Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Друга Світова війна   Свято перемоги 8 травня   Франція   Шарль де Голль   Промова 18 червня

Промова 18 червня (Шарль де Голль)

Никита | 6.05.2010 15:28

8
Рейтинг
8


Голосів "за"
9

Голосів "проти"
1

8 травня Франція відзначатиме Свято перемоги 1945-го (Fête de la victoire de 1945). Це державне свято, французи вшановують пам"ять своїх мертвих і прославляють живих героїв. Війна з фашистами висвітлюється як боротьба за свободу і демократію.
У цій боротьбі був один надзвичайний день – 18 червня 1940 року. У цей день генерал де Голль


Промова 18 червня (Шарль де Голль)
вперше виступив з Лондона по радіо Бі-Бі-Сі. Промова 18 червня увійшла в історію Франції як текст, що поклав початок французького Опору і є його символом.

Тоді легітимний коаліційний уряд – уряд національної зради маршала Петена – припинив опір гітлерівцям, а потім і вступив з нацистською Німеччиною у "рівноправний" союз. Всупереч цьому де Голль закликав французів до боротьби, за що воєнний трибунал Петена заочно засудив генерала до розстрілу. Та він не зважав на це – перебуваючи у повній залежності від волі британського прем'єра Черчилля та його міністрів, де Голль буквально не на життя, а на смерть бився, відстоював перед Черчиллем (а потім і перед Рузвельтом) суверенні права майбутньої вільної Франції.

Українського перекладу знаменитої Промови 18 червня в інтернеті я не знайшов, отже, пропоную власний її переклад з французької:

ПРОМОВА 18 ЧЕРВНЯ

Шарль де Голль

18 червня 1940

Керівники, що протягом багатьох років стояли на чолі французької армії, – сформували уряд.

Цей уряд, виправдовуючись поразкою наших армій, вступив у контакт з ворогом, з метою зупинити бойові дії.

Так, ворожі сили – механічні, наземні і повітряні сили супротивника – нас буквально затопили. Нескінченна кількість всіх цих танків і літаків, а також німецька тактика змушують нас відступити.

Але – останнє слово – хіба воно вже сказано? Надія – хіба вона повинна вже зникнути? Ця поразка – вона вже остаточна?

НІ!

Вірте мені, я знаю, що говорю. Нічого ще не втрачено для Франції! Ті ж самі засоби, що призвели до поразки, – вони ж і принесуть нам перемогу. Тому що Франція не самотня! Вона не самотня! Їй-бо, не самотня! За нею – величезна Імперія. Франція може об"єднатися з Британською імперією, яка тримає море і продовжує боротьбу. Франція може використати всю могутність промисловості Сполучених Штатів.

Ця війна не обмежиться нашою багатостраждальною країною. Бій за Францію не є вирішальним, оскільки ця війна – світова.

Усі помилки, усі затримки, всі страждання – вони не завадять тому, що в один прекрасний день світ знайде засоби розчавити ворога. Бо саме від цього залежить доля всього світу, залежить – бути йому чи не бути.

Я, генерал де Голль, що зараз знаходжусь у Лондоні, я закликаю всіх французьких офіцерів і солдатів. Всіх, хто вже у Британії, і тих, хто ще прибуде сюди, зі зброєю або без неї. Я закликаю інженерів і робітників – тих, хто вже у Британії, і тих, хто ще прибуде сюди – я закликаю всіх вас зв"язатися зі мною.

Що б не сталося, полум'я французького Опору не повинно згаснути – і не згасне.

Завтра, як і сьогодні, я буду говорити з вами тут, на Радіо з Лондона.Листівка з Промовою 18 червня, що розповсюджувалась на окупованій території Франції

Appel du 18 juin французькою мовою

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua