Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
освіта   вступ   правила прийому

Проаналізовано правила прийому ВНЗ України


6
Рейтинг
6


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
0

Зафіксовано випадок, коли абітурієнт, який отримав за результатами ЗНО 197 балів (з 200 можливих) з української мови та літератури, 194 – математики, 199 – географії, подаючи документи на географічний факультет КНУ ім.Т.Шевченка, отримав відмову у прийомі на спеціальність туризм.

17 липня в УНІАН представники Громадянської мережі ОПОРА презентували результати експертного дослідження правил прийому 73 ВНЗ України.

Загалом Правила прийому до ВНЗ відповідають Умовам прийому до ВНЗ України (Наказ МОН N1172 від 25.12.2007) та чинному законодавству про освіту за винятком ряду положень.

Зазначені документи надають можливість ВНЗ відповідно до особливих умов зараховувати слабших абітурієнтів до навчальних закладів, відмовивши більш талановитим молодим людям, що не потрапили до пільгової категорії. Зафіксовано випадок, коли абітурієнт, який отримав за результатами ЗНО 197 балів (з 200 можливих) з української мови та літератури, 194 – математики, 199 – географії, подаючи документи на географічний факультет КНУ ім.Т.Шевченка, отримав відмову у прийомі на спеціальність туризм. В приймальній комісії мотивували відмову тим, що державне замовлення вже укомплектоване "сиротами та інвалідами", а зазначений абітурієнт може подаватися тільки на контракт. Такий приклад не є поодиноким.

В п.15 Умов прийому до ВНЗ зафіксовано максимальну кількість місць для особливих категорій вступників на рівні до 40% – 60%. Ця квота, по суті, може перевищувати кількість абітурієнтів, що вступають до ВНЗ виключно за конкурсом сертифікатів. Таким чином порушується їхнє конституційне право на рівний доступ до освіти та зобов'язанням України згідно ратифікованої Конвенції ООН "Про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти".

Відповідно до п.п.4 Умов прийому до пільгових категорій зараховано "іноземців українського походження" чим порушено принцип викладений в Преамбулі Умов прийому про недопущення дискримінації за національною ознакою. Крім того, неможливо визначити, хто з іноземців має "українське" походження, зважаючи на відсутність відповідних позначень про національність в паспортах або інших документах переважної більшості країн світу, де інформація про національність або відсутня, або замінена інформацією про віросповідання, а сам термін "національність" має інше значення.

Відповідно до п.п.4 Умов прийому йдеться про направлення від "офіційно зареєстрованих українських національно-культурних товариств". Загадкою залишається, де і як такі товариства повинні бути зареєстровані (діаспора чи виключно Україна), та чому іноземців українського походження можуть делегувати лише українські національно-культурні товариства, а не інших народів, які вважають Україну батьківщиною (кримські татари, поляки, росіяни тощо). Норма п.п.4 також не містить роз'яснення щодо вступу до ВНЗ абітурієнтів з країн, з якими Україна підписала угоди про взаємне визнання документів про освіту тощо. Таких угод нараховується кілька десятків.

Відсутність зобов'язуючих норм та велика кількість "рекомендаційних" призводить до масового порушення з боку ВНЗ основних принципів Умов прийому МОН України – організації прийому за результатами Сертифікатів УЦОЯО та встановлення додаткових іспитів лише у виняткових випадках.

Андрій Гевко, координатор освітніх програм ГМ ОПОРА: "Загалом політика щодо надання пільг в галузі освіти повинна бути радикально переглянута. В розвинутих країнах світу практика пільгового прийому до ВНЗ відсутня, а держава створює базові економічні умови та забезпечує високий рівень середньої освіти. Таким чином проблема вступу соціально незабезпечених верств населення чи мешканців малих громад (сіл) вирішується на системному рівні. В Україні ж навіть пільговики діляться на "сорти". Наприклад, діти загиблих шахтарів мають право бути зараховані тільки на гірничі спеціальності, в той же час діти загиблих на шахті імені Засядька – на всі спеціальності. Втім, критерій відбору абітурієнтів під час вступу до ВНЗ повинен бути один – знання засвідчені сертифікатами ЗНО".

Максим Баришніков, юридичний радник ГМ ОПОРА, експерт: "Згідно п. 29 Умов прийому до ВНЗ України "Усі питання, пов'язані з прийомом до вищого навчального закладу, розв'язуються приймальною комісією" і у випадку порушення прав на рівний доступ до освіти абітурієнти мають право скаржитись до МОН України та звертатися до суду. ГМ ОПОРА з 18 липня розпочинає розгляд скарг абітурієнтів, батьків випускників та інших зацікавлених осіб щодо порушення їх прав на здобуття вищої освіти, допущені приймальними комісіями ВНЗ та факти відсутності належної реакції на виявлені порушення з боку відповідальних за це органів державної влади. Звернутись до ГМ ОПОРА можна за телефоном "гарячої лінії" 425-31-55 (12:00-16:00, робочі дні) або написати за адресою vstup@opora.org.ua. Звернення та скарги будуть розглянуті досвідченими спеціалістами в галузі освіти та права. Додатково спеціалісти ГМ ОПОРА будуть надавати за попереднім записом консультації щодо питань та проблем, які виникли під час вступної компанії.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua