Пошук на сайті:
Знайти

Народні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Фрідріх Ніцше   Так казав Заратустра   Про тарантулів   рівність   справедливість

Що казав Заратустра про рівність і справедливість

Никита | 20.10.2009 23:52

7
Рейтинг
7

Голосів "за"
14

Голосів "проти"
7

Vladimir і Білка обіцяли підготувати статті про СПРАВЕДЛИВІСТЬ. Пропоную в очікуванні авторських статей спробувати бодай одним оком зазирнути, як розуміють справедливість "по той бік добра і зла"...

Що казав Заратустра про рівність і справедливість
...Втім, і по цей – по наш з вами – бік поняття "справедливість" викликає багато запитань. Не є секретом і не є відкриттям Ніцше: найбільше запеклих прихильників рівності і справедливості спостерігається серед тих, хто наразі чимось обділений. Їхнє прагнення до рівності і справедливості в усі часи використовували правителі і політики, дурячи людей і маніпулюючи ними. І люди знову і знову ловляться на ці гачки – бо така вже людська природа! Бо люди подібні... до тарантулів.

Фрідріх Ніцше пише про це у другій частині книги "Так казав Заратустра", в главі "Про тарантулів"*:

"Дивись, ось яма тарантула!

А ось і сам він вилазить: привіт тобі, тарантуле! На спині в тебе – чорний трикутник, прикмета твоя; знаю я також і те, що в душі твоїй: помста.

З такою приказкою звертаюсь я до вас, проповідники рівності! Для мене ви – тарантули і приховані месники.

Але ваше таємне хочу я зробити явним: і тому розриваю ваші тенета, щоб лють вирвала вас з ями брехні і жага помсти проявилася за словами про справедливість.

Хай буде людина позбавлена помсти: ось міст, що веде до надії, і веселкове небо після довгої негоди.

Та іншого, звісно, хочуть тарантули. "Справедливість у тому, щоби весь світ наповнився бурями нашої помсти", – так говорять вони між собою.

"Віддамо на помсту і наругу всіх, хто не рівний нам", – так клянуться серця тарантулів.

Ви, проповідники рівності! Безсила шаленість тирану волає в вас про "рівність": так ховається жага тиранії за словами про доброчесність.

Знуджена пиха, прихована заздрість, а можливо, – пиха і заздрість батьків ваших – ось що проривається в вас шаленим пломінем помсти.

Заздрість веде їх, і ось ознака цієї заздрості: у ній завжди вони заходять так далеко, що кінець кінцем змушені без сил засинати на снігу.

В їхньому наріканні чується помста, в кожній похвалі їхній прихована зневага; і бути суддями здається їм найвищою насолодою.

Але я закликаю вас, друзі мої: не довіряйте нікому, хто дуже хоче карати!

Це люди поганої породи: в обличчі їхньому видно ката і нишпорку.

Не довіряйте й тим, хто багато говорить про справедливість. Воістину, душам їхнім бракує тільки меду.

І коли вони називають себе "добрими і праведними", не забувайте: щоб зробитися фарисеями, їм не вистачає тільки одного – ВЛАДИ!

......

Так казав Заратустра.

-------------------------------------------------

*На жаль, знайшов в інтернеті тільки переднє слово та першу частину книги "Так казав Заратустра" українською мовою (у перекладі Анатолія Онишка). Бракує ще 4 частин. Отже, уривок (скорочений) з глави "Про тарантулів" (2 частина книги) подаю у власному перекладі.

Ілюстрації – картини Олени Хейдіз (рос. Лена Хейдиз, англ. Lena Hades) – російський художник, письменник і теоретик мистецтва. Вона написала понад 40 картин маслом і аквареллю, присвячених книзі Ніцше "Так казав Заратустра".

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua