Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

80-річчя від дня народження Зеновія Красівського

Leon | 14.10.2009 15:19

7
Рейтинг
7


Голосів "за"
8

Голосів "проти"
1

"...він один силою свого духу ламав усталені пропагандистські стереотипи, бо цей багатолітній
оунівець та націоналіст ніколи не замішував добро для свого народу на нещасті народів інших. Він мав рідкісний дар бути еталоном високої ідеї – чистим і неспотвореним."


80-річчя від дня народження Зеновія Красівського
15 листопада у місті Стрий пройдуть урочисті заходи з нагоди 80-річчя від дня народження багатолітнього політв'язня, поета і філософа Зеновія Красівського. Заплановано встановити пам'ятну дошку на одному з будинків вулиці міста Стрий, що названа на його честь.

Зеновій Красівський – голова Крайового проводу ОУН. Майже все життя провів у протистоянні більшовицькому режиму. Його неодноразово ув'язнювали за "антирадянську агітацію і пропаганду", примусово "лікували" у Смоленській спецпсихлікарні.

У 1972 році на захист Зеновія Красівського виступила Міжнародна амністія в Нью-Йорку й українська інтелігенція, зокрема Василь Стус виступив із статтею "Я обвинувачую КДБ".

Завдяки цим діям у вересні 1976 року суд скасував примусове лікування у психлікарні і замінив на лікування у львівській лікарні ім. Протопопова. Після протестів той самий суд м. Владіміра прийняв рішення випустити З. Красівського.

Помер 1991-го року, на 62-му році життя у Моршині. Похований у м. Стрий. Його ім'ям названо одну з вулиць.

Стрийський скульптор Костянтин Левченко, який особисто знав Зеновія Красівського створив горельєф "Красівський роздумує над долею України" і подарував музею С.Бандери в с. Воля Задеревацька. Ще одну роботу скульптор подарував музею З.Красівського у с. Витвиця на Прикарпатті.

Зеновій Красівський

(12.11.1929-20.09.1991)

Український громадсько-політичний діяч, правозахисник, поет. Народився у Витвиці на Івано-Франківщині. Депортований разом зі своїми батьками до Казахстану у 1947, втік і брав участь у повстанському русі. В 1949 заарештований і засуджений до 5 років ув'язнення і довічного заслання. В 1953 Красівський був звільнений і висланий до Караганди до своєї родини. Під час аварії на шахті був важко травмований і згодом отримав дозвіл на повернення в Україну. В 1957-62 навчався на філологічному ф-ті Львівського ун-ту. В 1964 став одним з співзасновників підпільного Українського Національного Фронту, співавтор його програмних документів "Тактика УНС", редактор журналу "Воля і Батьківщина". У 1967 Красівський разом з іншими членами УНС заарештовують і засуджують до тривалого терміну ув'язнення. За написання листів протесту та участь у голодівці з 1972 Красівського утримують у психіатричній лікарні Смоленська, пізніше – Львова і Бережниці. Після звільнення в 1978 Красівський знову активно включився в український правозахисний рух. У 1979 виступив одним із співзасновників Української Грекокатолицької Групи. В березні 1980 був заарештований втретє і без суду ув'язнений. Звільнившись в 1985 Красівський брав участь у створенні нових суспільно-політичних рухів та політичних партій в Україні. Автор збірок поезій "Месник", "Невольницькі плачі", поеми "Тріумф сатани", історичного роману "Байда" та ін.

Хай наша кров, страждання наші, жертви

Нащадкам нашим стануть заповітом!

Візьми мене! Дозволь за Тебе вмерти!

Вплести моє життя в вінок Твого безсмертя!

Моя Ти доле, Україно, мій Ти світе!


Більше – тут.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua