Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Бачити орієнтири.


3
Рейтинг
3


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
4

Написати ці рядки спонукав мене вислів із статті "Дожити до стратегій" пана Екайна: "На даному етапі розвитку в України є одна стратегія. Це НЕЗАЛЕЖНІСТЬ... До інших стратегій ми повинні дорости. Не вмерти від дитячих хвороб."

Написати ці рядки спонукав мене вислів із статті "Дожити до стратегій" пана Екайна: "На даному етапі розвитку в України є одна стратегія. Це НЕЗАЛЕЖНІСТЬ... До інших стратегій ми повинні дорости. Не вмерти від дитячих хвороб." Відносно того, над чим міркую, наприклад, я – це дуже цікава фраза, але як на мене, то треба дещо доповнити.

Роздумуючи над становленням держави (нової моделі після совка***) можна (й потрібно) окреслити головні програмні (якщо не вживати термін стратегія:)) моменти становлення нашої держави. А ніякі наші політологи на них НАЛЕЖНО (!) не наголошують, не подають у маси зі своєї авторитетної (у сенсі, що повинні ж бути інтелектуальні п"єдестали) дзвіниці ГОЛОВНІ ОЗНАКИ сучасної моделі держави, не концентрують на них суспільної уваги, як прикладі для наслідування. Можливо, це пояснюється їх придворними функціями з однієї сторони, з іншої сторони, що цікаво, досі не знайшлося незалежного мудреця, який би це все розклав по полицях та зазнав заслуженої у такому випадку уваги у нинішньому інтелектуальному вакуумі. Така ситуація й свідчить красномовно про ціну зазначеним паном Екайном експертам та установам і, що найпечальніше, нашому суспільствознавству.

Отже, що це за ознаки сучасної моделі держави?

Скористаюсь деякою схемою. В одній із своїх статей брати Капранови зазначили три іпостасі суспільного буття, дуже вдало окресливши їх у певній парадигмі. Це культура, економіка, політика.

Культура.

Модель сучасної держави базується на певному КУЛЬТУРНОМУ рівні соціуму. Культурницький момент політичної системи – це НАЦІОНАЛІЗМ (національна домінанта), втілений у державній мові, протекції національної культури на теренах країни; це система цінностей, яка виконує інтегруючу роль у суспільно-політичному бутті, яка спричинює консенсус суб'єктів політикуму довкола головного національного інтересу – самобутності спільноти (нації) на міжнародній арені, тобто незалежності.

Економіка.

В основі економічної моделі соціуму в його способі виробництва матеріальних благ лежить підприємництво. Банальна фраза. Але після епохи комунізму (коли виробником була держава) ми повністю (а може й зовсім) не уяснили собі ЗНАЧЕННЯ ЦЬОГО ФЕНОМЕНУ в бутті соціуму. Підприємництво ділиться на дві основні категорії – малий та великий бізнес. І ось тут головний наш прокол: ми не розуміємо, що саме на долю малого бізнесу випадає головна частина виробництва матеріальних благ (ВВП), головна частина зайнятості населення. Якби ми розуміли ЗНАЧЕННЯ МАЛОГО БІЗНЕСУ в досягненні матеріального достатку в державі, то вимагали б від політиків перед виборами програм розвитку малого бізнесу, а не тупо чекали від них соціальних програм які можливі тільки після наповнення казни держави за рахунок організації виробництва. В нашому випадку, точніше сказати, за рахунок становлення в державі нового способу виробництва – це нарощення в його структурі сектору малого бізнесу. Тільки при досягненні певного рівня цього сектору в структурі виробництва можна говорити про досягнення нормального рівня добробуту в країні. Адже, задумаймося, в розвинених країнах доля МП на тисячу жителів – від 43 до 74 шт., в Україні в середньому 6,3. Вас не вражає ця цифра?

Політика.

В нашому інформаційному просторі тільки й чути тріскотню відносно осіб та питань вищого державного менеджменту, але коли ми заговоримо про те на чому власне базується система управління у сучасній розвиненій державі, на чому тримається їхня демократія?

Спосіб управління в сучасній державі безпосередньо на місці мешкання громадянина полягає головним чином у функціонуванні самоврядного органу – муніципалітету.

Ми зациклились на питаннях впорядкування вищих щаблів влади, але не розуміємо самої сутності моделі влади європейської держави. Виростає верховна влада – мається ж на увазі вже демократична влада – як дах над будівлею, фундамент і стіни якого складають ІНСТИТУЦІЇ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА – ОРГАНИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.

Коли ми це зрозуміємо, то не чекатимемо від верховної влади подолання корупції, а в першу чергу вимагатимемо прийняття законодавства для розвитку самоврядування, яке й буде головним ключем викорінення цього явища. Адже корупція – це породження централізованої системи управління, коли немає звітності перед людьми.

Отже, підводячи риску під вище сказаним, ще раз зазначимо головні елементи моделі сучасної цивілізованої держави: націоналізм, приватна ініціатива в економіці, самоврядування. Це три головні лінії розвитку соціуму, все інше прикладається.

*** Вибачте за жаргон, але спробуйте знайти термін більш ємний за це слівце.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua