Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Пенсійна реформа   пенсії держслужбовцям   соціальна справедливість.

Про справедливого пана Реву і спеціальні пенсії


0
Рейтинг
0


Голосів "за"
0

Голосів "проти"
0

Під час першого етапу пенсійної реформи, яка запроваджується в Україні, не перераховувалися пенсії лише державним службовцям, оскільки, на думку влади, чиновникам зазвичай платилася пенсія більша, ніж українцям, яким виплати розраховувалися на загальних підставах, що є несправедливим.
Але чи є це насправді позитивом?


Про справедливого пана Реву і спеціальні пенсії
Нещодавно Міністр соціальної політики Андрій Рева на одному з телеканалів відповідаючи на запитання телеглядачів щодо спеціальних пенсій (науковцям, держслужбовцям, митникам тощо) з пафосом стверджував, що закон має бути один для всіх. Пан Рева пояснює, що чиновникам зазвичай платилася пенсія більша, ніж українцям, яким виплати розраховувалися на загальних підставах, оскільки відповідно до законодавства, що діяло раніше, розмір пенсій держслужбовців складав 80-90%, а звичайних громадян – лише до 40% від заробітної плати, а це несправедливо.

Напевно, пан Міністр міряє по собі, але, на відміну від високопосадовців, рядові держслужбовці не можуть призначати собі виплати за "особливий характер роботи" та премії в розмірі, що в підсумку в рази перевищують посадовий оклад, тому пенсії рядових спеціалістів, особливо на регіональному рівні знаходяться в межах 1500-1700 грн

До того ж пізніше з'ясувалось, що закон все ж не один для всіх, оскільки пенсії військовим та силовикам з 2018 року передбачається перерахувати за окремим законом. Напевно дратувати людей зі зброєю влада таки не наважилась.

Водночас, спеціальний порядок для пенсій держслужбовців – розповсюджена в світі практика. При цьому до цієї категорії працівників відносять майже всіх спеціалістів, які отримують заробітну плату з бюджету.

Так, в Німеччині, поліцейські, судді, військовослужбовці, працівники церкви й учасники інших суспільних служб одержують особливий вид пенсії: пенсію для держслужбовців (німецькою: Ruhegehalt або Pension). Згідно зі статистикою, опублікованою в газеті Zeit, середня пенсія держслужбовця становить 2'356 євро, у той час як звичайна середня пенсія по країні становить 857 євро

В США поліцейські, військові, вчителі, пожежні, чиновники одержують 70-80 відсотків від усередненого заробітку за останні три роки, у Франції при стажі не менш 25 років дійсної служби – не нижче базового окладу, що підлягає обов'язковим відрахуванням

В основі таких особливих умов – звичайний економічний розрахунок. Будь-яка держава зацікавлена у висококваліфікованих спеціалістах, фах яких набувається лише з досвідом. Водночас забезпечити з бюджету заробітну плату, достатню, особливо для службовців нижчих рівнів, для отримання високої державної пенсії або відрахувань у накопичувальні фонди практично неможливо, що підтверджує і теперішній розмір заробітних плат рядових фахівців, який знаходиться в межах 5 тис. грн..., тобто дозволяє отримати пенсію на рівні, близькому до 2 тис. грн. Навряд чи він може задовольнити людину, яка присвятила не один десяток років служінню державі.

Тому значно реальніше виплачувати 20-30 років відносно невелику заробітну плату і 10 років підвищену пенсію, ніж годувати обіцянками про високі доходи або накопичувальну пенсію.

Нажаль, ліквідувавши подібну систему в Україні, влада заради отримання короткочасної вигоди зробила крок до деградації державних служб. Бо утримати висококваліфікованого чиновника, співробітника правоохоронних структур чи будь-якого іншого службовця на невисокій заробітній платі та ще й без гарантії достойного пенсійного забезпечення неможливо. Напевно значно кориснішим було б упорядкувати систему оплати державних службовців і позбавитись ганебних явищ явно неадекватних розмірів доходів окремих чиновників.

Хоча навряд чи це непокоїть пана Реву.


© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua