Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Чи доростуть українці до Мазепи?

Ігор Бурдяк | 19.01.2011 16:26

3
Рейтинг
3


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
1

За часів перебудови 1986-1991 рр. в СРСР уперше були дозволені публікації з іншим трактуванням дій гетьмана. Після проголошення незалежності Україною 1991 року, I.C.Мазепа став національним героєм в офіційних історичних дослідженнях, підручниках і центральних мас-медіа. Проте...

Здавалося б, ті часи, коли за розпорядженням Петра I, Російська православна церква оголосила анафему Іванові Мазепі відходять в минуле.

Та до цього часу Російська православна церква та Українська православна церква Московського патріархату анафему не зняли. Тому в Києво-Печерській лаврі Мазепу досі піддають анафемі, а у Михайлівському монастирі (УПЦ-КП) моляться за упокій його душі.

Іван Мазепа побудував більше 50 церков. Його образ в художніх творах – зображення Гетьмана Івана Мазепи в художній літературі, живописі, кінематографії, музиці і в театральних постановках широко представлене діячами культури та мистецтва. Доля Івана Мазепи цікавила багатьох відомих українських й закордонних письменників, поетів, художників,композиторів з різних країн: Франції, Англії, США, Канади, Польщі, Німеччини, Росії і т. д. Мало котрий із українських політиків так відомий світу, як Іван Мазепа. А більшість українців до сьогодні бачать його лише крізь російські окуляри.

Ідея спорудження пам'ятника Івану Мазепі належить Віктору Ющенку. Своїм президентським Указом він постановив, що до 300-річчя Полтавської битви Україна повинна на відповідному рівні вшанувати пам'ять українсько-шведського союзу. 22 серпня 2008 року міська рада дає дозвіл на встановлення пам'ятника. Проте пізніше змінює своє рішення.

Після зміни влади Мазепа залишився безпритульним. Доля бронзового гетьмана складається більш, ніж драматично. Вже два роки він, захований від людського ока, знаходиться на задньому дворі творчо-виробничого комбінату. Його гетьманському погляду відкривається вид на столичні гаражі.

Пам'ятник українському гетьману Івану Мазепі, який ще в 2009 році повинні були встановити в Полтаві, до цих пір не доїхав до місця призначення. Монумент стоїть на околиці Києва, він вже втратив кілька гудзиків, але Полтава своє добро на встановлення бронзового гетьмана не дає.

5-ий канал з цього приводу взяв інтерв"ю в полтавчан і автора скульптури:

Микола Білик, скульптор, автор пам'ятника: "Та гудзик то таке діло – то відкрутили. Ми вже відлили три-чотири гудзика.

Журналіст: "То, може й на булаву хтось зараз посміє?"

Микола Білик, скульптор, автор пам'ятника: "То все зварене, гудзики вкручуються. Ну нічого, тепер ми хитріше зробимо".

Це автор монумента прийшов подивитися на своє дітище. Відлили його на пожертви благодійників – разом із постаментом – це мільйон триста тисяч гривень. Навідується скульптор до Мазепи рідко.

Микола Білик, скульптор, автор пам'ятника: "Рідко, з цього образу вже вийшов".

Тож самотність гетьмана розділяє з ним хіба що польський поет Юліуш Словацький. Та й того, кажуть, незабаром заберуть і поставлять у центрі Києва. Для Мазепи натомість притулок пропонує пенсіонер з Полтави Василь Ковальчук. Готовий віддати монументу шмат свого подвір'я. Правда, прилаштувати збирається не всього гетьмана

Василь Ковальчук, правозахисник: "Без постамента, верхня частина памятника. Це сидячий гетьман з булавою в руках, оце його місце".

Та автор памятника віддавати своє творіння не збирається.

Микола Білик, скульптор, автор пам'ятника: "Постамент і фігура – це єдине ціле, щось забереш – і памятника немає. Це все рівно, що людина йде в костюмі, а штани забув. І тому, що хтось там хоче поставити одну голову – ну, то люди фантазують собі – хай фантазують".

Але пенсіонер Ковальчук все одно чекає Мазепу на своєму обійсті. Уже вирішив – пускати усіх охочих віддати гетьману честь не буде. Тому майструє ворота. Притулок надає тимчасовий.

Василь Ковальчук, правозахисник: "На півроку, на рік, не більше. Звичайно. До того, коли зросте свідомість українського люду міста Полтава".

Свідомість полтавців ще формується. Потрібен їм Мазепа, чи ні – одностайності нема.

Полтавці: "Я думаю, що нє. Ну от не знаю -він для мене не герой".

Полтавці: "Мазепа – це як діяч, то єсть козак, гордість нації. То єсть він... Ну шо він?"

Полтавці: "Хай буде, хай буде..."

Статистику знає новообраний мер Полтави. Підрахував особисто – тільки шість відсотків містян за пам'ятник. Те, що монумент простоює на столичному комбінаті – не його, міського голови, турбота.

Олександр Мамай, міський голова Полтави: "Мене цікавлять проблеми міста. Якщо буде прийнято рішення Президентом чи Верховною Радою – то яке б рішення не прийняли, я буду виконувати".

Автор монумента зневірився остаточно.

Микола Білик, автор пам'ятника: "Я вже не хочу, щоб він в Полтаві був, бо Полтава не доросла до такого памятника".Очевидно, не доріс і Київ. Столичний Мазепа мав гарцювати на коні. Для нього виділили місце на площі Слави поруч із меморіалом жертвам Голодомору – він уже мав стояти. Та досі скульптуру навіть не відлили.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua