Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
зонішня політика   гетьман

Зовнішньополітична діяльність Богдана Хмельницького

Тян Аня | 2.12.2009 22:04

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
2

Історія завжди сучасна". Так стверджували теоретики маловідомої в Україні історіософської течії презентистів – Д. Дьюї, Ч. Бірд, . Вони виходили із того, що Історія завжди є творінням людського духу, діяльність якого в цьому напрямі зумовлюється конкретно-епохальними обставинами. Потрапляючи в нову суспільно-політичну ситуацію, кожне наступне

Зовнішньополітична діяльність Богдана Хмельницького
Зовнішньополітична діяльність Богдана Хмельницького – - це ще один, і то надзвичайно виграшний, штрих до його політичного портрету. Дипломатична активність гетьмана не може не дивувати своєю масштабністю і багатовекторністю. Не маючи у своєму розпорядженні налагодженої системи зовнішньополітичних зносин, підготовлених належним чином дипломатичних кадрів, успадкованих від попередників партнерських блоків і союзів, він дуже швидко спромігся створити розгалужену й ефективну дипломатичну мережу, запровадити в життя самодостатню концепцію української міжнародної політики та впродовж тривалого часу успішно її реалізовувати. Польський історик Л. Кубаля не без захвату писав, що, "здається, не було й дня, щоб Богдан не приймав іноземних послів, дипломатичних агентів, кур'єрів і посланців, або не виряджав своїх".

Гетьман чітко уловив тенденцію розвитку тогочасної Центрально-Східної Європи і збагнув, що утвердження українського народу в якості політичної нації можливе лише за умови проведення надзвичайно активної зовнішньої політики. Отож уже на початковому етапі повстання вражаючі перемоги над королівськими військами були здобуті значною мірою завдяки тому, що їм передував дипломатичний тріумф. Урахувавши гіркий досвід попередніх козацьких виступів, які неминуче розбивалися об добре злагоджену, організовану польську кавалерію (за оцінками сучасних фахівців – - найкращу на той час у Європі), Хмельницький напередодні свого виступу залучив на свій бік важливого воєнно-політичного союзника – Кримське ханство. Саме вправні кримські вершники, згідно із задумом гетьмана, повинні були нейтралізувати (і таки нейтр алізували!) бойові якості польської гусарії та драгунії.

Одночасно з проведенням активної зовнішньої політики Хмельницький розгортав по всій Європі мобільну та ефективну розвідувальну службу. Цілком природно найбільшу увагу він звертав на польські справи, але мав також свої "вуха і очі" в Чехії, Моравії, Сілезії, Австрії, Молдавії, Кримському ханстві, Оттоманській Порті, Москві. Через агентів у найвищих державних колах Речі Посполитої Хмельницький знав не лише про перебіг сеймиків, а й про зміст нарад польського сенату. Інформація тактичних та стратегічних розвідок допомогла йому вдало спланувати й успішно провести битви під Жовтими Водами, Корсунем і Пилявцями. Широкомасштабна операція українських служб на теренах власне польських земель влітку 1651 р. підготувала вибух тут антикоролівського повстання селян на чолі з Л. Косткою-Наперським. Захоплення останнім Чорштинського замку становило собою не що інше, як частину українсько-трансільванського плану оволодіння Краковом. Розвідувальна служба Хмельницького широко використовувала методи "глибокого занурення" й масового збору інформації, вправно провадила "психологічну війну" із супротивником.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua