Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/nation/4da07e0aa0007/

Модернізація України

Ігор Бурдяк | 9.04.2011 18:40

"Вони самі не можуть визначитись, якої концепції дотримуватись. Грубо кажучи, у них в одній голові багато протилежних думок – хаос!"
(Олесь ДОНІЙ)


В четвер, на саме Благовіщення президент України виступив з посланням до Верховної Ради України. Депутатам був розданий обширніший матеріал більш ніж на 400 сторінках "МОДЕРНІЗАЦІЯ УКРАЇНИ -, НАШ СТРАТЕГІЧНИЙ ВИБІР, Щорічне Послання Президента України, до Верховної Ради України, Київ – 2011".

На мій погляд модернізація України полягає в тому, щоб підготувати грунт для модернізації культурної, економічної, господарської, технологічної, освітньої, наукової і т. д. І таким грунтом є фундаментальні права людини: політичні свободи, свобода слова, зібрань, мітингів, демонстрацій і т. д. Маючи такі права, людина є вільною в виборі способу життя, роду діяльності. Це вигідно і для суспільства, бо люди, реалізуючи себе в тій сфері, яка їм подобається досягають кращих результатів. В часи середньовіччя і в новий час європейці, передусім англійське суспільство в історичному процесі протиборства третього стану з феодальною аристократією виробило демократичні регулятори, які забезпечують оптимальні умови функціонування держави. Ця "технологія" більш або менш успішно поширилася в усьому світі.

І там, де вона послідовно впроваджувалася, там знижувався рівень корупції, організованої злочинності, "працювало" антимонопольне законодавство. І тому сьогодні лише там, де шанують права людини, демократичні свободи країни досягають високого рівня життя.

Як би ми не ставилися до колишнього діючого президента Ющенка, але під час його президентсва країна таки модернізувалася. Україна набула статусу вільної країни. Це історія зафіксувала, і як би не склалася подальша доля третього президента, цього від нього ніхто не відніме. Звичайно, було зроблено не все. Наприклад, свободу слова суспільство здобуло, але влада її не використовувала в повній мірі, не реагувала навіть на кричущі повідомлення ЗМІ про злочинні діяння.

Під час виступу в Верховній Раді Янукович визнав, що обіцянки він виконав лише на третину. І чи не найбільшим своїм успіхом він вважає осягнення керованості державою. Безумовно, той хаос, в якому перебувала країна за попереднього президента не робить честі попередній владі. Але керованість державою не означає "загнуздання" країни. Якщо центральні ЗМІ значною мірою зберегли незалежність, то "в окремих районах дійшли до того, що редакція, перш ніж відправити газетні сторінки до друкарні, має подавати їх на попередню "читку" в райдержадміністрацію" (Регіональна інтернет-газета з Івано-Франківська "Галичина"). Ну а найбільшим "здобутком" нової влади є звичайно те, що Україна згідно з оцінкою міжнародної неурядової організації, яка проводить дослідження для підтримки демократії, політичних свобод і прав людини Freedom House втратила статус вільної країни. І це для нашого президента мало би бути серйозним сигналом для того, щоб задуматися: а чи модернізація України йде в правильному напрямку. Бо, ще раз: в невільній, недемократичній країні неможливо впровадити нано, енергозберігаючі, передові технології, неможливо побудувати "Україну для людей", для всіх 46 мільйонів.

Нинішня влада вважає, що міжнародний імідж України псує опозиція. Вона навіть не "виносить сміття з хати". Вона його створює. Я не виключаю, що десь вона "передає куті меду". Але ж в основному міжнародні неурядові організації, а також уряди європейських держав і США черпають інформацію із вітчизняних джерел. Сьогодні ніякої інформації заховати неможливо. І якщо опозиція зводить наклепи на владу, то вона шкодить сама собі.

До речі, вчора в студії Савіка Шустера Леонід Кравчук намагався переконати опозицію, що Янукович насправді хоче навести порядок в державі, побороти корупцію. Він, мовляв, перший президент, який почав реформи. Але вона йому не повірила. Натомість наводилися конкретні дані про інформацію щодо корупційних дій високопосадовців і нереагування на них високопосадовців, в т. ч. й самого президента. Та й реформи, мета яких – зосередити всю владу в руках президента. Чи це нам потрібно? Розчарував мене вчора Кравчук. Здається, він не розуміє простих речей.

Якщо говорити про модернізацію, то треба згадати, що 18 лютого 2008 року колишній Комісар ЄС Пітер Мендельсон і Президент України Віктор Ющенко розпочали переговори стосовно укладення угоди про зону вільної торгівлі між ЄС та Україною. Переговори розпочалися після завершення процесу вступу України до СОТ 5 лютого 2008 року (Україна формально стала членом СОТ 16 травня 2008 року), що було необхідною передумовою початку перемовин щодо Угоди про зону вільної торгівлі (УВТ). УВТ стане невід'ємною частиною майбутньої Угоди про асоціацію, переговори з якої розпочато 6 березня 2007 року. УВТ є частиною ширшої політики ЄС, спрямованої на встановлення стабільних і сприятливих сусідських стосунків шляхом зміцнення економічних зв'язків.

Євроінтеграція була одним із основних пунктів програми кандидата в президенти В. Януковича. Вигравши президентські перегони він першу свою міжнародну поїздку здійснив в Брюсель. Євросоюз заявив, що Україна може подавати заявку на членство в цій організації.

І нова влада ніби-то продовжила шлях попередньої. 22 листопада минулого року Україна і ЄС домовилися про план дій, які Україна повинна виконати для введення безвізового режиму короткострокових поїздок для своїх громадян. У листопаді за результатами 14 саміту "Україна-ЄС" в Брюсселі сторони виразили надію на завершення переговорів за угодою про асоціацію і створення зони вільної торгівлі у 2011 році.

І раптом Валерій Мунтіян, до сих пір мало кому відомий уповноважений Кабінету міністрів України з співробітництва з РФ, країнами СНД і євразійського економічного співтовариства заявив, незважаючи на застереження ЄС, про можливий вступ в митний союз з Росією, Білорусією і Казахстаном. Він вважає, що Україна поспішила з вступом до СОТ (за її ратифікацію проголосувало в квітні 2008 р. 411 депутатів). Але Мунтіян знайшов вихід. Він вважає, що Україна повинна провести переговори з 153 країнами-членами СОТ і домовитися з ними про зміну умов перебування України в цій організації з кожною із цих країн. Але Росія йде ще далі. Вона пропонує взагалі відмовитись Україні від СОТ.

Як воно буде, побачимо. Але варто зауважити, що з точки зору керівництва Росії вона демократичної модернізації не потребує. Їй достатньо й керованої демократії. І справді, наявні запаси нафти і газу дозволяють їм поки-що не думати про енергозберігаючі і інші передові технології. Але ж не нам!

На жаль, прийняття доленосних для України рішень здійснюється не там і не так, як це робиться в демократичних державах. Верховна Рада, голос якої тут повинен би бути головним, фактично від серйозних справ усунена. А Адміністрація Президенту – чорний ящик, які процеси там відбуваються, нам достеменно невідомо. Згадаймо, як несподівано вибухнули "харківські угоди". Чи забезпечили вони нам те, що обіцяла влада? Але Янукович задоволений. Він вважає, що свій борг перед Росією сплатив. Та чи сповна?

Згадується й інший "добрий вчинок" нашого президента:

"Признавать голодомор как факт геноцида по отношению к тому или иному народу – мы считаем, это будет неправильно, это будет несправедливо. Это была трагедия, общая трагедия народов, когда-то входящих в единое государство – Советский Союз."

Керуючись такою логікою, можна сказати й так:

"Оранжевая националистическая банда в 2008 году заставила нас проголосовать за вступление Украины во Всемирную торговую организацию. Это было нечестно, несправедливо по отношению к братской России. Сегодня мы исправим эту ошибку.

Поживемо – побачимо.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua