Пошук на сайті:
Знайти



Народні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
легенди   історія   руїни замку   панорама Ужанської долини

Легенди і історична правда про Невицький замок та його околиці

Пайташ | 7.08.2007 14:53

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
13

Голосів "проти"
12

Про Невицький замок (його руїни) та околиці навколо замку.

Легенди і історична правда про Невицький замок та його околиці
Легенди і історична правда про Невицький замок та його околиці.

Невіцький стовп.

Якщо підходити з Заходу до підніжжя гори на якій знаходяться руїни Невицького замку, натикаєшся на витвір природи, що на табличці, біля нього, сухо описаний як "стовп з вулканічного туфу". А легенди називають його як "дітородний", "невіцький (невістський) стовп". І дійсно він схожий на чоловічий дітородний орган велета, що горілиць розпростерся на схилі гори. Історія цієї легенди губиться далеко в неоліті. Коли в цій долині появилися перші люди і залишили сліди своїх поселень. Мабуть цей стовп був об'єктом поклоніння жінок (невісток), що хотіли мати дітей. І дійсно сила цього стовпа мабуть могутня. Якщо на його верхівці в центрі росте карликове деревце. Росте і не гине. Хоча цей стовп камінний, і не може там бути ні поживи, ні вологи для його життя, а воно живе. А на верхівці гори, де потім був побудований Невицький замок, мабуть було капище де древні люди поклонялися своїм богам. Але це тільки легенда не підкріплена історичними фактами.

Панорама Ужанської долини з Невицького замку.

Зі стін зруйнованої фортеці – Невицького замку відкривається чудесна панорама Ужанської долини. Панорама долини річки Уж, де та виривається з гірської ущелини на простори Придунайської низини. В північному, північно-східному, східному та південному напрямках погляд впирається в ліс. А ось у північно – західному напрямку відкривається панорама с.Камяниця, а вдалині видно верхівку церкви с.Камяницька Гута на фоні одного з відрогів Вулканічних Карпат. В західному напрямку відкривається панорама на дериваційний канал, що тягнеться до м. Ужгорода, і там знову вливається в р.Уж. А в південно-західному напрямку відкривається панорама на с.Невицьке, р.Уж, далі с.Оноківці, а на горизонті в тумані м.Ужгород.

Панорама греблі дериваційного каналу.

У підніжжі замкової гори р. Уж перегороджена дамбою для живлення дериваційного каналу, на якому побудовано дві міні ГЕС. Одна на півночі с. Оноківці, друга – в м.Ужгороді при впаданні каналу в р.Уж. Дериваційний канал має рівень вищий від рівня долини, тому він обвалований з двох боків дамбою по всій своїй довжині. Довжина каналу понад дев'ять кілометрів.

Руїни Невицького замку.

Найстаріші, знайдені на сьогоднішній час письмові історичні відомості про Невицький замок датуються 1317 роком, коли його було передано у володіння італійського магната Яна Другета. Але легенди кажуть, що побудований замок вже був ще у 8ст. Задовго до приходу угрів у Придунайську низину. Повеління на його побудову дала місцева володарка "Золота діва". В 17 ст. Замком володіла "Погань діва" кажуть що вона була сестрою Дракули. Замок було зруйновано в 1644 році Дьордьом ІІ Ракоці. І більше він не відбудовувався. Правда, в 1879 році влада м. Ужгорода, перший раз провела реставрацію руїн замку. Розбила біля нього парк і побудувала оглядовий майданчик. Після реставрації замку намагалися здійснити влада Чеської республіки в 20-30 роках 20 століття. Та за радянських часів. Але ці реставрації були локальними і планового системного характеру не набули. Не проводилися і системні археологічні розкопки. Правда, в останні роки ентузіасти вчені розпочали деякі археологічні розкопки зовнішнього рову та в декількох місцях у внутрішньому дворику. Розкопки зовнішнього рову свідчать, що він видовбаний в туфовій породі і заповнювавася виключно дощовими опадами та талими водами. Глибина рову досягає до 4 метрів. Розкопки колодязя не проводилися, як і не проводилися розкопки внутрішнього рову. Замок має дуже багато цікавих загадок. Але про це ми поговоримо пізніше.

Світлини будуть розміщені в розділі сайту – фото в порядку цих розділів.

Коментарі









© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua