Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/nation/4a6db84638597/

Про свідомість

Leon | 27.07.2009 17:23

І відОмість.

Про свідомість
Для того, щоб розуміти значення слова "свідомість" для українця (не хохла) не треба тлумачних словників. А для багатьох росіян (і їх "грязі" – "хохлів") цей термін став чимось на зразок полохала (пугала), яким ворон відлякують. Пов"язують її виникнення і поширення лише з українцями, причому період початку-середини 20 ст., а деякі примудряються приліпити й до Галичини, – ось, саме там ніби й штампують різні "мовно – полонізми" й вагонами шлють "справжнім" українцям. Ось я і вирішив роглянути деякі аспекти, щоб вияснити, чи праві ті чи інші "мовоненависники".

Значення слова. У перекладі на сучасну російську мову зазвичай пишуть "сознание", в розумінні стану притомності людини, тобто здатності мислити і адекватно діяти. І це правильно. Хоч і не зовсім вірно, як на мою думку. А як щодо мови 18-19 століть?Тієї, на якій писав Пушкін, Лєрмонтов, Гоголь і більш ранні?

Нещодавно я перечитав "Нотатки про Росію" Х.Манштейна (видання 1810 р., віддруковано в типографії м. Дерпт.), де виявив кілька цікавих моментів.

Нижче приводжу деякі з них.

1. Передмова видавця перекладу з оригіналу рукопису на французькій мові (пр. Глінка, 1810р.):2. Уривок з біографічних даних Х.Манштейна:3. Примітка видавця до тексту щодо неприязні росіян до іноземців на російській службіВ самих "Нотатках" слова "свђдомой","свђдома", "свђдомо" я не знайшов, хоч і роблю поправку на неуважність і те, що багато пропускав (близько 300 ст). Але факт наявності їх у словах видавця все ж дає привід зробити деякі висновки.

За текстом "свђдома" буквально означає "відόма". Отже, якби там було слово ""свђдомость", то не важко зрозуміти, що воно означає "відόмість", на сучасній російській "известность"! Отже це "крамольне" слово було присутнім у російській мові 18-початку 19 століття. Дивно, але у середині 19 ст. його вже, як і букви "ї" (з двома крапками") не простежується. "Известность" прийшла на зміну... Цікаво, це не від "известь" часом? А воно має два значення – іменник і дієслово. Тобто "вапно" (з наголосом на "і"), або ж "звести" (зі світу, підірвати здоров"я)...

А що писав рецензент у 1875 р?Отак: важка, застаріла мова. І куди тепер поділась "свђдома"?

З давніх давен "відόмість" людей полягала у їх суспільному статусі – монархи, шляхта, дворянство, лицарство, які мали можливості і оволодівали знаннями, вміннями, мали владу і керували нижчими за себе і були "відόмими", відзначались у військових справах, походах, битвах. І це була еліта суспільства, яка приймала участь і вирішувала державні справи.

Ключовим для отримання "відόмості" були статус батьків, потім – знання, бойові заслуги і врешті-решт везіння і природній дар, у деяких випадках.

Отже, для успішного формування держави і її управління необхідний особливий клас-прошарок суспільства, який міг би взяти на себе владу і відповідальність за керування народом і державою. Тобто кожен народ мусить мати своїх провідників, свою еліту для того, щоб не розчинитись, не зникнути, не асимілюватись у вирі інших народів. Для України "відόмість" теж мала місце – яскравий приклад: Гетьмани, старшини, військове керівництво і т.п. – теж своєрідна еліта, але у порівнянні із багатьма іншими мала свої відмінності, а саме ранній демократизм – виборні посади, наприклад.

"Свідомість" залишилась в Україні, хоч і дещо у зміненому значенні,і її повернули саме (с) відомі особистості – творці українського націоналізму, які, до речі двоє з трьох були етнічними росіянами! І чого ж багато росіян і їх "грязі" так злонасміхаються? Диву даєшся... Це ж слово колись було у пошані на РУСІ і у російській мові!А куди щезло і якою гидотою його замінили??? А в Україні залишилось.

У розумінні творців українського націоналізму "свідόма", або ж "відόма" людина має мати три необхідні риси:

- шляхетність

- мудрість

- мужність


Шляхетний - бо шляхетного не підкупиш, мудрий - бо мудрого не обманеш, мужній - бо мужнього не залякаєш! Це – і є справжня еліта, а не те, що перефарбувалось з бидла і видає себе за яскраво помальовані гроби, а самі суть наповнені кістками й нечистотами!!! Псевдоеліта...

У "Слові о полку Ігоревім" воїни були "свђдомі". Тобто "відомі", а такими воїни ставали за тих самих обставин: за наявності у них шляхетності, мудрості і мужності! Тому й "свђдомі" цінувались і шанувались, їх представляли як еліту, кращих воїнів серед інших.

Що ж, якщо для багатьох росіян "известность" краще за "свђдомость" – то прапор їм у руки., Достеменно невідомо, щоправда, кого чи що вони там вапном обливати будуть, або ж зі світу зводити чи здоров'ю чиємусь шкодити, але те, що вони творили й творять із сусідами, та й самі із собою, добиваючись "Известности", всьому світу відомо вже років з 500, напевне. Може й через те для "свђдомості" вони знайшли окреме місце – у смітнику. Навіщо вона їм? Для таких краще бути "шо аж", напів, або ж повністю не-свђдомим. В нокдауні, напевне (свідомість втрачена навіки, залишилась лише ізвєстность і сознаніє). А такими набагато простіше керувати – засмітив мізки тирсою про "вєлікость", "трієдінство" і решту дурні – і маєш бравих зомбі, які навіть власну думку сформувати не здатні, бо ні на що не здатні, крім підлості, підступності, брехні і лиходійства. Такі не мають ані шляхетності, ані мудрості, ані мужності. Їх "удєл" – наповнення ємностей екскрементами з подальшим їх виливом на тих, хто поки що їх терпить із співчуття.

Люди ж свідомі роблять свою справу. Справу життя всього свого народу, своєї нації.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua