Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Карл Теодор Ясперс про вину

Ігор Бурдяк | 9.04.2016 18:41

0
Рейтинг
0


Голосів "за"
0

Голосів "проти"
0

Карл Теодор Ясперс – німецький філософ і психіатр, один з творців екзистенціалізму, доктор медицини, доктор психології, професор психології, професор філософії Гейдельберзького і Базельського університетів (працював у 1909-1961).
З 1937 до 1945 як антинацисту була заборонена робота в університетах.


Ясперс розрізняє чотири види вини – кримінальну, політичну, моральну і метафізичну. Кримінальна вина визначається судом. Політична вина – зокрема, вина за наслідки дій держави, громадянином якої особа є, відповідає разом з іншими співгромадянами за те, як ними правлять – це вина, яка визначається волею і владою переможців. Моральна вина визначається власною совістю людини, перед якою вона відповідає за свої дії – в тому числі політичні і військові. Метафізична вина виникає тоді, коли людина не діє в присутності безумовного зла – хоча реально вона і безсила що-небудь зробити. Інстанція, що визначає метафізичну вину – не суд, не воля переможців, і не совість, а хіба що Бог.Один знайомий заперечив:

"Щодо метафізичної відповідальності – якийсь абсурд: винен в бездіяльності, хоча реально і безсилий щось зробити. Це не Бог, а лише якийсь дебіл може вигадати подібну відповідальність за те, за що людина не відповідає".

Можливо, таку відповідальність допоможе зрозуміти Квінт Септимій Тертуліан (народ.155 р.):

"Син Божий прибитий до хреста; я не соромлюся цього, тому що цього треба соромитися. Син Божий і помер; це цілком ймовірно, тому що це абсурдно. Він був похований і воскрес; це достовірно, бо це неможливо". (Буквально латинською: "Et mortuus est dei filius; prorsus credibile est, quia ineptum est. Et sepultus resurrexit; certum est, quia impossibile").
© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua