Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Грузія   Україна   Люстрація   реформи   державність України

Грузинський феномен

Східний Погляд | 6.12.2010 10:47

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
0

Останнім часом в електронних та друкованих ЗМІ багато матеріалів друкується про грузинську реформу, яку називають "грузинським феноменом", "грузинським чудом". Саму ж Грузію бачать "експортером реформ на Кавказі". Коли ж настане черга України?

Останнім часом в електронних та друкованих ЗМІ багато матеріалів друкується про грузинську реформу, яку називають "грузинським феноменом", "грузинським чудом". Саму ж Грузію бачать "експортером реформ на Кавказі". Згадаймо хоча б те, що після листопадових подій на Майдані 2010 року експерти з Грузії надали допомогу Україні при підготовці Податкового кодексу. Грузія не проти поділитися досвідом проведення реформ з Росією та іншими країнами.

Після Революції троянд Грузія рішуче та безкомпромісно усунула від влади "колишніх" чиновників – провела так звану Люстрацію. Грузія зуміла подолати корупцію в органах влади та державних установах. У країні успішно почав розвиватися бізнес, значно зросли обсяги інвестицій у грузинську економіку. В школах увели з другого класу англійську мову. Щорічно тисячі першокласників отримують безкоштовно від держави нетбуки. Зменшується безробіття, хоча проблеми ще залишаються, адже на створення одного робочого місця необхідно $50 тис. Грузинська влада найближчим часом планує зменшити число безробітних шляхом залучення інвестицій в економіку країни.

На підтримку державних установ, які здійснюють реформи, Грузія отримає ? 30 мільйонів протягом 2011-2013 рр. від Євросоюзу. За результатами спільного дослідження Всесвітнього банку та Міжнародної фінансової корпорації, Грузія названа реформатором номер один серед 174 країн світу. Сьогодні досвідом Грузії цікавляться у багатьох країнах світу.

У кінці листопада (29-30) 2010 року в Грузії проходила Міжнародна конференція, яку організували Всесвітній банк та Міжнародна фінансова корпорація. У цьому форумі взяли участь 30 країн світу, в тому числі й Україна. На форумі прем'єр-міністр країни Нікі Гілаурі сказав: "Ми провели дуже серйозні реформи. Пріоритетом була боротьба з корупцією. Після Революції троянд від роботи були звільнені тисячі чоловік. Це був непопулярний, але необхідний для розвитку країни крок".

Більшість громадян Грузії зрозуміли, що йдуть по вірному шляху, хоча вдалося їм це значно пізніше, ніж іншим постсоціалістичним державам: Латвії, яка рішуче у 1993 році усунула з усіх владних структур колишніх функціонерів; Польщі, у якій з 1997 року розпочався процес люстрації; Чехії – у 1991 році. Ці країни почали розбудову своїх держав з люстрації.

Зараз у Грузії започаткували другу хвилю люстрації: у першому читанні ухвалено законопроект "Хартія свободи". Грузини цей проект назвали "Патріотичним актом". Згідно даного законопроекту, на вищих державних посадах не зможуть працювати співробітники служби безпеки радянського періоду, лідери комуністичної партії і комсомолу, члени ЦК компартії, секретарі районних та міських комітетів, голова телерадіомовлення бувшої Грузинської РСР. Той, хто із цих людей знаходиться на державній посаді, повинен піти у відставку протягом місяця після набуття чинності даного закону.

Передбачається створити спеціальну комісію під керівництвом президента країни по впровадженню в життя цього закону. Комісія отримає повноваження ухвалювати рішення про викорінення комуністичної чи фашистської символіки, як символіки тоталітарних режимів, що вчинили багато злочинів проти людства. Комісія буде вести реєстр культових будівель, пам'ятників, монументів, назв вулиць та інших об'єктів, які мають анти грузинський пропагандистський характер та ухвалювати рішення про їх закриття.

Грузинський приклад проведення реформ, без яких країна не може рухатися вперед, – ніколи не пізно. Такий патріотичний крок повинна зробити й Україна, яка найбільше в світі постраждала від комуністичного режиму. Наша держава й досі не засудила комуністичну ідеологію на рівні з фашизмом. У Незалежній Україні до цього часу існують вулиці та пам'ятники, що возвеличують і прославляють катів українського народу: вождів комуністичного режиму, зрадників та організаторів Голодомору і репресій.

Поряд з цим, подвиги героїв, що боролися за незалежність України та проти тоталітарного режиму, залишаються невідомими широкому загалу. Очищення суспільства полягає не тільки в очищенні від комуністичної ідеології – знесенні пам'ятників, перейменуванні вулиць і відзначенні у географічних назвах українських героїв та видатних постатей нашої історії і культури, – а й у висвітленні та засудженні конкретних організацій та осіб, причетних до злочинів проти українського народу. Ці особи до цього часу отримують чималі державні пенсії, у той час як воїни УПА, які боролися за незалежність і державність України, та репресовані комуністичним режимом залишаються поза належною увагою Української держави.

Без надання оцінки минулому в України немає майбутнього.

Сьогодні у світі є вдалі приклади проведення Люстрації – Латвії, Польщі, Чехії. Ці країни пройшли через очищення та впевнено розвиваються як сильні, національно-демократичні держави. До цих країн приєдналася Грузія. Такий рішучий крок має зробити й Україна. Громадяни України підтримують думку про проведення Люстрації в нашій державі. За даними опитування, проведеного Інтернет-виданням "Українська правда", близько 90% респондентів говорять "так" Люстрації в Україні.

Джерела:

1. Новини NEWSru 16.11.10

2. Росбалт-кавказ 01.12.10

3. Люстрація – очищення, сповідь перед народом

4. Грузинський приклад розбудови держави

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua