Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

"Лучшие люди России" – це українські фермери з Сахаліну


5
Рейтинг
5


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
2

Сахалін разом з Курилами називають ще Ранковими островами. Схід він і є Схід, бо першим зустрічає вранішнє сонце. Ця далека земля дуже повільно заселялася людьми. За неї воювали Японія і СРСР, сюди засилали каторжан, донедавна потрапити у цей край можна було тільки за викликом. Деякі романтики, котрі приїхали обживати цю землю, залишилися тут...

''Лучшие люди России'' – це українські фермери з Сахаліну
Микола СУХОМЛИН, журналіст

Сахалін разом з Курилами називають ще Ранковими островами. Схід він і є Схід, бо першим зустрічає вранішнє сонце. Ця далека земля дуже повільно заселялася людьми. За неї воювали Японія і СРСР, сюди засилали каторжан, донедавна потрапити у цей край можна було тільки за викликом. Деякі романтики, котрі приїхали обживати цю землю, залишилися тут назавжди, інші втекли, не витримавши труднощів життя.

Нині в Сахалінській області мешкає приблизно 700 тисяч чоловік, з них 46 тисяч українців, які оселялися тут переважно в радянські часи. Асиміляція українського народу в російській імперії протягом трьох з половиною століть дала свої результати. Багато вихідців з України забули рідну мову. Тому тільки 17 тисяч українців з 46-ти вважає рідною мовою українську.

Яким же було моє здивування, коли неподалік Южно-Сахалінська делегація Української всесвітньої координаційної ради опинилися в обіймах господарів селянського господарства "Мрія" Тетяни Вяткіної та Івана Погойдаша. До речі, офіційна назва російською мовою не перекладається – так і звучить "Мрія".

Іван Федорович зі Збаража довго жив на Вінниччині. Рішення переїхати на Сахалін прийняв у відчаї, коли зіткнувся з особистими та матеріальними проблемами. Тетяна Леонідівна – нащадок одних з перших переселенців Приморського краю. Її дід і баба – з Чернігівщини. На початку 90-х подружжя вирішило стати фермерами. Взяли 160 га землі, кредит у банку 47 тисяч рублів, почали будувати ферму.

Нині "Мрія" – одне з найкращих фермерських господарств Сахалінської області, що має високий рівень розвитку тваринництва. Основний профіль – виробництво м'ясо-молочної продукції. Господарство має італійський модуль з переробки молока, тваринницький комплекс на 100 голів великої рогатої худоби, сіносховище, силосну траншею, капітальне картоплесховище на 400 тонн, елеватор, майстерні. На фермі – 96 корів і бичків (середньорічний надій молока близько 5000 кг на корову), 330 свиней. Розводять корів та свиней чотирьох порід: велику білу, американського дюрока, кемеровську, ландраса. Минулого року зібрали дуже гарний урожай картоплі (27 тонн з гектара), а всього орної землі мають 10-12 га. У господарстві працює 12 чоловік, які мають зарплату в кількасот доларів. Товарообіг – декілька мільйонів рублів на рік.

Коли ми завітали на ферму, були приємно вражені рівнем культури праці, чистотою і благоустроєм.

- Іване Федоровичу, де ви почерпнули такий досвід?

- Перший набував у дитинстві в селі, потім працював механізатором. Дружина закінчила Усурійський сільськогосподарський інститут. Крім того, ми постійно займаємося самоосвітою, читаємо спеціальну літературу. А ще я Вам скажу, щоб досягти успіху в будь-якій справі – потрібно мати тверезий розум, а особливо в сільському господарстві. Тим паче, на Сахаліні.

"Мрія" виробляє високоякісну продукцію, яка користується великим попитом у місті та області. Майже 60 відсотків молочної продукції, а ферма дає 150 тонн молока в рік, реалізують у дитячі садки, школи та лікарні. Якість продукції під товарною маркою "Мрія" вища за вимоги держстандартів. Окрім того, з серпня 2002 року господарство проводить закупівлю молока у населення для подальшої його переробки і продажу.

Подружжя фермерів любить працювати разом, однак кожен із них має свою спеціалізацію. Тетяна Леонідівна керує технологією виробництва і переробки молока, організовує бухгалтерський облік та звітність, а Іван Федорович займається рослинництвом, заготівлею кормів, відповідає за технічний стан технологічного обладнання, транспортних засобів, ремонт і будівництво.

За вагомий внесок у розвиток сільського господарства і переробної промисловості Сахалінської області "Мрію" неодноразово відзначали почесними нагородами. У 2002 році керівники господарства потрапили до почесної книги "Лучшие люди России".

Тетяна Леонідівна та Іван Федорович – відомі в області благодійники. Вони не тільки втілюють у життя свою мрію (а також мрію батьків і дідів) – створення міцного процвітаючого селянського господарства, якими завжди славилася Україна, а ще й відгукуються на чужу біду, допомагають тим, хто цього потребує.

Фермери були дуже раді гостям з України. Поки Іван Федорович показував нашій делегації господарство, Тетяна Леонідівна накривала на стіл. А коли ми сіли обідати, вона все припрошувала: "Їжте, гості дорогі, у нас на столі все своє, власного виробництва! Червоний борщ, вареники зі шкварками та сало свідчать про те, що ми українці, а ікра та червона риба, що – сахалінці".

- Ви на Сахаліні вже пустили глибоке коріння, чи не сумуєте за Україною?

- Звичайно, сумуємо. Ви знаєте, хоча й кажуть: де дім – там і батьківщина, але Україна залишається для нас рідним краєм.

Ось так, на далекому острові за 10 тисяч кілометрів від рідної землі українці не тільки прижилися, а й створили оазу квітучого саду. В області, де традиційно головна увага влади спрямовувалася на розвиток рибопромислової та лісозаготівельної галузей (86% території Сахаліну – ліси), займатися сільським господарством вважалося справою невдячною. Але Іван Погойдаш з дружиною Тетяною довели зворотне. Вони вважають, що треба вірити в себе і любити землю. І земля неодмінно віддячить за це.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua