Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
свято   Національне Свято   всенародне свято

Коли в нас буде такий День?

Олена Олійник | 17.03.2010 13:34

8
Рейтинг
8


Голосів "за"
13

Голосів "проти"
5

Сьогодні – День Святого Патрика

Коли в нас буде такий День?
Цей день є найбільшим національним святом ірландців усього світу. Він прикрашений різними звичаями та обрядами, оповитий легендами. Нема сенсу розмальовувати їх тут, кожен цікавий може дізнатися або на Вікіпедії, або в самостійно обраних джерелах. Та головне в ньому те, на мою думку, що дійсно святкують його ірландці скрізь, де б не були, а їх багато де по світі є – колонізація спонукає до еміграції. За довгі роки свого існування це свято набуло неабиякої популярності в світі, а в країнах, де є значні ірландські діаспори, зокрема у Великій Британії, США і Канаді, його відзначають масово, і не лише етнічні ірландці. В Нігерії, Мексиці, ну і, звичайно, в Ірландії День Святого Патрика – національне свято.

Що ж то за постать, навкруги якої гуртуються ірландці всього світу? Читаємо: Святий Патрик, перший єпископ, святий патрон і просвітитель Ірландії, видатний місіонер та чудотворець, що навернув ірландців до християнської віри. Та чи це головне? Не знаю, я не ірландка. Але щось підказує мені, що слід шукати тут: борець за волю Ірландії. А боротьба за волю і незалежність червоною ниткою проходить крізь усю історію Еріну – від сивої давнини і до наших днів.

Неабияка схожість з історією України, чи не так. Але де в нас такий день? Такий, щоб об'єднав усіх нас – в Україні і далеко поза межами.

Постать є – звісно, це Тарас Шевченко. Без жодного применшення величності Івана Франка, Лесі Українки, постатей Розстріляного відродження та інших Великих Українців – ніхто з них не набув такого об'єднуючого значення. Так сталося, це – перевірка історією. І Шевченкові дні дійсно шанувалися українцями усього світу, а в Україні радянських часів були традиційним приводом для репресій. Але такого піднесення, об'єднуючого значення все ж таки не набули. Можливо й тому, що нема єдиної дати: вшановуються як 9-10 березня (дати народження та смерті), так і день його перепоховання – 22 травня.

Цікаво, що згідно легенди, дату Дня Святого Патрика було встановлено таким чином. Сперечалися навколо дати, коли він народився – 8 або 9 березня. Кінець кінцем, склали ці цифри та отримали 17 березня.

Зрозуміло, що нічого подібного робити із Шевченковими датами я не пропоную. Але такий загальноукраїнський День в нас має бути. Із різних вагомих причин, які кожному нормальному українцеві зрозумілі, тому нема сенсу затримувати вашу увагу.

Скоріш за все, ним має стати День Незалежності. І це потроху вже стається зі зміною поколінь, але до того "останнього раба" ще далеко, а в нашій країні, у чому ми вже мали багато нагод переконатися, стільки всього може статися навіть упродовж короткого часу. Тому ми маємо не покладатися на природний хід подій, а докладати зусиль до того, щоби наше головне Свято чимскоріше стало нашим Днем Святого Патрика. Може, нам варто повчитися цього саме в ірландців – як вони святкували його впродовж століть, як прикрашали символікою, популяризували, влаштовували урочисті паради. Це дещо призвело, врешті-решт, до його комерціалізації, але досвід показує, що саме такі, найбільш "декоровані" та театралізовані свята прихиляють до себе широкі маси. Особисто мене таке не тішить, проте – єднання, мабуть, варто того.

То може, на часі вже відійти від горезвісної радянсько-російської практики військових парадів у цей день, і зрушити у бік чогось такого, що дарує радість простим нормальним людям? Адже не стільки слушне бажання продемонструвати, що ми готові боронити свою Незалежність, скільки саме хибна звичка є рушійною силою тієї демонстрації військової техніки, парадної уніформи та стройового вишколу. НМД, свято має бути святом. Чи не тому так легко забулися ті радянські свята із їхніми обов'язково-примусовими шикуваннями, що власне святами вони і не були?

А наше Свято має бути.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua