Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

П'ять фатальних помилок влади або як накручувалась спіраль.


4
Рейтинг
4


Голосів "за"
5

Голосів "проти"
1

Рівень соціальної напруги в Україні зростає. Чи можливе простистояння?

П'ять фатальних помилок влади або як накручувалась спіраль.
Сьогодні, коли влада після файного ляпаса афганців та чорнобильців перелякано рахує бюджет і гадає, – в кого ще забрати гроші, щоб комусь дати і заткнути писок, назріває нова досить серйозна спіраль соціального конфлікту, який в принципі може поставити серйозні крапку в просуванні північно-східної команди регіонів в освоєнні бюджетних коштів і причини для цього є досить прозаїчними та зрозумілими.

Суть проблеми, яка охопила українське суспільство криється в декількох моментах. Перш за все слід звернути увагу на систему влади, суспільних відносин в Україні, яка є наскрізь постсовковою, посттоталітарною, поставторитарною. З радянських часів змінилося дуже мало, адже намагання прийти до ринкової економіки, побудувати нормальну банківську систему, ефективну систему органів влади в Україні ні до чого нормального не привело.

20 років Україна борсається на місці і зробила лише погану ксерокопію на демократію. Ринкова система формально існує, а фактично перебуває в комі за допомогою численних бюрократичних процедур, складності податкового законодавства, корупції та інших чинників.

Бюджетна система в Україні мотивована системою відкатів і вже сама по собі є каталізатором існування тіньового сектору економіки України.

Як відомо, проблема виникає там, де зменшені можливості у порівнянні зі збільшенням потреб, ось, наприклад з виконанням обов'язків держави по соціальному захисту, а саме по виплати всіх доплат, підвищень, компенсацій тощо. Це коли держава має можливості віддати 10 гривень, а повинна 200, після чого виникає проблема. Вирішити її можливо двома шляхами: знайти 200 гривень або зробити так, щоб віддати 10. За 20 років популістичних виборчих кампаній, коли пострадянська еліта легалізувала своє провладне становище за допомогою популістичних методів шляхом прийняття потрібних Законів, себе вичерпала. Далі потрібно стати непопулістами і закручувати гайки, себто перейти на авторитарні методи керування державою.

З цією метою влада просуває свої реформи в освіті, медицині, економіці, але всі ці реформи від лукавого, бо спрямовані в першу чергу на зменшення можливостей: можливостей для надання медичної допомоги, скорочення навчальних закладів, збільшення податкового тиску, і головне – відмова від України, як соціальної держави.

Вже сьогодні податкові реформи проведені, гадається, що наступного року з прийняттям бюджету відбудуться нові реформи по збільшенню єдиного, фіксованого та інших видів податків.Медичні та навчальні заклади вже цього року зазнали скорочень, а наступного року після прийняття знову ж таки бюджету країни органи місцевого самоврядування також будуть вимушені провести реформи по скороченню видаткової частини своїх місцевих бюджетів.

На тлі цих подій рівень соціальної напруги вже є досить високим, адже владні реформи вже мають серйозні наслідки, це і податковий майдан, і сільські бунти проти закриття соціальної сфери на селі та провадження політики на "укрупнення" бюджетної сфери.

Саме соціальна складова реформ нашої влади тільки набирає обертів і буде визначальним каталізатором всіх суспільних процесів трохи згодом. Інцидент з афганцями та чорнобильцями біля стін Верховної ради України є тільки початком, адже українці довго запрягають, але швидко їдуть.

Влада взяла курс на максимальне розвантаження видаткової частини бюджету щодо соціальних виплат. Реформатор Тігіпко не раз повторював, що дотації Пенсійному Фонду складають дуже велику суму бюджету, а це більше 40 мільярдів гривень. І з цим можна погодитись, адже пенсійна система України є дуже конкретним банкрутом, а тому потребує медичного втручання і безперечно реформ.

Тому крок N1 влади: пенсійна реформа.

Якщо коротко суть цієї афери, то вона зводиться до наступного: В Україні майже 30 спеціальних законів щодо нарахування пенсій, тобто пенсії в Україні нараховуються неоднаково. Чиновництво всіх рангів отримує до 90 % від своєї заробітної плати за останній рік роботи під час якого зарплатня чиновника збільшується в геометричні прогресії. У Україні є традиція пенсіонеру перед пенсією зарплатню нараховувати по максимальному максимуму. Сюди слід долучити можливість пільгових пенсіонерів на пенсію за вислуги років, а тому і не дивно, що пенсійний фонд України є банкрутом.

Що зробила влада? Зробила всім однакові умови для набуття права на пенсію? Абсолютно протилежне. Влада збільшила страховий стаж на 10 років та пенсійний вік, поки що для жінок, а майже 30 пільгових категорій пенсіонерів залишила.

Чи виведе нова пенсійна реформа пенсійну систему з банкрутства? Мало віриться, натомість рівень соціальної напруги накрутить досить істотно.

Крок N2 влади: пенсійні виплати.

Після прийняття Конституційним судом України відомих рішень від 09 липня 2007 року та 22 травня 2008 року в простих українців трапилась реальна можливість відсудити свої пенсійні доплати, соціальні виплати, яких українці ніколи не отримали в повному об'ємі, що наш народ і зробив.

Починаючи з 2007-2008 років в геометричній прогресії зростала кількість судових справ, а починаючи з 2010 року це стало епідемією та набуло масштабів судової війни за пенсії. Діти війни та чорнобильці просто засипали суди позовами, а пенсійні фонди рішеннями та виконавчими листами. Що тільки влада не робила, які тільки дії не застосовувала, і змінювала тільки в 2010 році підсудність справ двічі, і обмежувала строки позовної давності, і процесуальні права і можливості, і затягувала виконання та розгляд справ в судах апеляційної інстанції, але з 2010 року рішення почали ступати в законну силу та масово пред'являлись до виконання. Але наша влада не розгубилась і в червні цього року внесла зміни до бюджету і прийняла рішення про фактичне зупинення пенсійних виплат. В липні Уряд прийняв постанову, якою перезатвердив всі пенсійні доплати в старих розмірах, а з вересня пенсійні фонди почали зупиняти доплати та підвищення до пенсій пільговиками, – дітям війни, яких 8 мільйонів та чорнобильцям, яких 2, 3 мільйони, більшість з яких вже відсудили своє пенсії.

Виявляється, що розмір пенсій для простих смертних можна зменшувати, а таким почесним пенсіонерам, як банкір Стельмах не можна за логікою реформатора Тігіпка, бо це суперечить нормам європейського права. Слід приспустити, що пенсіонери не дуже зрозуміють логіку пана Тігіпка та влади, тим більше, що роки та місяці поневірянь людей, які відсудили свої пенсії, довели, що держава протиправно не виплачує їм пенсії в повному розмірі, будуть мати серйозний резонанс в суспільстві.

Крок N3: пільги.

Відомий законопроект, який влада намагається пролобіювати згідно якого фактично буде скасовано пільги для 16 категорій населення в Україні, ще не прийнятий, але бунт таки відбувся. Першого разу вийшли афганці та чорнобильці, але якщо вийдуть міліціянти, то що буде? Слід припустити, що влада скоріше за все виключить з Закону найбільш молоді категорії населення від яких можна очікувати чого завгодно, а найбільш вразливі категорії таки позбавить пільг всупереч ст... 22 Конституції України, яка забороняє це робити.

Крок N4: місцеве самоврядування.

Особливо тяжко доведеться органам місцевого самоврядування, які в Україні всі до одного є дотаційними, тобто збитковими та залежними від Києва, який встановлює рівень дотацій вирівнювання та субвенцій з державного бюджету місцевим. Гадається, що наступного року держава вріже показники, а відповідно і місцеві бюджети дуже серйозно, а тому органи місцевого самоврядування буде очікувати навала скорочень і видатків, робочий місць, а тому вулиці можуть стати темними, дороги розбитими, а лікарні та навчальні заклади пустими.

Як відомо, місцеві еліти за роки незалежності непогано освоїли систему відкатів, а тому саме для них новий бюджет країни стане ляпасом, тому рівень напруги у відносинах центру з регіонами стане зашкаленим. Серйозним каменем для бюджетів буде і зняття чорнобильських зон в України, адже комісії вже почали роботи, а тому бюджети наступного року залишаться без субвенцій на харчування та оздоровлення для дітей та інших компенсацій та доплат.

Крок N5: судовий захист.

Звісно, що перша хвиля соціальної напруги буде вирішуватись через судову систему України, якою б вона у нас продажною та аморфною не була, а тому дії влади будуть спрямовані на перерозподіл сфер впливу на свою користь в судовій системі України, а це заміна суддів, які перебувають на керівних посадах на більш лояльних, запуск карального механізму вищих керівних суддівських органів (дисциплінарні комісії, Вища рада юстиції, постійна депутатська комісія тощо), закручування гайок через судову адміністрацію та службу безпеки України.

Як відомо, в проекті бюджету на наступний рік влада заклала підвищення заробітної плати для суддів на 42 %. Не здогадуєтесь чому?

Також влада буде вимушена швидко приймати міри та реалізовувати превентивні міри щодо обмеження простих смертних на судовий захист, а це і темники, де даються роз'яснення, як приймати рішення і законодавчі новації, такі як Закон України "Про судовий збір", який вступає в силу 1 листопада, яким безпрецедентно збільшується розмір судового збору, вводить там, де його не було та скасовуються пільги по його сплаті.

Таким чином, судова система буде остаточно знищена і після того, як українці зрозуміють, що суди їм не допоможуть. Тоді влада повинна міцно триматись за одне місце, бо їй буде непереливки.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua