Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Полювання на портрети Гетьмана Мазепи

museum-ukraine | 21.03.2008 07:19

4
Рейтинг
4


Голосів "за"
5

Голосів "проти"
1

Вже кілька тижнів триває детективна міжнародна історія довкола невідомих портретів Гетьмана Івана Мазепи, що знайшлися у США і Канаді. Важлива ще одна деталь – коли портрет прогнали крізь кілька програм, побачили вишивку на сорочці! Квіти!

Полювання на портрети Гетьмана Мазепи
Вже кілька тижнів триває детективна міжнародна історія довкола невідомих портретів Гетьмана Івана Мазепи, що знайшлися у США і Канаді. І якщо в Штатах ще щось зрозуміло, є якась реакція наших дипломатів, то історія з картиною з Німеччини, може стати основою для захопливого пригодницького бойовика.

Нагадую, що журналісти часописів "Нова Січ" і "Музеї України" випадково натрапили на ймовірне полотно з портретом Мазепи на одному історичному форумі. Вийшли на власника, колишнього громадянина України, що живе у Німеччині. На умовах глибокої конспірації, не називаючи прізвища Ганс (так просить його називати), надіслав кілька фотографій картини.

Журналісти розмістили фото в Інтернеті, попросивши коментарі мистецтвознавців.

Одним з перших відгукнувся Олександр Демко з Нью-Йорку, підкресливши більшу ймовірність того, що це є зображенням Мазепи. Американські експерти, вивчивши фотографії, заявили, що портрет можна віднести до ХУІІІ століття. Можливо, угорська школа.

Портрет вже побував на оціночній експертизі одного з музеїв Німеччини. Орієнтовний час написання – 18-початок 19 століття. Мистецтвознавці прийшли до висновку, що портрет писався з натури, або з іншого, дуже детального зображення. Скоріш за все, південно-українська школа. Враховуючи політичне значення картини, суспільний резонанс, наближення ювілею Полтавської битви, експерти рекомендують виставили картину на великий аукціон, оцінюючи лот у кілька сот тисяч євро.

Зрозуміло, така пропозиція категорично не сподобалася керівництву часопису "Музеї України", якому доводиться самотужки проводити переговори. В державі поки що не знайшлося дієздатних людей, готових вивчити ситуацію, здійснивши якісь кроки. Знаючи, як працюють на аукціонах посланці однієї великої держави, ми маємо сумний шанс залишити лише фотографії на пам'ять...

Журналісти продовжують вишукувати свідчення. Цікава цитата "Николай Подгорный, художник: "Мнение ученых – что у нас нет достоверного портрета Мазепы. Я каждый потрет сфотографировал на слайд. Все портреты написаны с поворотом в три четверти. Я каждый слайд проектировал и накладывал следующий слайд". З виступу на телеканалі "Інтер".

І німецький портрет з поворотом. І американський. Правда, там вже можна говорити про профіль...

Важлива ще одна деталь – коли портрет прогнали крізь кілька програм, побачили вишивку на сорочці! Квіти! Треба нагадувати, який народ активно використовував вишиванку?

Даємо кілька висновків як наших, так і німецьких фізіономістів.

На всіх проаналізованих зображеннях (картини і гравюри) Мазепи, довгий ніс, розширені ніздрі. Кругле, крупне вольове підборіддя. Тонка верхня губа, більш товста нижня. На переніссі дві вертикальні лінії. Високий лоб. Подібні форми очей і брови.

Ми звернулися до кількох музейників Західної України, Полтави, Запоріжжя... Зрозуміло, люди переживають стартовий шок, потім звикають, піднімають літературу, архіви, здійснюють якісь відкриття... Процес захоплюючий. І тривати може безкінечно.

SEVIN, Pierre Paul (1650-1710) Як робиться порівняльний аналіз. Взяли картину, оригінальність якої не викликає сумніву. Задня частина. Приблизно однакове полотно. Рама, стан дерева, спосіб кріплення. Все дуже схоже! А художник помер 1710!!! Значить... Невже, це дійсно Мазепа, який позував?! До речі, картина з колекції Ганса... Ми попросили дати фото кількох робіт, щоб зрозуміти рівень його зібрання...

Автор цих рядків відвідав Верховну Раду України, поспілкувавшись з народними депутатами, що входять до редакційної ради часопису "Музеї України".

Народний депутат Павло Мовчан вже знає про американський портрет. Збирався зайти на наші сайти і подивитися німецький. Пан Павло звертає увагу на портрет польського корчмаря Мазепу (з відтопиреними вухами), підкреслюючи, що те зображення не має ніякого стосунку до Гетьмана.

Голова Комітету Володимир Яворівський порадив офіційно звернутися до гуманітарного віце-прем'єра Уряду. Якраз обговорюються заходи до ювілею Полтавської битви. Відбулися контакти з Миколою Шершуном, Кирилом Куликовим...

Найбільше зацікавився історією з портретами Гетьмана Мазепи народний депутат Петро Андрійович Ющенко. Він якраз працює над програмою "Пантеон видатних українців", вивчаючи всі доступні зображення, архівні, музейні матеріали... Можливо, відбудеться якась співпраця...

Журналісти провели кілька телефонних розмов з США і Німеччиною, продовжуємо листування.

Вже зрозуміло, що вийшли на потужну історичну сенсацію. У нас є єдина зброя – слово. На жаль, владних, фінансових та інших важелів ми позбавлені... Але, гласність – велика сила.

Захоплива пригода під умовною назвою "Полювання на портрети Івана Мазепи", перетворившись на міжнародне реаліті-шоу, продовжується.

Українська історія зберігає чимало таємниць. І кому, як не українцям їх досліджувати.

А ми отримуємо задоволення від процесу. Які інтриги! Сюжети! Люди! Суми! Країни! Легенда вже є.

Ще б і портрети отримати...

Віктор Тригуб, редактор журналу "Музеї України"

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua