Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Гетьманщина   курінь   паланка   гетьман   клейноди

Зброєнні Сили Гетьманщини

Anita Prasad | 26.10.2009 22:26

-2
Рейтинг
-2


Голосів "за"
2

Голосів "проти"
4

Уперше термін "козак" згадується в Початковій монгольській хроніці 1240 року.

Зброєнні Сили Гетьманщини
Уперше термін "козак" згадується в Початковій монгольській хроніці 1240 року. Існує кілька основних теорій походження козацтва: "етнічних витоків", козаки – особлива група нащадків інших народів (хозарів, черкесів, татар). Уходницька пов*язує появу козацтва з "уходом" населення в Придніпров*я на промисли за рибою, сіллю, дикими кіньми тощо. Відповідно до захисної теорії козаки з*явились через необхідність захищатися від набігів татар.Соціальна – через релігійний, економічний та національний гніт населення. Частина населення втікала у степ та об*єднувалась в групи, так, з 14 ст, на етренаїх України з*являються козаки. Внаслідок постіної загрози нападу з*являються бойові укріплення Січчі ("сікти" – рубати, бо місце заселення обставляли висіченими деревами)

Були певні умови прийняття в козаки: потрібно було бути вільним і неодруженим, вміти говорити на українській (козацькій) мові, сповідувати православну віру, пройти певне навчання. Але до козаків приймали і кріпаків. Прийнятий записувався в 1 із 38 куренів, кіл-тя яких була постіною.

Склад козацтва був багатонацональним тут були представники близько 20 національностей: росіяни, білоруси, пляки, тататри, угорці, євреї,іспанці, грузини, вірмени. Головними життєвими принципами козака вважалися: свобода, рівність, рпавославна віра, відсутність жінок, боротьба з ворогами, звільнення з полону християнських невільників і захист мирного населення. Одружені козаки допускалися до запоріжжя, але жили вони в слободах або хуторах, займалися господарством і називали сеебе "славним низовим військом Запорізьким".

Час перебування на Січі не встановлювався, силоміць нікого не тримали. Військо запорізьке мало 2 поділи: військовий та територіальний. У військовому було 38 куренів, а в територіальному -8 паланок. (тур."невелике укріплення") 10 куренів складали 1.4 січі, яка нзіив пірією і мала свою казну, на вигляд курінь як казарма у зо м в довжину та 3.5 м ширину. Паланкою було управління і сама територія. Паланова старшина:полковник, осавул, писар.

Господарство січі мало здобичницький характер, жили за допомогою походів та промислів.Усе військо складалося з старшини, молодиків, сіромах – рядових та запорізького поспільства (низове козацтво). Перша писемна згадка про Запорізьку Січ – "Вссвітній хроніці" польського історика Бєльського 1551р.

На чолі всього війсьа бів виборний гетьман.Січчю безпосередньо керував кошовий отаман (1 рік) йому належала військова, адміністративна, судова та духовна влада.Розподіляв угіддя, ділив воєнну здобич,вів дипломатичні відносини. Другою особою після кошового був суддя. Керувався неписаним законом, а традиціями.

Всіма письмовими справами керував псиар, складав накази, писав дипл. листи, рахував прибутки і витрати, був радником в справах політики.

Ознакою влади (клейнодами) гетьмана була булава, кошового отамана-бунчук, судді-печатка,писаря – срібна чорнильниця, полковника-пернач.за військовою старшиною йшли військові служителі -довбиш (скливав на раду), гармаш (артилерія),товмач (перекладач), кантаржий (збирав податки на користь війська).

Вищою владою на січі вважалася військова рада (коло). Що діяла обов*язково в певні дні (1 січня – обрання старшини тощо).

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua