Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Країна на колінах. Епізод третій


2
Рейтинг
2


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
2

Шановні читачі! В цьому епізоді я розповім вам про другий і останній зимовий похід Армії УНР на Україну.

Країна на колінах. Епізод третій
У жовтні 1921 року командування армії УНР та Повстанчої команди розлобило, на перший погляд, ідеальний план військової допомоги партизанському рухові в Україні. Зміст плану полягав у перешкоджанні вивезенню продовольства з України в Росію і мав врятувати населення від голоду, бо якраз зимою 1921-22 років відбувся перший голодомор, спричинений політикою "військового комунізму". Доречі, підготовка рейду здійснювалась в координації з ІІ відділом Генерального штабу Польського Війська. Стратегічне ж завдання операції полягало у піднятті всенародного повстання і повалення більшовицького режиму в Україні. Але, фактично, повстання, як такого, на всій території України не було, бо населення не давало достатньої підтримки повстанським групам. Координацію їхніх дій обговорювали напередодні на нараді командного складу у селі Мицьки 27 жовтня 1921 року.

Команда "А"

Згідно з планом, затвердженим штабом Юрка Тютюнника (здійснював командування зимовим походом – Авт.), перша, друга, третя, четверта і п'ята Повстанські групи мали проголосити загальне повстання, знищити залізничні лінії на північному Правобережжі, які пов'язували північ і південь України, щоб не допустити відступу Червоної армії на північ, підірвати залізничний міст у Кременчуці, захопити Полтаву, перерізати шляхи комунікації між Україною і Доном та захопити Катеринослав.

Кампанія УПА

Українська Повстанська Армія, в свою чергу, поділялася на три групи: Подільську, Бессарабську та Волинську. Їхні назви свідчили про їхнє місце утворення та про місце, звідки вони проривалися на територію Української РСР.

"План"

Першою повинна була розпочати наступ Бессарабська група, яка перетнула Дністер 19 листопада 1921 року. Вони повинні були захопити містечко Тираспіль, але на підході до міста ця група зазнала поразки від 451-го полку Московської дивізії та змушена була повернутися на територію Румунії. Доречі, Бессарабська група була найменшою за кількість бійців і мала на меті привернути до себе увагу російської армії.

Така сама доля чекала на Подільську та Волинську групи. Вони також зазнали поразки під Бородянкою та Коростенем і змушені були відступити. Подільська група успішно перетнула польський кордон, а от Волинська група відступила до Базару, де її оточила більшовицька кавалерія Г. Котовського. 17 листопада 1921 року під селом Малі Міньки повстанці були розбиті, а 21 листопада 359 бійців УПА було розстріляно під Базаром. Лише 150 бійцям вдалося прорвати оточення та перетнути польський кордон.

Пролетіли

Остання спроба України здобути незалежність потерпіла фіаско. Ви спитаєте в мене, чому? Я відповім. Тому що пізно побачили реальну картину, пізно розпочали правильні та послідовні воєнні дії. Тому що втратили боєздатну армію. Саме тому цей похід став завершальним і Україна ще на багато років залишиться у складі СРСР.

А в наступному епізоді я розповім вам про становлення української незалежності.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua