Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
львівський книжковий форум   українська книга   видавці

Книжковий форум: український базар проти лондонської біржі

Svitlana Kobyletska | 28.09.2011 18:35

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
2

Голосів "проти"
1

Украхнські реалії та європейські перспективи української літератури

Книжковий форум: український базар проти лондонської біржі
- Відчуття перебування в центрі Європи, чітке орієнтування на Захід, особливо Польшу, цікаві літературні особистості – з такими враженнями повернулася з Львівського книжкового форуму норвезька делегація, координатором якої була Діна Роль-Хансен, знавець російської мови та цінитель української літератури, яка зокрема переклала одну із книг Андрія Куркова.

Українсько-норвезька літературна співпраця почалася минулого року, коли українська амбасада в Осло організувала літературні дні для видавництв, перекладачів та письменників з обох країн. Перше знайомство виявилось вдалим. На українських книжкових полицях з'явилося більше норвезьких авторів, культовий Ерлен Лу провів своє турне Україною, перекладачі домовилися про спільні семінари, а також норвезькі видавці, дехто мабуть вперше, познайомились із українськими літературними надбаннями.У Львові Діна, яка працює в "Нурлі", отримала багато звернень від біля десятка українських видань, зацікавлених в цілій низці норвезьких авторів. "Нурла" (Norla) – це державний фонд із поширення норвезької літератури закордоном, який фінансує переклади вітчизняних письменніків на різні мови світу. Вже зараз на розгляді у "Нурлі" лежать запити на права та переклади книжок із історії, культури, кримінальний роман, дитяча та юнацька література, класика, фахова література з філософії та політології та багато іншого.

- Ми співпрацюємо із декількома перекладачами на українську. На жаль у нас нема жодного перекладача на норвезьку! Норвезька мова викладається в Львівському національному університеті, тому сподіваємось, що нам вдасться згодом відкрити більше молодих талантів. Зараз для нас перекладають Наталія Іванчук та Ірина Сабор.

Програма норвезьких гостей у Львові була насиченою та різноманітною. Координатор групи приймала участь в семінарах, де вона презентувала норвезьких авторів російською та англійською мовами. Два перекладачі з російської на норвезьку отримали десятиднівний курс з української лексики та граматики. Ерлен Лу мав багато пресконференцій та читацьких зустрічей, які завершилися поїздкою до Київа. Норвезькі лірики, які привезли з собою збірки, присвячені трагедії в Чорнобилі, спілкувалися із колегами по перу. Досягнуто домовленість про те, що наступного року два українських перекладачі поїдуть на семінари до Ліллєхамера.

- Мова йде лише про те, що перекладачі почнуть трохи розуміти українську мову. Цього на жаль не достатньо для перекладів. В мене зараз є запити від норвезьких видавництв на переклад творів Сергія Жадана, Юрія Андруховича та Оксани Забужко. Але я не можу видати назв цих видавництв, бо поки що ми не знаємо, як цю проблему можна практично вирішити.

Національна бібліотека в Осло налічує аж... одну книгу перекладену з української на норвезьку в п'ятидесяті роки минулого століття! Це драма Володимира Винниченка. Деякі інші українські імена представлені в перекладі із російської на норвезьку: Гоголь, Булгаков, Шевченко, Франко, Стефаник.

- Що відзрізняє Львівський форум від інших літературних форумів Європи?

- На Львівському форумі в більшості своїй були представлені вітчизняні видавництва і дуже мало інтернаціональних. Це був форум не лише для фахівців, але і для публіки, де одним із головних завдань було продати книги. Такого майже ніде не зустрінеш. Форуми Лондону та Франкфурту – два найбільші у Європі. Вони уявляють собою біржу прав для літературних агентів та видавництв, там нема читачів, і книги не продаються. Читачі зустрічаються із письменниками в літературних кафе. На жаль українська література майже не представлена на цих форумах. Не тому, що вона "гірша", а тому, що це дорого для України мати свій стенд. Україна знайшла інший шлях і представляє себе на форумі у Варшаві.

Середня ціна української книжки – 40 грн, що набагато нижче норвезьких, та навіть російських цін. Така цінова політика ускладнює розвиток книжкового ринку та шляхів розповсідження та продажу.

Світлана Кобилецька, Осло


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua