Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/local/4d9ebd4bc6cab/

ГЕНПЛАН ТЕРНОПОЛЯ: ЧАСТКОВО ВІДКРИТИЙ, ЧАСТКОВО ЗАКРИТИЙ

Олександра Хандрамай | 8.04.2011 10:46

Мешканці Тернополя й Тернопільської області мають помітно кращі можливості для ознайомлення з генеральними планами своїх міст у порівнянні з жителями інших областей України.

07.04.2011 Тернопіль

ГЕНПЛАН ТЕРНОПОЛЯ: ЧАСТКОВО ВІДКРИТИЙ, ЧАСТКОВО ЗАКРИТИЙ

Мешканці Тернополя й Тернопільської області мають помітно кращі можливості для ознайомлення з генеральними планами своїх міст у порівнянні з жителями інших областей України.

Це стало відомо під час обговорення відкритості генеральних планів міст України, яке проходило в четвер, 7-го квітня в прес-центрі Український народний дім "Перемога".

За словами Уляни АНДРІЙЧУК, міська рада Тернополя має генерального плану міста у двох копіях. Одна з них із грифом "Для службового користування" (що, однак, суперечить законам України "Про інформацію" та "Про регулювання містобудівної діяльності"). Друга – у вільному доступі, проте вона не містить топографічної підоснови. Прихильники втаємничення генеральних планів вважають, що топографічні дані можуть бути використані умовним супротивником під час військових дій.

Такий стан речей видається дещо дивним, – каже Володимир ЩЕРБАЧЕНКО, голова Східнодноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ), з ініціативи якого було проведено обговорення. – Адже Україна ще у 1992 році підписувала міжнародну угоду "Про відкрите небо", згідно з якою над територією України вільно можуть літати інспекційні літаки як НАТО, так і Росії й проводити аерофотозйомки місцевості з метою контролю над кількістю та розташуванням озброєнь Української армії.

Ще цікавіша історія вийшла з генпланом Чорткова. Минулого року з подачі активістів ЕГО "Зелений світ" Прокуратура оскаржила в суді прийняття цього документу, оскільки генплан було ухвалено без врахування думки громадськості та з порушенням процедури. В результаті генеральний план ухвалений без врахування думки громадян було скасовано і зараз населення Чорткова має можливість користуватися попереднім генеральним планом, розробленим... 1983-го року.

* * *

Під час громадського обговорення, в якому взяли участь жителі Тернопільської області, представники місцевої влади й громадські активісти, СЦГІ презентував результати моніторингового дослідження доступності для громадян генеральних планів міст України. Дослідження проводилося в 196 містах України з населенням понад 25 000 жителів, а також у курортних міста з листопада 2009 року по січень 2011 року. За цей час СЦГІ надіслав офіційні запитів до рад цих міст із проханням надати копію картографічної складової генерального плану та інформацію про текстову частину документа.

Генеральний план населеного пункту – це найважливіший документ у сфері містобудування. Він затверджується органами місцевого самоврядування й визначає розвиток міста на найближчі роки. Відповідно до Конституції України, органи місцевого самоврядування представляють відповідну територіальну громаду, а відтак мають здійснюють свої функції від її імені та виключно в її інтересах.

Логічно, що генеральні плани повинні бути доведені до відома територіальної громади, аби громадяни, безпосередні власники містобудівної документації, могли зробити висновки, наскільки доцільно, економно та ефективно рада діє в її інтересах, – каже співавторка моніторингового звіту Олександра МАТВІЙЧУК...

Проте жодне з охоплених моніторингом міст не запропонувало для ознайомлення якісну та повноцінну копію генерального плану або його картографічної складової.

•5 із 196 міст (Калуш, Моршин, Хмільник, Щолкіне, Южноукраїнськ) надіслали копії лише основних креслень власних генеральних планів.

•115 із 196 рад міських населених пунктів офіційно або в інший, переважно неправовий спосіб відмовили в доступі до генеральних планів

•49 із 196 міських рад, тобто 25% охоплених моніторингом населених пунктів, або взагалі не надали відповідей на інформаційні запити, або надіслали листи, що не містять фактичних відповідей на поставлені запитання. Подібні відповіді організатори дослідження розцінили як фактичну відмову в доступі до запитуваної містобудівної документації.

Основною причиною відмов у доступі до генеральних планів міські ради назвали наявність на них грифів – "ДСК" (для службового користування) та/або "Таємно". Про це офіційно повідомили ради 82 міст і селищ міського типу. Слід вказати, що застосування грифу "ДСК" суперечить Конституції України і є незаконним.

Серед інших популярних відмов, якими користуються органи місцевого самоврядування, вказувалися наступні:

•відсутність технічних можливостей для копіювання карт,

•їх великий обсяг,

•зношеність генеральних планів,

•відсутність коштів у міської ради,

•не передбачення відповідних витрат у міському бюджеті тощо.

Всі ці відмови також є незаконними.

Варто зауважити, що багато міст України, переважно обласні центри, практикують розміщення частини карт і планів, а часом і пояснювальних записок до генпланів, на сайтах міських рад. Однак зображення картографічних матеріалів на більшості веб-сайтів є недостатньо якісними і не дає можливості повноцінного прочитання карт. Крім цього, розміщення частини матеріалів генеральних планів у мережі Інтернет не підміняє обов'язку міських і селищних рад надавати відповіді на запит поштовим листом.

За останні півтора року Східноукраїнський центр громадських ініціатив надіслав інформаційні запити щодо досліджуваної проблеми до 26 управлінь СБУ, 18 проектувальних інститутів і до профільних міністерств, .- розповідає голова СЦГІ Володимир ЩЕРБАЧЕНКО. – Крім того, було надіслано скарги до 147 міських, районних, міжрайонних та обласних прокуратур на дії міських рад, які незаконно відмовили СЦГІ в доступі до містобудівної документації. З відповідей на ці листи видно, що більшість посадових осіб вважають практику засекречення генпланів такою, що не суперечить законам України.

Ситуація стає ще загрозливішою, коли звернути увагу на вже ухвалений Верховною Радою України закон "Про регулювання містобудівної діяльності". Відповідно до нього, генеральні плани й надалі залишаться частково втаємниченими. При цьому новий закон не визначає, наскільки великою має бути втаємничена частина та яка інформація буде до неї включена. Така ситуація спрощує хід уже наявних корупційних схем і дає можливості для розробки нових.

Саме тому ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України провести широкі публічні обговорення цього питання, .- продовжує пан Володимир. – Результати цих консультацій Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ має взяти до уваги при перегляді свого рішення щодо того, доступ до яких видів інформації генеральних планів міст необхідно обмежити.

Довідка:

Захід відбувся в рамках проекту "Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції", який реалізує Східноукраїнський центр громадських ініціатив за фінансової підтримки програми "Верховенство права" Міжнародного Фонду "Відродження".

Мета проекту: стимулювати центральні органи державної влади й органи місцевого самоврядування розробити та впровадити в життя процедуру зняття обмежувальних грифів із генпланів українських міст за активної участі громадськості та з урахуванням громадських інтересів.

Контакти:

Східноукраїнський центр громадських ініціатив

Володимир Щербаченко, тел. 067 640 94 40

e-mail: zahyst@gmail.com

www.totalaction.org.ua


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua