Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Західні українці: диво по той бік Бугу


9
Рейтинг
9


Голосів "за"
9

Голосів "проти"
0

Колись давно, ще на початку ХХ сторіччя, лорд Керзон намалював на мапі лінію, котра на його думку мала б бути оптимальним кордоном між українцями та поляками. Через кілька десятків років інший видатний гуманіст – Йосиф Сталін – таки провів по цій лінії кордон УССР.

На захід від нового кордону лишилися українці, частина з яких продовжувала боротися за свободу в лавах УПА. Влада "народної" Польщі у відповідь депортувала все українське населення в ході акції "Вісла". На цьому зазвичай закінчуються знання пересічного українця про Закерзоння та закерзонців (за умови що цей українець взагалі чув про їхнє існування).

Між тим, вони є. Звісно, їх вже не сотні тисяч, як у далекому 1947, коли вагони для худоби вивозили їх геть від рідної землі. Але, погодьтесь, що сотні молодих українців, громадян Польщі, які не відмовляються бути українцями – це вже диво, і немале.

Адже польська комуністична влада зробила все можливе, щоб українці в Польщі перестали існувати. Їх селили на відібраних у Німеччини землях, не більш як три родини в одному поселенні. У них відібрали рідну церкву, проти них організовували цькування. Забороняли називатись українцями... Зрештою, їхнім дітям дали можливість стати "нормальними поляками". Звісно, багато хто таки став.

Тим не менш, вони є. Попри те, що в 90-х до традиційного в Польщі образа українця-упіста-зарізяки додався ще й українець-злидар-заробітчанин. Для молодої людини в тих умовах лишатись українцем стало не те що не модно, а й навіть трагічно. Та й новоспечений "український" уряд мало цікавила доля якихось-там українців у Польщі: хто вони йому такі? Тут своїх не знаєш яким чорнобилем отруїти, щоб не заважали приватизовувати недоприватизовуване.

А вони є! Хай навіть їхнє бачення України відрізняється від нашого, а їхня українська мова повна польських слів і зворотів. Наше диво по той бік Бугу відбувається зараз: у третьому та четвертому поколінні в найвіддаленіших куточках Польщі народжуються українці. Значить – наше Закерзоння не знищене, просто стало набагато більшим. Тож хай жодні кордони не перешкодять нам пам'ятати про тих, хто лишається нами не зважаючи ні на що!

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua