Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Підпільник Євген Стахів.

Ігор Бурдяк | 14.09.2010 00:07

10
Рейтинг
10


Голосів "за"
11

Голосів "проти"
1

Завтра Євген Стахів святкує 92-х річч"я свого народження. Він – діяч українського підпілля на Донбасі, в Маріуполі й у місті Луганську в роки Другої Світової війни.

Підпільник Євген Стахів.
З 1932 року був учасником українських шкільних та молодіжних організацій Галичини, потім член ОУН (з 1934 р.). В 1938 опинився на терені Підкарпатської Русі, вступив до Карпатської Січі. В березні 1939, після ліквідації Закарпатської України, потрапив в полон, звідки утік через Словаччину в Австрію.

1940 р. – працює разом зі старшим братом Володимиром в "Українській пресовій службі".

1941-1943 рр. – член Південно-похідної групи ОУН, організатор нових осередків ОУН у Східній Україні (Кривий Ріг, Дніпропетровськ, Маріуполь).

1944 р. – один із засновників Української Головної Визвольної Ради (УГВР).

1946-1949 рр. – проживає в Німеччині.

1949 р. – емігрує в США. Президент середовища УГВР. Керівник Товариства українсько-єврейських зв'язків.

1997 р. – отримав український орден "За заслуги".

2006 р. – отримав орден Ярослава Мудрого

Головна тема Євгена Стахіва – зміна світогляду націоналістів під час Другої Світової війни, коли похідні групи ОУН прийшли на Схід і поспілкувалися з нащадками запорожців, для яких демократизм і толерантність є такими ж природніми, як захист рідного краю від нападників. У 1943 році, під впливом "філософії східняків" ОУН змінила програму з тоталітарної на демократичну. Стало зрозуміло, що Україна поважає усі людські права й свободи і забезпечує вільний розвиток представникам усіх народів і віросповідань, які шанують її як Батьківщину.

Після смерті Василя Кука, останнього командувача УПА, Євген Стахів – єдина фігура з "повстанської" минувшини, що намагається впливати на сучасне політичне життя України. Він представляється керівником підпілля ОУН на теренах Донбасу.

Після війни Стахову вдалося емігрувати до США. Його особа була вже відомою КДБ – Олександр Фадєєв у романі "Молода гвардія" не випадково дав героєві-зраднику ім'я "Євген Стахович".

Євген Стахів мешкає в Штатах і часто приїздить в Україну. У вересні 2008 року ветеран відвідав Донецьк, де зустрівся з журналістами. В інтерв'ю газеті "Время Луганска" він приділив чимало уваги саме підпіллю ОУН у Луганській області. Спогади вийшли дещо кінематографічними – у дусі улюблених в усьому світі шпигунських серіалів. Ось "Євген", маючи "корочку" журналіста, з'являється в Луганську, знайомиться з місцевою професурою (зокрема з Бернацьким) і дізнається про нараду вчителів області які вирішували, якою мовою викладати у "новій школі". Схилялися до російської, але вчасно бере слово "Євген": "Я приїхав з Маріуполя, кореспондент газети. Є німецьке розпорядження, що на території радянської України всі школи мають бути українськими. І Донецьк, і Луганськ – то є Радянська Україна". І тоді поставили питання ще раз: "То на якій мові відкриваємо школи?" Всі одноголосно відповіли: "Українською!".

Далі він розказує про українізацію "Нового життя": "Я поцікавився, чи є у Луганську україномовна газета, бо такі вже були у Констянтинівці, в Горлівці, в Краматорську – всюди, де я вже побував. Дізнавшись, що є тільки російськомовна, ми пішли до редакції "Нового життя". Редактору я розповів те, що й вчителям – про німецькі вказівки щодо української мови. Редактор відповів, що не може робити українську газету, і тоді я сказав, що віднині редактором буде Бернацький".

Згідно з розпорядженням кабінету міністрів України 22 вересня буде відзначатися день партизанської слави.

Заходами передбачені тематичні уроки, лекції, бесіди з історії підпільно-партизанського руху в роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах.

Вручення колишнім партизанам і підпільникам під час проведення урочистостей у День партизанської слави державних нагород та відомчих відзнак.

Цікаво, чи запросять на ці урочистості підпільника Євгена Стахіва?

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua