Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Священик Георгій Гапон, або Історія має бути переосмислена

Никита | 19.01.2011 04:04

3
Рейтинг
3


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
4

Есери вбили його тіло, а більшовики спотворили пам"ять про нього: ім"я знищили, а прізвищу надали суцільний негатив. У багатьох прізвище Гапон і досі асоціюється виключно зі словом "провокатор" – тоді як насправді це щире українське прізвище, походить від українського варіанту давньогрецьго імені Агафон...

Священик Георгій Гапон, або Історія має бути переосмислена
Георгій Гапон народився в містечку Білики Кобеляцького пов. Полтавської губ. Його батько, козацького роду, був заможним селянином і волосним писарем. Георгій закінчив Полтавську духовну семінарію і був рукоположений у священики Всіхсвятської кладовищенської церкви. Незважаючи на те, що ця церква не мала приходу, став проповідувати і невдовзі зробився відомим цілому місту.

Після раптової смерті дружини Г.Гапон покинув Полтаву і переїхав до столиці імперії. Там закінчив Духовну академію і став проповідувати робітникам і люмпенам (тоді їх називали "босяки"). Гапон вирішив присвятити все своє життя служінню цим знедоленим людям. Але як краще це зробити? Як можна насправді їм допомогти?

Пізніше у книзі "Історія мого життя" Гапон сформулював свою мету так: потрібно згуртувати робітників і навчити їх відстоювати свої інтереси на розумних, моральних, ненасильницьких засадах. Якщо створити масову робітничу організацію, що нараховуватиме сотні тисяч членів, і якщо ця організація заявить свої вимоги – влада і капіталісти будуть вимушені вислухати ці вимоги і рахуватися з ними. Так вважав Георгій Гапон.

У той самий час (початок 20-го століття, 1900-ті роки) подібну ідею намагалася втілити і влада Російської імперії. Особливий відділ департаменту поліції, очолюваний Сергієм Зубатовим, займався створенням легальних, підконтрольних владі і поліції робітничих профспілок. Таким чином влада намагалася нейтралізувати вплив революційної пропаганди і спрямувати активність робітників у мирне, ненасильницьке русло.

Георгію Гапону запропонували взяти участь у цій роботі, і він погодився. Так було створено "Зібрання російських фабрично-заводських робітників Санкт-Петербурга" - першу в Російській імперії масову робітничу організацію.

До кінця 1904 р. в різних районах Петербурга було створено 11 відділів організації з числом членів близько 20 тис. Для кожного відділу наймалось велике приміщення, яке після освячення перетворювали на робітничий клуб. Тут проходили збори активістів, сюди приходили робітники з сім'ями після роботи, тут для них організовувались лекції, концерти, створювалися бібліотеки і каси взаємодопомоги. Відділи очолювали вірні Г. Гапону люди з числа активних робітників.

Отже, "Зібрання" було створено легально і на державні кошти, – але Г.Гапон всіми правдами і неправдами намагався ізолювати свою організацію від контролю влади і поліції. Він робив свою справу, – а коли йому дорікали, що бере гроші у влади, відповідав так: влада не має своїх грошей, всі ці гроші – народні, і дуже добре, що якась кількість державних коштів повернеться народу, буде використана на робітничу організацію.

Тим більше, що це мирна і ненасильницька організація.

Однак наприкінці 1904 року відбулися події, які докорінно змінили весь цей мирний хід...

(далі буде)

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua