Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Розсекречення генпланів міст Донеччини стримують лише відмовки


0
Рейтинг
0


Голосів "за"
0

Голосів "проти"
0

Такого висновку дійшли громадські експерти, які взяли участь у засіданні Донецького прес-клубу в четвер, 19-го травня.

Розсекречення генпланів міст Донеччини стримують лише відмовки
Такого висновку дійшли громадські експерти, які взяли участь у засіданні Донецького прес-клубу в четвер, 19-го травня.

Під час засідання представники Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ) презентували присутнім представникам влади, ЗМІ й громадських організацій Донеччини результати моніторингового дослідження доступності для громадян генеральних планів міст України. Дослідження проводилося в 196 містах України з населенням понад 25 000 жителів, а також у курортних містах із листопада 2009 року по січень 2011 року. За цей час СЦГІ надіслав офіційні запитів до рад цих міст із проханням надати копію картографічної складової генерального плану та інформацію про текстову частину документа.

Генеральний план населеного пункту – це найважливіший документ у сфері містобудування. Він затверджується органами місцевого самоврядування й визначає розвиток міста на найближчі роки. Відповідно до Конституції України, органи місцевого самоврядування представляють відповідну територіальну громаду, а відтак мають здійснюють свої функції від її імені та виключно в її інтересах.

Проте жодне з охоплених моніторингом міст, включаючи й міста Донецької області, не запропонувало для ознайомлення якісну та повноцінну копію генерального плану або його картографічної складової.

• 5 із 196 міст (Калуш, Моршин, Хмільник, Щолкіне, Южноукраїнськ) надіслали копії лише основних креслень власних генеральних планів.

• 115 із 196 рад міських населених пунктів офіційно або в інший, переважно неправовий спосіб відмовили в доступі до генеральних планів

• 49 із 196 міських рад, тобто 25% охоплених моніторингом населених пунктів, або взагалі не надали відповідей на інформаційні запити, або надіслали листи, що не містять фактичних відповідей на поставлені запитання. Подібні відповіді організатори дослідження розцінили як фактичну відмову в доступі до запитуваної містобудівної документації.

Основною причиною відмов у доступі до генеральних планів міські ради назвали наявність на них грифів – "ДСК" (для службового користування) та/або "Таємно". Про це офіційно повідомили ради 82 міст і селищ міського типу.

Практика втаємничення генпланів суперечить численним нормам законодавства, зокрема ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" та ЗУ "Про доступ до публічної інформації". Іншими популярними відмовами, які використовували міські ради під час листування, були відсутність технічних можливостей для копіювання карт, зношеність генеральних планів, відсутність коштів у міської ради. Всі ці відмови є незаконними.

 Те, що норми законів не виконуються, означає лише небажання чиновників їх виконувати, – вважає співавтор моніторингового звіту Богдан БОНАДЕРКНО. – І посилання на нестачу фінансових чи інших ресурсів – це лише відмовки. Якщо громадськість із ними погоджуватиметься, то закони не виконуватимуться багато років.

Слід вказати, що й застосування грифу "ДСК" є незаконним. Більше того, воно суперечить Конституції України. Цей гриф обмежує право громадян на доступ до інформації, яке, згідно з Конституцією України, може бути обмежене лише Законами України. В той час як використання грифу "ДСК" регулюється постановою Кабінету Міністрів України.

 Складається враження, що ми досі живемо в часи залізної завіси, – каже Володимир ЩЕРБАЧЕНКО. – Проте тепер чиновники протиправно приховують від громадян суспільно значиму інформацію про їхні міста, прикриваючись грифами "ДСК" й "Таємно".

Закони України "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про доступ до публічної інформації" вимагають від органів місцевого самоврядування оприлюднити генеральні плани в мережі інтернет на веб-сайтах міських рад.

Експерти Центру зауважили, що багато міст України, переважно обласні центри, вже зараз практикують розміщення на сайтах міських рад частини карт і планів, а часом і пояснювальних записок до генпланів, . Однак зображення картографічних матеріалів на більшості веб-сайтів є недостатньо якісними і не дає можливості повноцінного прочитання карт. Крім цього, розміщення частини матеріалів генеральних планів у мережі Інтернет не підміняє обов'язку міських і селищних рад надавати відповіді на запит поштовим листом.

 Ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України провести широкі публічні обговорення цього питання, – продовжує голова СЦГІ. – Результати цих консультацій Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ має взяти до уваги при перегляді свого рішення щодо того, доступ до яких видів інформації генеральних планів міст необхідно обмежити.

Також від Кабінету Міністрів очікується вже обіцяне прем'єр-міністром Миколою Азаровим фінансування для оновлення й розробки генеральних планів міст.

Довідка:

Захід відбуватиметься в рамках проекту "Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції", який реалізує Східноукраїнський центр громадських ініціатив за фінансової підтримки програми "Верховенство права" Міжнародного Фонду "Відродження".

Мета проекту: стимулювати центральні органи державної влади й органи місцевого самоврядування розробити та впровадити в життя процедуру зняття обмежувальних грифів із генпланів українських міст за активної участі громадськості та з урахуванням громадських інтересів.

Контакти:

Східноукраїнський центр громадських ініціатив

Володимир Щербаченко, тел. 067 640 94 40

e-mail: planmista@gmail.com

www.totalaction.org.ua

Додаток 1

Стан доступу громадськості до генеральних планів міст Донеччини

Тринадцять із 25 найбільших міст Донецької області вказали, що доступ до генеральних планів обмежено грифами "ДСК". Серед цих міст Авдіївка, Артемівськ, Дружківка, Єнакієве, Селідове, Сніжне, Торез, Харцизьк, Шахтарськ, Ясинувата.

Доступ до генпланів Слов'янська та Святогірська обмежений одразу двома грифами "ДСК" та "Таємно".

В Дзержинську та Дружківці згадали про відсутність технічної можливості для копіювання графічних складових генеральних планів.

В Димитрові повідомили, що "...доступ мають всі зацікавлені громадяни міста...", але копій документів не надали.

В Краматорській міській раді вважають, що, оскільки генплан міста був затверджений Постановою Ради міністрів УРСР, то цей документ не є "офіційно документованою інформацією виконкому Краматорської міськради" й надати його копії не можуть.

В місті Красноармійську в доступі до генплану спочатку відмовили через те, що на час надсилання запиту не був затверджений бюджет міста, проте через кілька місяців передумали й відповіли, що доступ до документу не нададуть через гриф "ДСК".

У Маріупольській міський раді вирішили, що для надання дозволу на доступ до генплану чиновникам необхідно спочатку ознайомитися зі статутом Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

З Дебальцеве та Новоазовська не надали жодної відповіді.

В Шахтарську запропонували звернутися по дозвоілм до проектного інституту, який розробляв генплан.

У Сніжному, Слов'янську та Красноармійську замість ознайомлення з генпланом пропонують викопіювання та виписки з документу.

На час проведення моніторингу генплан Донецька знаходився в стадії громадського обговорення й для ознайомлення з проектом документу посадові особи запропонували експертам СЦГІ відвідати Донецьк та ознайомитися з генеральним планом у приміщенні міської ради. Частина графічних матеріалів генерального плану обласного центру розміщена на сайті міської ради, проте якість розміщених в Інтернет матеріалів недостатня для отримання всієї потрібної інформації.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua