Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
наукма   освіта   дмитро табачник   дмитрий табачник   образование   киево-могилянская академия   конфлікт   сергій квіт   сергей квит

Всюдису (Ч/Щ) е Міні (-) стер (В) ство освіти


5
Рейтинг
5


Голосів "за"
5

Голосів "проти"
0

Дмитро Табачник укотре намагається змусити Національний університет "Києво-Могилянська академія" танцювати під свою дудку. Звичайно, наштовхується на опір. На цей раз приводом для обурення міністра стало небажання ВНЗ скасовувати обов'язковість сертифікату ЗНО з англійської як обов'язкової умови вступу.

Всюдису (Ч/Щ) е Міні (-) стер (В) ство освіти
Національний університет "Києво-Могилянська академія" – один із небагатьох вищих навчальних закладів України дійсно європейського рівня. Це підтверджується і повою відсутністю корупції, чого не зміг досягти жодний інший український виш, і демократичністю взаємин "викладач-студент", "адміністрація-студент" та, певна річ, "студент-студент" (немає студентської "дідівщини"), і наданням можливості вихованцям закладу самостійно визначати свій навчальний план... До того ж, Болонська система де-факто діяла в НаУКМА ледь не від самого початку існування закладу – в той час, як про запровадження чогось подібного в систему вищої освіти України ще не йшлося взагалі. Тут само додам, що "Могилянка" пропонує студентові ще й чимало варіантів цікавого, корисного дозвілля, відтак ось уже котрий рік поспіль посідає чільні місця рейтинґів "найбільш студентських" ВНЗ. І тим, що наше вельмишановне Міністерство освіти в обличчі Дмитра Табачника знову починає "гарчати" на цей університет, тягти до нього свої пазурі, знову підтверджує своє негативне ставлення як до європейськості у вищій освіті України, так і до якісної освіти взагалі.

"Києво-Могилянська академія" повсякчас трималася дещо осторонь корабля під назвою "Система вищої освіти України", який від самого початку свого існування та донині перебуває у хаотичному вільному плаванні. Простіше кажучи, в той час, як керманичі освітніх установ сперечалися, що ж робити з вітчизняною "вишкою", "Могилянка" впевнено формувала власний підхід до виховання висококваліфікованих спеціалістів. Він передбачав багато в чому європейські стандарти з поправкою на особливості українського національного державотворення, ментальність нашого народу і його волелюбність. Так гартувався один із найкращих вищих навчальних закладів. Завдяки тривалому процесові творчого пошуку адміністрації та студентсва КМА, зараз ми маємо можливість бачити його саме таким, як він є: орієнтованим на демократичні цінності в суспільстві, вільним од іще "совкових" практик Міносвіти України, максимально можливо патріотичним і дійсно ефективним.

Як сама "Могилянка", так і її студентство завше відзначалися рішучістю, непохитністю позицій і сміливістю – як і належить українському ВНЗ. Тож не дивно, що по приході на керівну посаду Міністерства освіти вельми суперечливої через свої антиукраїнські висловлювання постаті – Дмитра Табачника – "Києво-Могилянська академія" відразу ж висловила своє негативне ставлення до такого стану справ і зажадала перегляду рішення про призначення конкретно цього "кадра". До слова, окрім НаУКМА, на всю Україну виявилося лише два навчальні заклади, котрі змогли відкрито "поперти" проти Дмитра Табачника – гімназія "Києво-Могилянський колегіум" та Український католицький університет у Львові. Решта ж покірно схилили голову перед новообраним головою профільного відомства, щоб утриматися, так би мовити, "на коні"...

За свою сміливість і відкрите висловлення позиції щодо призначення Табачника трьом вищезгаданим закладам доводиться відповідати. Широкого розголосу отримали "профілактичні розмови" працівників СБУ з ректором Львівського УКУ отцем Борисом Ґудзяком, наприклад...

Але найбільше, як і варто було очікувати, "потерпає" НаУКМА як університет, що дозволив собі не лише діяти всупереч бажанням Табачника, а й бути автономним, самодостатнім. Може, вельмишановного міністра освіти не влаштовує проукраїнська позиція "Могилянки", може, її європейська спрямованість (бо ж пан Дмитро у нас більше схиляється до спільної історії з Росією, а не до європеїзації, як відомо) – та й яка, по великому рахунку, різниця, що конкретно бісить міністра? Факт полягає в тому, що сьогодні на прес-конференції в Києві президент НаУКМА Сергій Квіт наголосив на можливості тиску міністерства проти нього особисто, а також позапланових "перевірок" навчального закладу. Усе це через те, що, спираючись на демократичні цінності цивілізованого світу та на власний (успішний!) досвід, "Києво-Могилянська академія" не збирається скасовувати обов'язковість сертифікатів ЗНО з англійської для своїх абітурієнтів. Також Міносвіти "наїхало" на КМА через те, що виш буцімто не мав права фіксувати у своєму статуті підготовку докторів по PhD-програмах. Коротше кажучи, приводів чинуші відшукали вдосталь.

"Якщо нашому університетові не дають нормально розвиватися, то у мене є тільки таке пояснення: очевидно, міністру не потрібен такий прецедент, щоб був ефективний університет, який, тим більше, працює без корупції", – візначив Сергій Квіт на прес-конференції. Він підкреслив, що виключення сертифікатів англійської мови при вступі неможливе, позаяк частина дисциплін читається саме англійською.

З усього видно, що Табачника приваблює перспективка перетворити відносно незалежний університет на черговий конвеєр "правільно абучєних студєнтафф". Для початку, нагадаю, НаУКМА (разом із Острозькою академією) віддали з-під контролю Уряду до сфери управління Міністерства освіти і науки. Так би мовити, "на поталу". Для "Києво-Могилянської академії" стандарти освіти "мейд бай Табачник" виявилися неприйнятними як і для будь-якого патріотичного закладу. Тож саме відтоді маємо певний конфлікт інтересів: з одного боку – міністр зі своєю російською мовою, "дебандерізацією", спільною історією та іншими подібними "ініціативами", а з іншого – Сергій Квіт, який намагається зберегти у підконтрольному йому ВНЗ дух українськості, його європейські керунки розвитку, демократичні стандарти та високу якість освіти. А це за нинішьої влади ой як непросто...

Богдан Ковальчук, "Хмаро4ос".


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua