Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Петро Сагайдачний   гетьман   Хотинська битва

Постать Петра Сагайдачного в історії України

Єлизавета | 26.11.2009 22:53

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
3

Петро Сагайдачний видатний полководець, який здійснив низку переможних походів. Він розгромив невільницький осередок – Кафу. Мав вирішальну роль в Хотинській битві. Велику увагу приділяв освітньому питання. Сагайдачний це – єдиний гетьман в історії України, який в своїх битвах жодного разу не отримав поразки.

Наша історія насичена багатьма подіями які не звеличують наших мужніх, безстрашних лицарів, які поклали своє життя задля нашого безтурботного майбутнього. Частіше всього ми можемо почитати статті про тяжкі часи на українській землі, про знущання над нашим народом, про "ГЕРОЇВ", які боролися лише за своє особисте благо. Але все це неправда! Україна це -ненька насправді мужніх, патріотичних, людей. До низки героїчних постатей України належить Петро Конашевич – Сагайдачний.

Сагайдачний родом із Самбора, що в Червоній Русі. Після здобуття початкової освіти він стає учнем першої у східнослов'янському світі слов'яно -греко -латинської академії в Острозі. Гарна освіта може слугувати підтвердженням його шляхетного роду. Йоахим Єрлич, який був разом з козаком впродовж кровопролитної битви під Хотином, у своєму літописі розповідав про шляхетське походження борця за Україну. Ця думка підтверджується і іншими джерелами. Так у панегіричному віршованому творі Касіана Саковича ми можемо знайти підтвердження "шляхетської крові" героя. Але Яків Сабеський (батько польського короля Яна III Собеського) у своїх мемуарах назвав Петра Конашевича – Сагайдачного простою людиною.

Гетьман має подвійне прізвище. Перша частина "Конашевич" це-родова назва, яка ймовірно походить від дрібношляхетського роду з Підгір'я Конашевичів-Попелів. Що стосується другою частинки прізвища, то він отримав його як вправний стрілок з луку

(сагайдак-футляр на лук і стріли, обтягнутий шкірою дикого козла). Зі спогадів сучасників ми можемо побачити неймовірну любов Сагайдачного з дитячих літ до військової справи "Змалку привчився натягати лук,зброї та коня з рук не випускати..."

Близько 1595-1596 рік він опинився серед запорожців і швидко став загартованим воїном, а вже в 1606 році його обрали гетьманом. Вважається, що Сагайдачний став відомий саме після морського походу запорожців на турецьку фортецю Варну.

Особлива слава за лицарську звитягу українських козаків в Європі з'явилася після здобуття Кафи. В цьому поході Сагайдачний спалив величезний невільницький ринок у Криму, визволив багатьох християнських бранців.

В 1617 року поляки прагли захопити Московське царство, але він виявився не можливим. Король Владислав, опинився в скрутному становищі й почав просити допомогу у козаків. Козаки погодилися допомагати. В польсько -козацькому таборі було вирішено здійснювати облогу Москви перед святом Покрови, але чутка стала відома противникам. Сагайдачний відрізнявся схильність до активної наступальної позиції з широким використанням раптовості. Раптовістю не можна було вразити противника тому було припинено підготовку до штурму. Зусиллями козаків, король був врятований, а між Річчю Посполитою та Московською державою підписано угоду.

Восени 1620 року військо турецького султана Османа II розгромили сили коронного гетьмана Станіслава Жолкевського на Цицорських полях у Молдові. Річ Посполита почала просити допомогу в європейських сусідів, але спроби виявилися марними. Залишався єдиний шанс – допомога козаків. Уряд пообіцяв козакам платню за участь у поході, а також поступки в релігійному питанні. Вирішальну роль в Хотинській битві мали козаки. Саме в цій битві Сагайдачний проявив блискуче тактичне мислення та неординарні підходи до наступної операції в боротьбі з нерівним супротивником.

В цій битві був розвіяний мів про непереможність турецької армії і про можливість розширення імперії за рахунок поневолення європейських країн.

На жаль, Хотинська битва, залишилася останньою в його житті. Після тяжких поранень, здобувших в останній битві свого життя, він сильно захворів.

За п'ять днів до своєї кончини Сагайдачний склав заповіт, за яким великі суми грошей відписав на різні благодійницькі цілі. Сагайдачний переймався освітньою проблемою. І саме тому він прагнув допомогти українцям отримати гарні, ґрунтовні знання в усіх сферах, що в майбутньому послужило б гарним трампліном до нової освіченої, мужньої молоді яка б захищала Україну і вболівала в своїх серцях за її долю.

Петро Конашевич Сагайдачний єдиний гетьман в історії України, який в своїх битвах жодного разу не отримав поразки.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua