Пошук на сайті:
Знайти



Народні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
3
Рейтинг
3


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
1

Коментарі
Никита   | 12.10.2013 01:03
Серйозне дослідження, багато інформації, мені невідомої. Важко відразу все осягнути. Пане Ігоре, це Ваш текст?
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:26
Никита:
Мого там майже нічого немає. Титульний рисунок взяв із Вікіпедії. Це прапор Вселенської (константинопольської) Патріархії. Якщо вірити патріарху Філарету, він міг би стати і прапором українського православ'я (щоправда, Філарет говорив про "погіршення умов" під час входження до складу "Константинополя", а в чому конкретно воно полягає, не "розшифрував", то ж можливо й ні.) А далі – посилання на джерела є, я взяв їх із інтернету:
1. Інтерв'ю патріарха Філарета інтернет-ресурсі "РІСУ". (Чутки про переговори між Києвом і Константинополем саме у такому напрямку поширювалися ще у 2008 році, та ось таке відносно відверте інтерв'ю Філарет дав лише у 2012).
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:27
2. Публікація в інтернет-ресурсі "Релігія в Україні" про сталінізм в УПЦ (МП).
3. Коментар Прес-центру Київської Патріархії щодо ймовірного, на думку УПЦ КП, переформатування і відродження Пентархії на нових началах:
а) вилучення із її складу римського патріархату, який нині займає перше місце в ієрархії; тоді перше місце займе Константинополь і т. д...Єрусалим – четверте;
б) підвищення статусу кіпрської автокефальної православної церкви до гідності патріархії (нині це архиєпархія);
в) переміщення кіпрської патріархії з десятого до п'ятого місця в диптиху православних церков (нині на п'ятому місці – РПЦ);
г) кооптування КПЦ до Пентархії на п'яте вакантне місце.
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:28
Публікацій на цю тему багато. Див. напр. Новая Пентархия – новая соборность?, та я думаю, Константинополь вирішив лише трохи "полякати" Москву за "тяганину" із скликанням Всеправославного Собору. А Москва не лякається: Патріархи Кирил та Ілія II: скликати Всеправославний собор немає сенсу.
Справді, кіпрська церква на 1000 років старша за російську, але якщо брати до уваги "вік" церкви, то першою у диптиху має бути єрусалимська, а не римська чи константинопольська.
Ну і, звісно, у різних церков різна логіка. "Нові" церкви – хіба буде правильно,
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:30
коли п'ять маленьких за кількістю вірних патріархатів керують усім православ'ям?
А у Пентархії своя: вони вважають, чи хочуть вважати, території усіх тих церков, яким вони колись дарували автокефалію своєю канонічною територію. Це стосується насамперед Константинопольської, яка колись була майже усім православ'ям, а нині стала чи не найменшою.
4. Часопис Credo: "Патріарх Варфоломій передбачає об'єднання Православної і Католицької Церков."
5. Рішення четвертого латеранського собору.
А висновки мої. Якщо Патріарх Варфоломій справді налаштований на об'єднання Православної і Католицької Церков, то він не буде перетворювати католицько-православну Пентархію на православну.
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:31
Та й навіть якщо не налаштований, то не буде, бо переформатування Пентархії лише загострить стосунки між нею і "новими" церквами, особливо з російською, яка сьогодні є найбільшою православною церквою. Та все-таки я думаю, він налаштований на діалог з католицькою церквою. Такий діалог допоможе вивести із тупика і внутріправославні проблеми. Аналогічно і католицька церква потребує цього.
Та й зрештою, церковні ієрархи не лише політики. Їм важливо і сповняти слова Христа: щоб усі були одно. І для них це справді важливо. Вони це усвідомлюють. Так, з Москвою буде складно. Тут "камінь спотикання" – УГКЦ. Але Москву, надіюсь, вилікує Україна. Ми бачимо, як за короткий час уже
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:32
майже порозумілися наші три головні конфесії: УПЦ КП, УПЦ МП і УГКЦ. Якщо дійде до повної міжконфесійної згоди, взаємовизнання в Україні, то це посприяє зближенню двох гілок християнства у світі. Я в кінці статті написав "добре було б, якби "українське питання" вирішувалося б і було вирішене разом із "християнським питанням". Тут справді є обопільний інтерес. Звичайно, це буде не скоро. Але так мусить бути, просто іншого виходу немає. Треба сприймати один одного такими, якими ми є. У мене заголовок із знаком питання. Тобто, я не стверджую, що Філарет зробив помилку. Більше того, якщо відбулося те, що відбулося, то не було ніякої помилки. Бог допустив такий розвиток подій,
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:33
значить, так треба, у Нього є план, нам поки-що невідомий.
Та варто поміркувати, що було б, якби...Тоді, звичайно, більшість УПЦ МП перетекла б до Константинополя. Але частина, на чолі з Агафангелом, залишилася б. Вона отримала б те, що хоче зараз: не бути у складі якоїсь УПЦ, а в РПЦ. Так, як це є у Канаді, США чи Австрії – митрополії (єпархії) РПЦ. Це слід усвідомити і до цього готуватися усім.
Як буде, не знаю, та здається, Пентархія не буде вирішувати статус УПЦ КП. (Хоча Єрусалимський патріарх має безпосередній стосунок. Після Унії з Римом саме він висвятив у 1620 православних єпископів і фактично утворив нову митрополію. І коли московська делегація у 1686 прибула на схід,
Ігор Бурдяк   | 12.10.2013 07:35
щоб "решить вопрос" з київською митрополією, то вона пробувала домовитися і з Константинополем, і з Єрусалимом, та остаточно вирішила з великим візиром).
Мабуть, УПЦ КП колись знову (можливо, разом з УПЦ МП) буде вести переговори з Константинополем. Патріарх Варфоломій має рацію, коли каже: "Москва не дасть автокефалії". А бути у складі РПЦ українським православним дійсно принизливо. Це розуміє уже і нинішнє керівництво УПЦ МП.
Никита   | 12.10.2013 09:49
Ігор Бурдяк:
Дякую за роз"яснення.
Було б добре НМД написати ще одну (коротку) статтю на основі цих коментарів (бо так багато серйозних буквів прочитають не всі:) – а інформація потрібна)
Ігор Бурдяк   | 13.10.2013 05:33
Никита:
Так, така інформація потрібна. Хоча висновки наразі такі, що є багато знаків питання. До того ж, як на мене, більше знаків питання поза Україною, ніж в самій Україні. Можливо, це гучно сказано, але кажу так, як думаю: український досвід може допомогти і всьому християнству. Хоча і у нас ще далеко до ідеалу, та ми далеко відійшли від того, що було десять років тому назад.
Серпень 2000: Слова та діяння промосковського митрополита
Кучма уже український президент, а митрополит Володимир ще не український митрополит. Нині інакше.
Написати можна, та хто буде читати? Можливо пізніше, коли тут буде більше народу.