Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
гетьман   Мазепа   Мотря   заборонене кохання

Мазепа – "шестидесятирічний Ромео"

Ірина Гукало | 28.10.2009 01:01

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
2

У голові пересічного українця постать Івана Мазепи асоціюється з відвагою, боротьбою за національні права, палкий патріотизм. Росіяни ж і чути нічого не хочуть про Мазепу-героя, вважаючи його зрадником. Але не будемо вдаватись в стереотипи. Обійдемо іншим боком. Заглибимось в особисте життя Мазепи, може там віднайдемо всю правду?

У 60-ти річному віці Мазепа "по вуха" закохався у свою сімнадцятирічну похресницю Мотрю, дочку товариша Василя Кочубея. Гетьман не відчував своїх літ. Його виразні промовисті очі, що відбивали силу й живу енергію, струнка стать, відважність і харизма закохали в себе чимало жіночих сердець. Молода Мотря не стала вийнятком...Не має причин сумніватись, що вона щиро покохала гетьмана.

Мазепа хотів одружитися зі своєю коханою, але старий Кочубей навіть слухати на захотів, більш того зробив усе, що від нього залежне, щоб розлучити свою доньку з гетьманом... Не кажучи про різницю у віці, православна церква забороняла шлюби між хрещеним батьком і похресницею.

Закохані зустрічались таємно, Мазепа дарував своїй "зобороненій" коханій цінні дарунки. Але мати Мотрі дуже гнобила доньку через ці стосунки з дорослим чоловіком, та ще й хрещеним батьком, ненавиділа Мазепу. Мотря, не витримавши тиску батьків, втікає жити до коханого. Здавалося б, ніщо не могло вже завадити їх стосункам. Але Василь Кочубей не тямив себе від люті. Він наказав бити у всі дзвони, аби всі знали про його лихо. Мазепа ж не очікував скандалу, і з огляду на осуд козацької старшини, відіслав Мотрю назад до батьків. Та кохати її не перестав. Ось які ніжні й зворушливі листи писав він Мотрі:

"Моє серденько, мій квіте рожаний! Сердечно на теє болію, що надалеко від мене їдеш, а я не можу очиць твоїх і личка біленького видіти; через сеє письмечко кланяюся, всю Тебе цілую любезно. Зажурився я, почувши від служниці, що Ваша Милость за зле на мене маєш, що Вашу Милість при собі не задержав, але відослав додому. Уваж сама, щоб з того виросло. Я би не міг витримати, щоб твої родичі по всім світі розголосили: що взяв у нас дочку уночі ґвалтом і держить у себе замість підложниці".

Наступний лист промовляє такими словами:

"Моя сердечна кохана Мотронько! Поклін мій віддаю В. М., моє серденько, а при поклоні посилаю В. М. гостинця-книжечку і обручик діамантовий, прошу теє завдячне прийняти, а мене в любові своїй невідмінно ховати, заки дасть Бог з ліпшим привітаю. За тим цілую уста коралевії, ручки біленькі і всі приваби тільця біленького, моя любенько кохана!"

Слова Мазепи до коханої сповнені ніжності, в них присутнє щире почуття та довготерпіння.

Тож чи могла людина з такою тонкою і люблячою душею зрадити? Як на мене, в його сутності просто була здатність іти на жертви задля великої цілі. Він знехтував дружбою з Василем Кочубеєм, статусом в козацькій старшині задля великого кохання. Так само він приніс в жертву стосунки з Росією задля великої мети – вільної України.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua