Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/nation/5001ecc2a5d35/

14 липня – День народження Володимира Савченка-Більського

Анатолій Грива | 15.07.2012 01:03

14 липня – День народження Володимира Савченка-Більського, контр-адмірала Армії Української Народної Республіки, у 1920 р. командувача Українського Військово-Морського флоту, напередодні Другої світової війни – очолював Волинський кіш Українського Вільного Козацтва.

14 липня – День народження Володимира Савченка-Більського
Савченко-Більський Володимир Олександрович

(14.07.1867-21.09.1955)

контр-адмірал Армії УНР

командувач Українського Військово-Морського флоту

Народився у с. Оленівці (тепер с. Козельське Чернігівської обл.).

Після закінчення у 1893 р. піхотного юнкерського училища служив у 22-му піхотному Нижньоновгородському полку.

У 1902 р. відряджений до Адміралтейства, продовжував службу на Північному флоті.

На початку Першої світової війни переведений на Чорноморський флот.

Навесні 1917 р. командир Севастопольського флотського півекіпажу, капітан 2-го рангу.

У 1917 р. відсоток українців на Чорноморському флоті складав 65% від загальної чисельності особового складу. Опорою українського руху у м. Севастополі стало культурне товариство "Кобзар", до участі в роботі якого було залучено багато старшин і адміралів флоту, а потім створена на його основі "Українська Чорноморська громада", яку очолювали директор жіночої гімназії В'ячеслав Лащенко. Його заступниками були матрос М.Пащенко і вчитель М.Коломієць. Громада створила низку секцій. Просвітницьку секцію очолив командир флотського півекіпажу підполковник Володимир Савченко-Більський.

Після утворення Української Центральної Ради організував і очолив Раду Української Чорноморської громади, активно проводив українізацію флотських екіпажів у м. Севастополі та м. Одесі.

У грудні 1917 р. призначений директором департаменту Українського Морського міністерства у м. Києві. Докладав багато зусиль для розбудови структур Українського флоту. Засновував гардемаринські школи в містах Миколаєві, Севастополі, Кам'янці-Подільському. Підвищений у ранзі до контр-адмірала.У 1919 р. був начальником канцелярії Морського міністерства, з травня 1920 р. командувач Чорноморського флоту, начальник Воєнно-Морської управи. 24 вересня 1919 р. Морське міністерство було скасовано і перетворено в Головне управління Військово-морського флоту Воєнного міністерства,

а з 20 березня 1920 р. – у Головну Воєнно-морську управу – і тоді Генеральний Морський штаб згорнувся в Організаційно-тактичний відділ цієї управи. Цей відділ з 20.03.1920 р. до 19.05.1920 р. і очолював генерал-хорунжий флоту Володимир Савченко-Більський.Після завершення збройної визвольної боротьби інтернований з частинами Армії УНР у Польщі.

З 1921 р. деякий час жив у м. Тарнові, пізніше виїхав у Францію.

Напередодні Другої світової війни входив до складу Українського Вільного Козацтва і очолював Волинський кіш УВК до складу якого входили три полки: Ковельський, Дубенський і Луцький.

Помер 21.09.1955 у французькому місті Абодант. Автор низки статей з історії Українського воєнно-морського флоту, опублікованих у табірних виданнях "Табор", "За державність", "Український інвалід", альманасі "Літопис червоної калини" та ін.

Довідка:

Напередодні Другої світової війни Український Народний Козачий Рух чи по іншому Українське Вільне Козацтво (УВК УНАКОР) мало у своєму складі вісім кошів
: в Болгарії, Австрії, Німеччині, Чехословаччині, Марокко, Польщі, Канаді і на Україні (Повстанський кіш). Всього організація нараховувала близько 40 тис. членів. На території Польщі знаходився кіш в 1500 козаків, які об'єднувалися в чоти, сотні і полки.

Польський кіш очолював кошовий отаман генерал-хорунжий Армії УНР Іван Волошин-Берчак.

На Волині кошовим був контр-адмірал Армії УНР Савченко-Більський. До Волинського коша входили три полки: в Ковелі (отаман полковник Армії УНР Захар Дорошенко), в Дубно (отаман полковник Армії УНР Наум Тадієв), в Луцьку (отаман полковник Армії УНР Павло Мінченко).

У жовтні 1938 року генерал-хорунжий Іван Волошин-Берчак був Генеральним писарем УВК, а генеральним хорунжим – Бондаренко.

З початком Другої світової війни отаман УВК Іван Полтавець-Остряниця намагався вплинути на керівництво Німеччини – лобіював українську самостійність на умовах Берестейського миру.

Берестейський мир – мирна угода між Українською Народною Республікою з одного боку та Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною і Болгарією з другого, підписаний 27 січня (9 лютого) 1918 у Бересті (Бресті, Брест-Литовську). Угода визнавала УНР як самостійну державу. Німеччина та Австро-Угорщина давали згоду на передачу їй Холмщини з Підляшшям і на виділення західноукраїнських земель у складі Австро-Угорщини в окремий коронний край. Договір між Україною і Четверним союзом не містив у собі пунктів, принизливих або тяжких для УНР. Сторони відмовлялися від взаємних претензій на відшкодування збитків, спричинених війною, обмінювалися військовополоненими і зобов'язувалися відновити взаємні економічні відносини. Зобов'язання УНР були цілком конкретні: за першу половину 1918 поставити Німеччині та Австро-Угорщині 60 млн пудів хліба, 2 750 тис. пудів м'яса (живою вагою), іншу сільськогосподарську продукцію і промислову сировину. За умовами договору, укладеного з Росією 3 березня 1918 р., Раднарком зобов'язувався визнати законність уряду УЦР на території України і укладений ним договір із країнами Четверного союзу, Росія повинна була негайно вивести свої війська з УНР, припинити будь-яку агітацію і пропаганду проти уряду, громад та установ УНР, укласти з нею мирний договір.

Але у ході Другої світової війни навіть спочатку обіцяна німцями автономія України підтверджена не була.

Учасники українських збройних визвольних змагань:

1. Українські вояки, які були учасниками Дієвої та Галицької Армій УНР з 09.05.1917 р. до 21.11.1921 р.

2. Учасники повстанських загонів, які вели боротьбу з радянською владою на теренах України з 21.11.1921 р. до 22.06.1941 р.

3. Учасники збройних формувань на теренах Карпатської України

з 04.11.1938 р. до 01.09.1939 р.

4. Учасники повстанських загонів, які вели боротьбу "проти московсько-комуністичної та гітлерівсько-нацистської окупаційних влад" з 22.09.1941 р. до 09.05.1945 р.

5. Учасники регулярних формувань Української Національної Армії, які вели боротьбу проти Червоної армії на теренах України та інших держав

з 15.02.1944 р. до 09.05.1945 р.

6. Учасники різних повстанських військових формувань, які боролися на теренах України з "московсько-комуністичною владою" з 09.05.1945 р.

(Рішення Президії Української Національної Ради Української Народної Республіки від 8 березня 1957 р.).

"Визнати учасниками боротьби за незалежність України у XX столітті осіб, які брали участь у політичній, партизанській, підпільній, збройній боротьбі за незалежність України, в тому числі у складі формувань Української Центральної Ради, Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави (Гетьманату), Української військової організації, Організації народної оборони "Карпатська Січ", Організації українських націоналістів, Української повстанської армії, Української головної визвольної ради та інших військових формувань, партій, організацій та рухів, що ставили за мету здобуття Україною державної незалежності" (Указ Президента України від 28.01.2010 N75/2010).

У наш час всі вони визнані Українською державою і суспільством.

Імена учасників боротьби за незалежність України у XX столітті увійшли до героїчних сторінок української історії, вони вшановуються сучасними громадянами України, на прикладі їх героїчних вчинків виховується молоде покоління. Результатом їхньої боротьба стало проголошення у 1991 році самостійної української держави – УКРАЇНИ.

Про цих українських героїв в сучасній Україні знімаються фільми, пишуться книжки, складаються пісні, їм споруджуються і відновлюються пам'ятники, їхній прах перепоховається в рідній українській землі.Слава Україні!

Слава українським героям!


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua