Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Крізь призму століть

Kate Nedesnova | 21.10.2009 23:09

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
9

Голосів "проти"
3

Постать Петра Сагайдачного в історії України

Крізь призму століть
В історії кожної держави завжди є герої,які завдяки своїм вчинкам залишають глибокий слід у пам'яті і у душах співвітчизників. Наша країна дуже багата на такі імена. Але, на жаль, кожне наступне покоління все менше й менше цікавиться історією, а що вже говорити про людей,які її творили. Ми самі того не розуміємо, що не поважаючи нашу історію – ми не поважаємо самих себе. А нам є ким пишатись! Тож,на мою думку, невеликі екскурси в минуле нікому не завадять.

Сьогодні я хотіла б поговорити про знаменитого гетьмана, чудового дипломата, одного з найвідоміших полководців Європи, мудрого державного діяча, захисника української культури і духовності, поборника освіти Петра Сагайдачного та про його внесок у розвиток нашого державотворення.

Це був справжній титан духу і думки, сильна у всіх значеннях людина. Петро Сагайдачний з'явився на Січі в останні роки XVI ст. Про попередні роки його життя відомо мало, тому що документальних даних було обмаль. Відомо лише, що до приходу на Січ Сагайдачний навчався у Острозькій академії, працював вчителем у сім'ї судді у Львові та разом з Йовом Борецьким був речником спілки козаків та інтелігенції. На Січі, яку дослідники справедливо називають ще однією українською академією, він набув військового досвіду, досконало вивчив козацьку стратегію й тактику і сформувався як полководець. Петро Конашевич Сагайдачний брав найактивнішу участь у походах і досить швидко, завдяки освіченості, державному розуму, сильній вдачі, переконанням здобув високий авторитет. Спочатку його обрали обозним, доручивши відати всією артилерією Січі, згодом він очолює січове товариство – стає кошовим отаманом. Пізніше кілька разів його обирають гетьманом.

Петро Сагайдачний проводив масштабну військово-політичну діяльність: розробив і вдосконалив козацьку тактику морського бою, що було значним внеском у розвиток українського військового мистецтва, збільшив козацький флот до 300 кораблів,перетворив козацьке військо на регулярне, стримував антипольські настрої в козацькому середовищі, віддаючи перевагу переговорам і компромісам. Крім того, значне місце славетний гетьман відводив культурі і освіті:підтримував Київське братство, відстоював права православної церкви, сприяв відновленню православної ієрархії в Речі Посполитій, заповів великі кошти Львівському, Луцькому і Київському братствам.

Отже, Петра Сагайдачного можна без перебільшення назвати Людиною з великою літери, справжнім українцем,який удостоївся найбільшої шани народу – його пам'яті і поваги. І якщо сучасне покоління все менше цікавляться такими видатними постатями,то це зневага до себе в першу чергу. Тож не варто забувати хто ми,чиї ми діти і пам'ятати подвиги наших предків і героїчне минуле нашої країни.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua