Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

"Безкоштовна" (?) медицина в Чернігові: результати опитування


5
Рейтинг
5


Голосів "за"
5

Голосів "проти"
0

ОПОРА провела опитування, метою якого було з'ясувати громадську думку стосовно фактів "стикання" чернігівців з проявами зловживань та використання непрозорих схем в медицині, а також ставлення до цього жителів міста.
75% чернігівців зізналося, що вони матеріально віддячують лікарю за лікування.
Цікаво, що пацієнти самі приймають такі правила гри


Громадянська мережа ОПОРА провела соціологічне опитування, метою якого було з'ясувати громадську думку стосовно фактів "стикання" чернігівців з проявами зловживань та використання непрозорих схем в медицині, а також ставлення до цього жителів міста.

За результатами опитування більше 75% чернігівців зізналося, що вони матеріально віддячують лікарю за лікування. Далеко не завжди така "подяка" виглядає безневинно. Більше половини з них (52,2%) дають певну суму готівкою

Попри статистику, ставлення громадян до так званої корупції в медицині не можна назвати однозначним. Трохи менше половини опитаних – 44,5%, вважають, що лікарю не потрібно матеріально віддячувати за лікування. Тоді як 19,9% – вже допускає таку необхідність залежно від характеру хвороби. На цьому фоні майже кожен третій вважає, що лікарю потрібно давати гроші або подарунки.

Теза про безкоштовну медицину дає тріщину не тільки в кабінетах лікарів. Покласти копієчку за "проведення дослідження", обстеження, плівку, рукавички тощо, просили більшість тих, хто погодився відповісти (55,2%). Прозорість надходження і подальше використання цих коштів ставиться під сумнів, враховуючи те, що кожна четверта (!) оплата здійснюється безпосередньо працівникові медичного закладу (тобто до кишені).

Важко також прослідкувати куди йдуть чисельні "благодійні внески". Адже згідно опитування 53,5% чернігівців при наданні благодійного внеску не заповнювали жодної документації. Куди йдуть ці гроші? – Не відомо.

Як хвороби відображаються на добробуті населення? Зазвичай сума, яку пропонують сплатити у формі відшкодування за певний препарат або ж благодійного внеску – не значна. Але лише для 28,2% чернігівців їх сукупність не впливає на сімейний бюджет. Для решти цей вплив є. При чому кожному третьому доводиться обмежувати себе в продуктах харчування та речах першої необхідності.

Цікаво, що пацієнти самі приймають такі правила гри. На це є кілька причин. По, перше, коли стоїть питання загрози здоров'ю чи власному життю, то далеко не всі особливо задумуються про законність чи не законність певних дій. 22,6% громадян давали хабара, бо просто хотіли, щоб їх добре полікували і добре ставилися. Ще 24% – не хотіли сперечатися і зробили так, як їм про це натякнули або і прямо сказали. Деякі винагороджували лікарів, навіть якщо від них не вимагають, керуючись тим, що всі так роблять (6,8%).

Але найбільше має вплив наше терпиме ставлення до корупції взагалі. Згідно з опитуванням Проекту "Сприяння боротьбі з корупцією в Україні" в Чернігові випадків, коли самі пропонують хабарі в 2 рази більше, ніж коли їх вимагають. А коли йдеться про власне здоров'я – це стає особливо актуальним. Тому для 46,6% чернігівців дати гроші чи якісь подарунки лікареві сприймається як звичайна вдячність.

Опитування проводилося 4 серпня в місті Чернігові. Методом інтерв'ю було опитано 1000 респондентів в різних частинах міста з врахуванням вибірки, що враховувала вік, стать та рівень доходів чернігівців.

Дослідження стало можливим завдяки сприянню проекту "Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні" ("Гідна Україна").

Тетяна ПЕКУР

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua