Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Лабораторія швидкісних автомобілів   ХАДІ-7   медіа-експерт Микола Сухомлин   Микола Сухомлин   українські вчені   малолітражка   авто   автомобіль   український автомобіль   розробка   новітні технології   електромобіль   сонячні батареї   надзвуковий автомобіль   студенти

Як українські вчені на автомобілі звук обганяли


5
Рейтинг
5


Голосів "за"
10

Голосів "проти"
5

Недавні рекорди самовпевнених англійців, яким на автомобілі, врешті-решт, вдалося обігнати швидкість звуку, змусили згадати про "Лабораторію швидкісних автомобілів" Харківського Національного автомобільно-дорожнього університету (ХАДІ), болідам якої свого часу належали абсолютні світові рекорди швидкостей. Деякі моделі, що багато років тому...

Як українські вчені на автомобілі звук обганяли
Микола СУХОМЛИН, Харків

Недавні рекорди самовпевнених англійців, яким на автомобілі, врешті-решт, вдалося обігнати швидкість звуку, змусили згадати про "Лабораторію швидкісних автомобілів" Харківського Національного автомобільно-дорожнього університету (ХАДІ), болідам якої свого часу належали абсолютні світові рекорди швидкостей. Деякі моделі, що багато років тому дивували світ, принишкли в лабораторії скоріше як музейні експонати. Хіба що мініатюрна ХАДІ-2 – перша в колишньому Союзі малолітражка зі склопластиковим кузовом – виїздить під час урочистостей, щоб нагадати про славну історію.

- "Лабораторію швидкісних автомобілів" було створено в 1953 році ректором ХАДІ Борисом Володимировичем Решетниковим, – розповідає завідувач кафедри автомобілів, професор В. І. Клименко, – а в 1961 році при ній почало працювати проектно-конструкторське бюро, де під керівництво рекордсмену світу й СРСР Володимира Нікітіна студентами було створено ціле сімейство рекордно-гоночних автомобілів.

Усе починалося з автомобіля ХАДІ-1, що на кілометровій дистанції в 1951-1954 роках встановив республіканський рекорд швидкості – 146 кілометрів за годину. Це був дипломний проект студента Л. Кононова. Потім був згаданий ХАДІ-2, і ХАДІ-3, внесений до книги рекордів Гіннесса.

Малюка ХАДІ-3, створеного Т. Утемовим під керівництвом В. Нікітіна, називали за характерну форму "олівцем". Цей "олівець" важив усього 180 кілограмів, мав чотириступеневу коробку передач і колеса ніби з дитячого самоката...

У лабораторії також можна побачити "обтічну" ХАДІ-7, на якій уперше було встановлено газотурбінний вертолітний двигун. Така ідея була підказана студентським конструкторським бюро авіа інституту. До речі, саме цей автомобіль поклав початок співробітництву двох вузів при створенні автомобілів. На кілометровій дистанції автомобіль розвинув швидкість із місця 320 кілометрів на годину.

Утім, мені пригадується 1969 рік, коли майже всі українські газети писали про роботу лабораторії над новим надзвуковим автомобілем.

- У проект цієї машини, буденно позначеної черговим порядковим номером ХАДІ-9, Володимир Нікітін та його однодумці вклали всю свою творчу фантазію, – говорить В. І. Клименко.

Зовні цей автомобіль із турбореактивним двигуном нагадує наконечник стріли чи літак без крил. Важив він дві з половиною тонни – зварна трубчаста рама, склопластиковий кузов. Автомобіль мав три точкову опору з двома спареними колесами – спочатку на гумових шинах, потім на металевих дисках.

Випробовувався автомобіль на Чугуївському та Волгоградському аеродромах та солоному озері Баскунчак. Йому вдалося розвинути швидкість 700-800 кілометрів на годину. Однак подолати звуковий бар'єр автомобілю так і не судилося: аеродромна смуга виявилася для цього закороткою. Звукову швидкість подолали англійці, затративши на це півтора мільйона фунтів стерлінгів, через три десятиліття. Тоді як студенти під керівництвом Володимира Нікітіна наблизилися до встановлення рекорду, керуючись лише ентузіазмом.

Вважай, на ентузіазмі створювалися й наступні моделі електромобілів, що розвивали швидкість понад 100 кілометрів на годину. А із середини вісімдесятих років створення рекордних автомобілів припинилося.

- Рекордні заїзди стали нікому не потрібні, – пояснює один із керівників лабораторії Іван Лукашов, – затрат на створення такого автомобіля багато, а прибутку ніякого.

Однак В. І. Клименко переконаний: вигода є. І вона не лише в престижі держави. Автомобільна промисловість "тягне за собою" кілька галузей – машинобудування, хімічна, електротехнічну, текстильну та інші. Це розуміють англійці, які мільйони фунтів потратили на створення надзвукового автомобіля.

Проте, завдяки ентузіастам та ректорові університету Анатолію Туренку лабораторія продовжує існувати, а студенти захищають у ній свої дипломні роботи. Але замість роботи над автомобілями вони працюють над удосконаленням вузлів "Формули-1600", що зовні нагадують славнозвісні "формули", на які встановлено "жигулівські" двигуни. На цих автомобілях командні гонщиків університету "ХАДІ" вдається посідати призові місця в чемпіонаті України.

Однак, нещодавно в автодорожньому університету відбулася подія, що, можливо, покладе початок створенню нового автомобіля-рекордсмена.

На цей раз у "ХАДІ" збираються побити рекорд, встановлений у 1981 році на спеціально підготовленому великовантажному автомобілі з турбореактивним двигуном – 604 кілометри на годину! Проект називається "Monster-Truk". Організатором конкурсу виступила кафедра професора В. І. Клименка. Фінансує проект німецький підприємець. Найперспективніші ідеї будуть втілені в цьому автомобілі.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua