Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
депресія. Хайек   Мізес   Шіфф   Кейнс   австрійська школа   лібералізм   Мизес   Шифф   либерализм   австрийская школа

Одинокі голоси

Бодя | 11.03.2009 02:15

9
Рейтинг
9


Голосів "за"
11

Голосів "проти"
2

І Велика депресія 30-х рр. і сьогоднішня криза були несподіваними для більшості політиків. Проте їх предбачили окремі вчені, які належать до однієї школи економічної науки.

Багато хто може обґрунтувати ті чи інші явища post factum, використовуючи сумнівні аргументи і доводячи чи виправдовуючи таким чином свої теорії. Наврядчи більшість з цих обґрунтувань матимуть вагому цінність для теорії чи практики. Натомість значно менше тих, хто можуть передбачити явища. Дуже часто їх так мало, що ці голоси непомітні в загальному хорі. Але, коли їх одинокі і, здавалося б, неймовірні передбачення справджуються, важливо на цьому зупинитися і замислитись. Оскільки, це чи не найкраще підтвердження правдивості теорій.

Економіка – наука про людські відносини, непідвладні математичним моделям і статистичним прогнозам. Тому будь-які явища в ній, на відміну від точних наук, до певної міри суперечні (закон Архімеда, на відміну від закону Сея, ніхто не піддає сумніву). Тим не менше, одночасне існування кардинально протилежних поглядів неможливе. Певні погляди, в будь-якому разі будуть більше наближеними до правди, ніж інші.

Перша половина ХХст. пройшла під знаком відмови від класичних економічних поглядів, на користь нових течій, які не визнавали свободи індивіда, вільного ринку і конкуренції як основних взаємопов'язаних рушіїв розвитку. Під гаслами соціальної справедливості, расової досконалості, класової рівності домінували школи, які виправдовували державне регулювання ринку (кейнсіанство) чи його ліквідацію (марксизм). Натомість давні традиції залишилась відстоювати переважно австрійська школа. Вони були дикунами. Їх погляди категорично не сприймалися і висміювалися новими "прогресивними" "соціальними інженерами".

Проте єдиними провидцями економічного краху 1929р. були саме вчені австрійської школи,зокрема її два найвідоміші представники – Людвіг фон Мізес і Фрідріх Август фон Хайєк.

Мізес описав причини кризи і її основні ознаки ще в одній з своїх перших праць – Theorie des Geldes und der Umlaufsmittel (Теорія грошей і оборотних засобів, 1912): заниження процентних ставок (як форма емісії грошей) спричиняє необґрунтований бум, який з часом завершується обвалом (коли ставки наближаються до ринкового рівня. Якщо ж регулятор не наважується піднімати ставки, то наслідком буде зростання інфляційної паніки і відповідно вихід інфляції з-під контролю).

Прогнозував Мізес крах і в розмовах з колегами. Зі спогадів Фріца Махлупа: "Будучи його асистентом на семінарі в університеті, який збирався в другій половині дня, я зазвичає супроводжував його по дорозі додому. Дорогою ми проходили через галерею банку Kreditanstalt у Відні. З 1924р. кожної середи в другій половині дня, коли ми йшли по пішохідній алеї, він говорив: "Це буде великий крах".[1]

З наближення чорної дати побоювання Мізеса посилювалися. Влітку 1929р. йому запропонували високий пост в одному з найбільших банків тогочасної Європи Credit Anstalt. Натомість вчений відмовився, а на запитання майбутньої жінки Маргіт відповів: "Скоро відбудеться великий крах, і я не хочу, щоб моє ім'я хоч якось було з ним пов'язано. "[2].Через кілька місяців ринок обвалився, в травні 1931р. Credit Anstalt розорився.

Учень Мізеса Фрідріх Август фон Хайєк був дещо точніший у часі. Він передбачав кризу в США в ряді песимістичних статей 1929р.

Натомість світило тогочасної економічної науки, прихильник державного втручання, Дж.М.Кейнс за два тижні до початку Великої депресії заявив, що світова економіка вийшла на тренд стійкого розвитку і рецесій не буде ніколи. Незабаром внаслідок обвалу він втратив більшість своїх вкладень.

Тим не менше, ці очевидні факти не стали причиною перегляду політичною владою підходів до управління економікою. Навпаки, як Президент-республіканець Гувер, так і його наступник демократ Рузвельт, посилювали втручання в ринок. Кожне пожвавлення (1933р, 1935р) зупинялося і нівелювалося грубими діями влади (на зразок регулювання цін чи підвищення податків). Варто зазначити, що ця криза не була чимось новим, подібні траплялися і в попередні роки (зокрема в 1920-1921рр). Проте, якщо раніше ринку ще давали можливість самостійно вийти на ріст і депресії закінчувалися за короткий термін (через 0,5-2роки), то цього разу депресія розтягнулася на довгі 10-15 років і закінчилася лише завдяки ІІ Світовій Війні.

Закономірно, що сьогоднішня депресія теж була передбачена принаймні одним "австрійцем" – президентом брокерської компанії Euro Pacific Capital (Коннектиткут, США) Пітером Шіффом. В Інтернеті набуло поширення відео, в якому його одинокі прогнози про наближення, а згодом про продовження, кризи грубо висміювалися іншими "фахівцями".

Відео дискусії від 28 серпня 2006р.: http://www.youtube.com/watch?index=1&feature=PlayList&playnext_from=PL&p=F23B3BE507AAE96E&hl=ru&v=LfascZSTU4o&playnext=1

Підбірка відео даної та пізніших подібних дискусій з українькими субтитрами: http://infoporn.org.ua/2008/11/19/pritchi-ne-breshut-ale-brehuni-govoryat-pritchami/

Економічні погляди Пітера Шіффа переважно співпадають з позиціями представників австрійської школи економіки. Він є членом спільноти Mont Pelerin, заснованої Хайєком, яка об'єднує економістів, що стоять на позиціях класичного лібералізму.

Як і в прогнозах Мізеса і Хайєка, Шіфф пояснює кризу на основі критики того самого підходу державного стимулювання попиту, яке на практиці відбувається через заниження процентних ставок.

На жаль, сьогоднішні політики (як Обама в США, так і Тимошенко у нас) й надалі пробують виправити ситуацію скомпрометованими діями зростання державних видатків, зашкалення значень дефіциту державного бюджету, обмеження свободи суб'єктів господарської діяльності тощо. Як ми бачили, такі дії лише погіршують ситуацію.

Чи не розумніше прислухатися до порад тих одиноких волаючих, які були правими раніше, і, швидше за все, виявляться правими й далі?

В основі пропозицій представників австрійської економічної школи:

- відмова від втручання в ринок;

- обмеження влади держави, розширення прав і свобод людини;

- дотримання недоторканості приватної власності, принципу добровільного обміну;

- стимулювання пропозиції, а не попиту, заощаджень, а не споживання;

- подолання інфляції (більшість обстоює повернення до золотого стандарту, Ф.А.ф.Хайєк запропонував радикальніший шлях денаціоналізації грошей);

- зниження податків, відкриття митних кордонів;

- недопущення війн.

1. Machlup F. "Tribute to Mises". The Mont Pelerin Society, 13 September 1974. P. 12.

2. Mises M. von. My Years with Ludwig von Mises. 2nd ed. Spring Mills, Penn.: Libertarian Press, 1984. P. 23.

Використано також статтю Mark Skousen. Who Predicted the 1929 Crash? (1993).


Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua