | 25.04.2016 19:30

0
Рейтинг
0


Голосів "за"
0

Голосів "проти"
0

Захарія прорікає, що в тебе сім очей.
Сьоме око – місто Захарія.
Цим семи очам ти єдиний, Христе, зіниця.
Сліпі очі, коли закрита зіниця.
О розкрий свої очі, зглянься на нього!
Так місто Захарія буде справжнім сонцем.

("Орація до Бога за місто Харків" любого серцю Г. Сковороди)


Надія Єдності Київської Церкви тепер живе в Харкові
Минув рік з тих пір, як несподівано для українського загалу Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ, фактично незалежна структура, зробила неочікуваний крок до християнської Єдності Церкви в Україні: XXV єпархіяльний собор Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви постановив звернутися "до Блаженнішого Патріярха Святослава і синоду єпископів Української Греко-Католицької Церкви з проханням про братні поради щодо досягнення євхаристійного спілкування та адміністративної єдности Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви з Українською Греко-Католицькою Церквою як із співспадкоємницею київської духовної традиції" ⇰ див. тут.

Cинод Єпископів УГКЦ (30 серпня – 6 вересня 2015 року Божого): привітав рішення Собору Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ (о) та висловив готовність до спільного пошуку шляхів відновлення євхаристійного сопричастя і адміністративної єдності між Українською Греко-Католицькою Церквою та Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ (о) .

Із Постанови Синоду Єпископів УГКЦ 2015:

26. У справі звернення Собору УАПЦ (о) від 1 квітня 2015 року:

А. Вітати рішення Собору Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ (о) та висловити готовність до спільного пошуку шляхів відновлення євхаристійного сопричастя і адміністративної єдності між Українською Греко-Католицькою Церквою та Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ (о).

Б. Створити Синодальну робочу групу для пошуку моделі адміністративної єдності УГКЦ та Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ (о) у такому складі: Блаженніший Святослав – голова; владики Євген (Попович) і Теодор (Мартинюк); отці Віталій Токар, Анібал Соутус та Ігор Шабан.

27. Просити Отця і Главу УГКЦ продовжити напрацювання моделей єдності всіх Церков Володимирового Хрещення у світлі документів Вселенської Церкви та дотеперішніх документів і досвіду УГКЦ в цій ділянці, залучивши до співпраці відповідне гроно експертів та радників.Харківсько-Полтавська єпархія продовжує об'єднавчий процес:

20 квітня 2016 р. в Свято-Дмитрівському катехитично-пастирському центрі м. Харкова пройшов 26-ий єпархіяльний собор Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ. В ньому взяли участь 40 делеґатів з Харкова, Полтави, Києва, Миколаєва, Сватова, Москви, Цюрупинська (Олешок), Лозової, Боярки, сільських парафіяльних громад. Перед початком собору делеґати молилися на службі 6-го часу. Собор привітав спеціяльним посланням Блаженніший Глава і Отець УГКЦ Святослав. Вітальні листи надійшли від голів проводу ОУН (б) Стефана Романіва й ОУН (м) Богдана Червака, голови ВО "Свобода" Олега Тягнибока, проводу НВР "Правий сектор", голови проводу КУН Степана Брацюня. Виголосили вітальні слова голови Харківських обласних організацій ВО "Свобода" Ігор Швайка та НВР "Правий сектор" Юрій Пономаренко. Архиєпископ Ігор (Ісіченко) виступив із доповіддю "Єднання в ім'я захисту православ'я". Комісія Собору єпископів УГКЦ підготувала до собору "Пропозиції щодо входження Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ у єдність з УГКЦ". Делегати обговорили і схвалили ці пропозиції. Вирішено провести їхнє обговорення в парафіях. Собор більшістю голосів (39 з 40) прийняв ухвалу "Про перебіг і перспективи процесу творення Єдиної Помісної Церкви в Україні". Утворено редакційну комісію в складі оо. Віталія Зубака, Івана Лещика, Ігоря Литвина, Дмитра Романківа, пп. Михайла Варенюка й Ігоря Капустянського, покликану узагальнити наслідки обговорення в парафіях й імплементувати "Пропозиції..." в канонічні документи та практику церковного служіння Харківсько-Полтавської єпархії. Було обрано єпархіяльну раду, ревізійну комісію та єпархіяльний суд. Собор завершився спільною відправою Літургії Ранішосвячених Дарів.

Отже, УГКЦ вбачає шлях відновлення євхаристійного сопричастя і адміністративної єдності у створенні Персональної єпархії УГКЦ для вірних Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ (о) у межах території Харківської, Полтавської і Сумської областей на чолі з Архиєпископом Харківсько-Полтавським. Парафії Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ (о), котрі знаходяться поза цією територією, рівно ж були б персональними і підлягали б безпосередньо Главі УГКЦ, який своєю чергою призначив би відповідального за них єпископа.

Рішення 26-го Єпархіального собору буде розглянуто на найближчому Синоді УГКЦ у вересні 2016 року.

Враженнями від вищеописаних подій ділиться Титар Свято-Димитрівського храму м. Харкова Ольга Різниченко:

Сьогодні 20 квітня 2016 р. у Харкові відбулась подія, яку з часом в історичному церковному календарі будуть окреслювати як початок втілення в Україні Єдиної Помісної Церкви.

На 26-му єпархіальному соборі Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ було прийнято програму входження єпархії в євхаристійну й адміністративну єдність із УГКЦ.

Для мене це здійснення мрії, яку леліяла в душі давно-давно, коли ще у далекі 90-ті почала міркувати над тим, в чому ж наше, українців, покликання в цьому світі. Бо ж думала, що нації теж, як і люди, існують з Божої волі.

Відповідь знайшла, гортаючи українські книжки з одної з посилок, що років двадцять тому багато присилали нам до Літературного музею з приватних та громадських книгозбірень української діаспори Америки. Серед інших потрапила мені до рук брошура, складена із статей та інтерв'ю В'ячеслава Липинського для журналу "Америка" на теми, сформульовані у назві книжечки "Релігія і Церква в історії України". Вийшла ця брошура у 1956 році у нью-йоркському видавництві "Булава". Отам на стор.54 і знайшла для себе те, що, власне, шукала. "У покликанні нашому, – зазначає один з кращих українських інтелектуалів ХХ століття, – захована духовна суть нашого національного існування, його живчик, ритм і динаміка. Маючи в своїй нації і Схід і Захід, і одну, і другу церкву... мусимо, коли хочемо бути нацією, ці два напрями під гаслом єдності та індивідуальності нашої національної в собі весь час гармонізувати". В цьому за словами Липинського проявлялась би сила духовна українців. А в часи слабкості і без зброї буваємо завойовані сусідами й гинемо, бо не виконуємо того завдання, яке нам доручено Богом на земному шляху. І ще зауважує п. Липинський немаловажну річ, що жодна з церков не мала б силоміць до себе перетягати земляків іншої церкви. А сенс полягає у тому, щоби самих себе до них наближувати. І в цьому покликанні – гармонізації і сполуки церков в Україні – бачить він взірець для усіх християнських націй, разом взятих.

Майже один в один, як шістдесят років тому уявлялося нашому визначному мислителеві, нині це реалізується на практиці у створенні Персональної єпархії УГКЦ для вірних УАПЦ із збереженням і примноженням літургійної, духовної і пастирської традиції УАПЦ, здобутої завдяки сповідниць кому подвигові її священнослужителів і мирян.

Тож почуваюся сьогодні абсолютно щасливою людиною, бо була свідком і учасником історичної, вікопомної події, коли у нашому Свято-Дмитрівському храмі на Єпархіальному соборі просто неможливо було не відчути дії Св.Духа!!! І звісно ж цілий день подумки повторюю "Орацію до Бога за місто Харків" любого серцю Г. Сковороди:

Захарія прорікає, що в тебе сім очей.

Сьоме око – місто Захарія.

Цим семи очам ти єдиний, Христе, зіниця.

Сліпі очі, коли закрита зіниця.

О розкрий свої очі, зглянься на нього!

Так місто Захарія буде справжнім сонцем.© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua