Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Дубенський форт   Тараканівський форт   фортифікаційна споруда

Дубенський (Тараканівський) форт – terra incognita. Частина 1

Leon | 27.09.2008 21:04

14
Рейтинг
14


Голосів "за"
15

Голосів "проти"
1

Історія часом залишає багато цікавого, а іноді й таке, що не завжди піддається звичному розумінню законів природи і людського мислення.
Форт вже давно "мертвий". Але це тільки на перший погляд...


Дубенський (Тараканівський) форт – terra incognita. Частина 1
Тараканівським форт названий місцевим людом, бо розташований поблизу села Тараканів Дубенського району Рівненської області. Нещодавно, у серпні 2008 року я його вдруге відвідав, вперше це сталося ще у далекому 1992-му. Форт являє собою величезну споруду, верхні будови якої частково зруйновано, але нижні збереглися набагато краще, щодо найнижчих рівнів, то доступ до них перекрито (забетоновано).

На кінець XIX ст. Дубенський (Тараканівський) форт являв собою велике досягнення інженерної думки і був справжньою перлиною фортифікаційного мистецтва. Але після того, як він вже був повністю збудований, під час інспекції було виявлено, що його розташування не відповідає тим завданням, які перед ним ставились. Це означало, що мільони царських карбованців Російської імперії були фактично поховані в землю.Через це форт вже на початку XX ст. був залишений росіянами і зайнятий австрійцями. Відбили його росіяни під час Брусиловського прориву 1916 р., хоча масованих боїв у форту не було і він майже не був на той час зруйнований. Набагато руйнівливішим виявився вплив часу і відсутність звичайного догляду...

Найдетальніше дослідив історію і життєдіяльність споруди з архівних документів Петро Савчук, автор книги "Дубенський форт".Є ще й місцеві, дубенські дослідники, які самостійно вивчають систему оборонних споруд і створюють схеми та описи, проводять екскурсії та займаються пошуком інших цікавих особливостей форту, які не були вивчені раніше. Серед них хочу відзначити Сергія та Олександра Махновець, які чимало сил і часу витратили на власні дослідження, і які є чи не найкращими екскурсоводами по форту.

Озброївшись ліхтариками і цифровиком ми із Сергієм вирушили у подорож. Від Дубна до Тараканова доїхали маршрутним автобусом, а від зупинки – своїм ходом.

Неподалік від знаку межі села ліворуч від траси відгалужується дорога, що веде до мети нашої подорожі – Тараканівського форту.

За деякий час просування праворуч від дороги, вздовж якої повиростали дивні височенні бур'яни, що створювали враження перебування у якомусь прадавньому лісі часів динозаврів, помічаю хреста.Сергій каже, що саме тут поховано близько двох сотень австрійців, загиблих під час оборони форту – братська могила часів Першої світової. Дещо раніше він і його друзі розчистили були ту місцину від бур'яну, але як бачимо, це мало допомогло. Цей бур'ян виявився отруйним, хтось від нього вже був постраждав, потрібно досить обережно його позбуватись, бажано шляхом спалення, бо ще крім отруйності він страшенно розсівається...

Ось і мета подорожі – дорога до входу, з обох боків якої споруджено високі цегляні стіни-підпорки ескарпів (земляних загороджень у вигляді великих зрізів схилів місцевості).Зелень буяє, нема краю "зеленому" морю на залишках оборонних укріплень. Літо...

Ми вже на території форту. У 1992-му він здавався якимось іншим. Може тоді сміття і зелені було набагато менше?Почалися довгі походеньки по коридорах, тунелях і казематах. Натрапили на ще одну групу – трохи поспілкувавшись розійшлись, хоч і кількаразово наші шляхи перетиналися. Довгі коридори, тунелі, величезна кількість кімнат- так хотілося все оглянути...Каземати пронумеровані, багато з яких двічі – т.з. "царська" і "польська" нумерації.А ось – аркада зовнішніх (наземних) казематів, перший поверх. Стіни, арки, колони просто сиплються від вологості.

Незрозуміле призначення величезного віконного отвору, а їх всього два.Сходів там не було, навпроти – інша стіна. Може таким чином (збільшенням вікна) інженери намагались подати всередину більше світла?

Такий вигляд має одна сторона наземної частини центральної споруди форту. Ще не розсипалась, але всередині бути небезпечно.

У нижніх приміщеннях одразу відчувається високий рівень вологості – десь капає, мокро, болото, а іноді і вода, як у цьому коридорі, що веде до глибокого колодязя:Хто казав, що форт мертвий? А це хто по-вашому?:)Є одна особлива кімната у цьому форту. У ній збереглася частина підлоги, вимощена ще царською плиткою. Кімната ця колись використовувалась як електрогенераторна.


Сергій каже, що це – унікальна плитка, такої практично ніде більше не збереглося.Детальніше про неї (про кімнату і те, що цікавого там виявив пізніше) – у другій частині.

Після оглядів деяких кімнат ми натрапили на чудернацьку колону у розвилці кількох коридорів.Незрозуміло що сталося із цією колоною – яка сила змогла зрушити її середнью частину з місця і при цьому не завалилось масивне склепіння (між колоною і склепінням – глибока щілина)?

Вийшли ми на світ Божий через вхід – пастку до однієї з вогневих точок.

А це що за монстр?На перший погляд було схоже на закопаний броньований потяг, а насправді – одна із потужних залізобетонних вогневих точок.Досить непогано збереглися кілька металевих бійниць, до яких не добрались "народні" мародериУ цієї навіть ручка повертається...

А тут колись була церква, в ній гарнізонний капелан правив службу Божу.

Всередині складається враження, що стелю і стіни обстрілювали з автоматичної зброї...

Наприкінці подорожі у тунелі,що веде до виходу з форту виявив ще одного "мешканця". Такого раніше не бачив...Не думайте, що я просто так його його зазнімкував. Цей місцевий абориген не враховуючи вус має приблизно десять сантиметрів у довжину! Немаленький жучок, чи не так? Навіть не думав взяти його у якості "трофея", лише зазнімкував. Цікаво, яка його назва?

Це лише невелика частина всього того, що мені вдалося вгледіти і зафіксувати у форту. Знімків стільки, що для економії місця картці пам'яті змушений був зменшити розрішення фото. На жаль, це негативно вплинуло на якість деяких знімків, які я планую розмістити у другій частині статті.

У наступній частині спробую викласти бачення дещо іншої сторони Дубенського (Тараканівського) форту – тієї, що у багатьох викликає не зовсім однозначне сприйняття реальності...

Порада для бажаючих відвідати форт – не будьте самовпевнені, не намагайтесь самотужки там щось "дослідити", така справа може погано закінчитись. Довіртесь тим, хто знає більше за Вас!

Бажаючим побувати на екскурсії зі знавцем історії форту та його системи укріплень та інших споруд можу порекомендувати вже згадуваного вище Махновець Сергія, тел. +380966471439.

Успіхів!

Деякі посилання:

Гарний опис форту

http://castles.com.ua/tarakan.html

Фільм про Тараканівський форт

http://rivne1.tv/Info/?t=-1&id=693

Форт "Пшемишль" та форт "Тараканів"

http://io.ua/s26593

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua