Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Транзит газу   надлишок газу   контрабанда газу

Пограбування України. 4. "Дешевий газ", копійчана труба, надлишковий газ


4
Рейтинг
4


Голосів "за"
8

Голосів "проти"
4

Надзвичайно високий офіційний рівень споживання газу в Україні – це ширма для реекспорту газу на Захід

Таким чином, Президент України Кучма, для того, щоб розрахуватися з власниками Партії регіонів (власниками захоплених ними низькотехнологічних підприємств) збив ціну на газ в Україні за рахунок майже десятикратного зменшення ціни за транзит російського газу через територію України. Склалася ситуація, що газ, що поступав в Україну в оплату за копійчаний транзит теж не був дуже потрібний. З ним потрібно було щось робити. Нагадую, що ціна купленого газу в Росії визначається на східному кордоні України. Україна стає експортером газу. Але продавати відкрито весь газ, отриманий по ціні вдвічі меншій світової, уже по світових цінах – світ би цього не зрозумів. Тому на державному рівні реалізується на експорт невелика частина газу (в 2002 році офіційний експорт газу із України складав біля 2 млрд куб метрів), а реекспорт іншої частини надлишкового газу був довірений певній групі приближених (Бакай потім Фірташ та інш.). Потрібно було створити таку запутану структуру, щоб її вихід на зовнішній ринок мав вигляд правдоподібного і був безконтрольним для сторонніх. Наскільки можна судити, Лазаренко і Тимошенко і погоріли в своїх намаганнях монополізувати цю структуру. Кучма, знаючи їх апетити, їм цього не дозволив. Звичайно, для того, щоб продати цей газ на Захід, потрібно транспортувати його до західного кордону.

Власне кажучи, різниця в цінах на газ для України і країн ЄС і викликана необхідністю збити ціну на газ в Україні (для кучмоноїдів) та проплати транзиту, а не добросхильністью пропагандованою Росією. Як ви бачили з наведеної раніше таблиці, з ростом ціни на газ різниця цін залишалася майже незмінною. Змін цін на транзит в цей час не було. І по тій ціні (можна було записати яку завгодно, але міжнародна думка) можна було отримати тільки "проплатний" газ і ні кубометру більше. З врахуванням світової ціни на газ, його транзит через Україну обходився для Росії біля 2 доларів за 100 км.

Привладні ж структури отримали газ на експорт по половинній (як записано в угоді з Росією) ціні. І для них транзит до західного кордону був як і формально для росіян (теж записано в угоді) біля 1 долара за 100 км. При такій "вхідній" ціні на газ та копійчаній ціні на транзит ціна газу на західному кордоні була доларів майже на 50 нижче світової (наприклад, в 2002 році це складало біля 50%). Це і стало "золотою жилою" української влади.

Але цей газ не міг бути запропонований офіційно – світовий скандал. Наскільки я розумію, влада в Україні дала добро на контрабанду цього газу. З західного боку шукався покупець і звичайно ціна на газ для нього була доларів на 20-30 нижче світової. Але добро на таку контрабанду повинно було бути і з того боку. І я думаю, воно було.

Кожні 1000 куб метрів "експортованого таким чином" газу мали давати прибуток біля 20-30 доларів. Початкові заробітки дуже сподобалися владі. Апетити все росли і росли. Весь час хотілося збільшити об*єми такого експорту (транспортні можливості магістрального газопроводу складали біля 130 мільярдів кубометрів газу, в той час як Росія використовувала біля 100 мільярдів), з одного боку, і зберегти пристойність, з іншого. Десь на цьому етапові і з*явився Фірташ. Йому було дозволено монополізувати газовий ринок з усіх сторін України. Не дивуйтеся, крім відомого нам РосУкрЕнерго існують його філіали (в Польші Венгрії, та інших країнах) співвласником яких є Фірташ. Таким чином, в одних руках було сконцентровано все: імпорт, експорт, транзит (по копійчаних цінах), продажа і т.д. Страшенному в реальності злочину була придана офіційна ширма.

А де ж взяти дешевий газ? Придумується "туркменський" варіант. Дуже дешевий газ є в Туркменії. Цей газ там і купується. Але потрібно, щоб Росія дала добро на транзит цього газу по "українській" ціні. Росія і дає таке добро. Але на умовах, що 50% Росукренерго буде належати їй. Тобто, Росія отримала право на 50% прибутку цієї злочинної компанії. Крім того, закуплений Фірташ і Ко газ для України реалізовувався в притуркменських областях Росії (економія Росії на внутрішньому транзиті). На кордоні з Україною Росія компенсувала туркменський газ своїм, по вищій (від туркменської) ціні.

Таким чином, на східному кордоні України з*явився величезний об*єм газу на продаж по ціні дещо вищій від "ціни на російський газ для України", але меншій від світової. Через Україну полилася газова річка по копійчаній ціні за транзит. А це десятки мільярдів куб метрів газу. Читачі можуть мати уявлення про ці об*єми з інформаціїї ЗМІ: борг РосУкрЕнерго Росії тільки за один місяц переважав 1.3 мільярди доларів.

Наскільки я розумію, світ не дуже вітає легальний бізнес такого типу. Потрібно робити чергову ширму. І вона було зроблена. Більшість читачів дуже здивується. Україна входить в десятку країн – найбільших споживачів газу в світі. А це вас не дивує? При цьому Україна займає 122 місце в світі по величині внутрішнього валового продукту, виробленого на душу населення. По кількості населення Україна займає в світі 25 місце. Річне споживання газу в Україні за офіційними даними складає більше 70 мільярдів кубометрів. І ви повірите в це? Реально, Україні потрібно біля 30 мільярдів кубометрів газу з врахуванням всіх її низьких технологій. Офіційний експорт газу Україною складає біля 3-4 мільярдів кубометрів. А куди дівається ще біля 20-30 мільярдів кубометрів? На мій погляд, це контрабанда.

А куди контрабанда? Дані інтернету дозволяють вирахувати найбільшого потенційного покупця цього контрабандного газу. Звичайно, це має бути наш близький західний сусід. І в цього сусіда має бути дуже низьким офіційний рівень споживання газу. Це, скоріше за все, Польша. Офіційний рівень споживання газу в Польші складає всього біля 14 мільярдів кубометрів газу (в 5 разів менше ніж в Україні). Кількість населення в Польші (біля 40 млн) лише на 20% менша ніж в Україні. А ВВП на душу населення в 2.2 рази більший ніж в Україні.

А як же проводилася ця контрабанда? Частіше за все, дуже просто. З використанням того ж магістрального газопроводу. Газ з усіх боків належить Фірташу і розібратись, хто в кого, коли, скільки, що взяв, майже неможливо. Таможня теж своя.

Таки чином, "копійчана" експлуатація державної власності, магістрального газопроводу, приносила українській владі біля 2 млрд доларів щорічно. Ще біля 3 млрд доларів щорічно діставалися Росії за мовчаня і згоди на злочинні схеми. Плюс (3-4 млрд) неповністю проплачений транзит. Біля 10 мільярдів доларів збитку щорічно одержував український народ. І це протягом 15 (чи більше) років. В якому жахливому стані знаходиться газо-транспортне господарство України – важко уявити. Далі воно нормально функціювати вже не може. Росія підштовхує Європу до розробки "Північного" та "Південного" потоків в обхід України. Росія цинічно і настирливо проводить свою лінію. Але звинуватити її в відсутності логіки поведінки – не піднімається рука. Україна, ставлячи (через 15-17 років????) питання про справедливу ціну на транзит, має забезпечити на 100 % виконання усіх (!) умов транспортного контракту. Це їй давно уже не по силах. Докралися...

І що ми маємо робити? Треба хоча б притягти до відповідальності українських високопосадовців, причетних до цих афер. Треба було б... А хто це буде робити, коли в таких злодійствах приймають участь Президенти, прем*єри, прокурори...? Заява Ющенко про непричетність до газових афер зрозуміла...Але на чий рахунок віднести щорічні 10 млрд збитки України в цій сфері? А хто "кришував" РосУкрЕнерго? А його благання до уряду: тільки не чіпайте трубу. А таможня? А внески Фірташа в пітримку НУ-НС на виборах? А любов до розставляння на впливових і грошових посадах своїх людей? І не здивуюся, коли виявиться, що його брат, Петро, уже став на цій ниві мільярдером. Зять Кучми, Пінчук, наживший мільярди на дешевому газі, купив майже за 1 мільярд доларів бувший королівський палац в Європі. Україна йому вже не потрібна. Його тестю і організатору цих схем, Кучмі, уряд Януковича надав такі блага за рахунок пограбованого ними народу України, які і не снилися прем*єрам і президентам найбільш розвинених країн світу. І т. д., і т. п.

Господи! Спаси Україну від такої влади і покарай негідників.

Народе, а чому ми звертаємося до бога з тим, що повинні зробити самі?

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua