Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Юлій Хвещук: Як громадянська позиція змінює "антисемітизм" на мистецтво

jurko | 5.02.2011 21:58

5
Рейтинг
5


Голосів "за"
5

Голосів "проти"
0

Ось така кіноісторія. Залишається самим переглянути.

Юлій Хвещук: Як громадянська позиція змінює ''антисемітизм'' на мистецтво
В травні 2010 року ізраїльські ВМС захопили турецький корабель "Маві Мармара", що прямував в сектор Газа з гуманітарним вантажем. В результаті сутички загинули вісім громадян Туреччини і один громадянин США турецького походження. Інцидент надихнув турецьких кінематографістів, авторів найбільш касового турецького серіалу "Долина вовків" (тур. Kurtlar Vadisi), зняти чергову серію під назвою "День вовків: Палестина".

Стрічка розповідає про турецького спецагента, який відправляється в сектор Газа і на Західний берег ріки Йордан, щоб помститися ізраїльтянам за захоплення "Маві Мармара". В картині відверто описані незаконні дії ізраїльських військових та спецслужб проти палестинців.

Зрозуміло, Ізраїль обурився. Посол Ізраїлю в Туреччині Габі Леві назвав фільм відверто антиізраїльським та антисемітським. А особливо підкреслив те, що його прем'єра запланована наступного дня після Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту.

Проте турецький уряд не особливо переймався стурбованістю Тель-Авіву. Міністр зі зв'язків з Євросоюзом Егемен Багін відкинув критику фільму, аргументувавши це правом художника на свободу творчості, в яке держава не може втручатися. Він підкреслив, що фільм не виражає офіційну позицію турецького уряду. А інцидент біля берегів Гази шокував Туреччину і надихнув кінематографістів на створення актуального фільму на цю тему.

Отож, 27 січня в стамбульській синагозі "Неве Шалом" пройшла перша в історії Туреччини офіційна церемонія пам'яті жертв Голокосту, за участі губернатора провінції Стамбул Хусейна Авні Мутлу. А вже наступного дня відбувся прем'єрний показ "Долини вовків" на турецьких телеекранах. Цікавіше розгорталися події довкола цієї стрічки у Німеччині. Солідаризуючись з офіційною позицією Ізраїлю, місцева єврейська громада виступила з гострою критикою фільму та вимагала заборонити його трансляцію в кінотеатрах (до речі, заплановану також на 28 січня).

Як відомо, німці усіляко уникають будь-яких дискусій з представниками саме цієї громади, аби одразу не зазнати чергових звинувачень в антисемітизмі, судових позовів та компенсаційних виплат. Тому комітет кінематографії Німеччини одразу ж видав заборону на "Долину вовків". Але тут висловилася турецька громада, а це приблизно три з половиною мільйони людей. І аргументи виявилися також вагомими – а де ж розрекламована європейська демократія?! Що це за цензура?!

Чиновники "зависли" поміж Сциллою антисемітизму та Харибдою "недемократичності". Переміг прагматизм. Все ж таки турків в країні статистично більше. Заборону було наступного ж дня скасовано. Лише встановлено обмеження – перегляд кінострічки дозволено людям після досягнення 18-річного віку. Оскільки молодші нібито не зможуть об'єктивно оцінити висвітлені події та відрізнити реалії від пропаганди тощо. Ось така кіноісторія. Залишається самим переглянути.

Юлій Хвещук, Майдан-Захід

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua