Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
прокинься україно   козаки   символи   сучасне   болюче

Назад у майбутнє, або як українці державу будували

Kate Nedesnova | 28.10.2009 00:42

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
5

Здавалось,це всього лиш символ, насправді – цілий вир подій...

 Назад у майбутнє, або як українці державу будували
Назад у майбутнє, або як українці державу будували

З прадавніх часів так повелось у народі, що будь-яке зображення, об'єкт або знак сприймався кожною людиною по-різному і так само по-різному трактувався. Так, у свідомості людини формувався окремий асоціативний ряд з певних взаємопов'язаних явищ. Таким чином і почали виникати перші символи.

В наш час людство звертає замало уваги на давні символи і знаки, забуваючи про те, що для їх предків вони мали дуже велике значення. Сьогодні я хотіла б зупинитись на козацьких символах, а конкретніше – на їх прапорах і гербах.

Козаки стали новою верствою українського суспільства. Вони мусили виробити систему відповідних зовнішніх ознак, створити символи своєї козацької держави. Адже символіка була однією з ознак власної державності та ідеології. Козацькі символи включали в себе герби, зброю, одяг, зачіски – словом усе, з чим пов'язувалося життя справжнього запорожця і що вирізняло йо¬го з-поміж загалу. Серед усіх козацьких символів можна виділити окрему групу – клейноди (предмети,що символізували державну та військову владу). До них належали гетьманська булава, бунчук,пірнач, печать, корогва, бубни й труби. Без цих невід'ємних атрибутів влади не починався жодний похід і не вирішувалась жодна масштабна державна справа.

Окрему категорію козацьких символів становлять герби і прапори.

Гербом козацької держави був козак у кунтуші, підперезаний поясом, із шаблею при лівому боці, у шапці; ліва рука підтримує рушницю, оперту на рам'я, права спирається о бік. Цей герб знаходився також на козацьких корогвах і на печатях.

Козаки мали власні прапори, які урочисто піднімали під час морських та сухопутних походів. З приходом нового гетьмана прапор постійно видозмінювався. Адже кожний з лідерів додавав до нього елементи свого родового герба. Але традиційно Прапор Війська Запорізького – це стяг малинового кольору,тому що засновник Січі -Дмитро Вишневецький був родом з Волинської області, де гербом був білий хрест на малиновому тлі. В геральдиці малиновий колір означає шляхетность, перемогу та відвагу.

Але ми не можемо стверджувати, що це був єдиний колір козацького прапору. Досить поширеним був ще один прапор – жовтий козацький хрест на блакитному тлі.

Варто зазначити, що загалом козацька символіка була незмінною протягом усього часу свого існування. І лише після приходу на наші землі царського уряду, характерні наші хрести, стріли,шаблі, колосся, Георгій Змієборець були витіснені московськими орлами та коронами. Так тривало досить довгий час. Разом зі своїми державними атрибутами ми втратили і всю нашу державу. А коли у 1991 році настав час змін і ми отримали можливість поновити справедливість і повернути давно втрачену пам'ять батьківської козацької слави, саме тоді і стало чітко зрозуміло,які міста по-справжньому берегли історію свого народу,а які просто так і залишились проросійськими пристосуванцями. Варто лише переглянути сучасні герби і прапори областей та міст України. Одразу впадає в око герб Чернігівської, Миколаївської та Донецької областей,які аж ніяк не відповідають ні українському колориту, ні нашим національним традиціям. І як приємно розглядати і вивчати герби Житомирської, Запорізької, Рівненської, Волинської, Полтавської і Дніпропетровської областей, пізнавати на них ті справжні, наші українські атрибути.

От і зробімо висновки,які цінності сповідує Україна. З одного боку – жага волі і правди, потреба збереження історичної пам'яті та культурної спадщини,а з іншого – пасивність, конформізм, білінгвінізм, аполітичність та повна відсутність хоча б якогось натяку на патріотизм. Ми самі свідомо обираємо, на чий бік стати, і самі творимо майбутнє нашої країни. Головне – не помилитися.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua