Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Пенсійна "реформа": позитивний результат з перших днів, негативний – у підсумку?


0
Рейтинг
0


Голосів "за"
0

Голосів "проти"
0

Так звану пенсійну реформу від уряду не можна назвати "реформою" взагалі, оскільки пропозиції уряду не змінюють ані філософію пенсійного забезпечення, ані саму модель пенсійного забезпечення. Основна мета урядової пенсійної реформи – скоротити дефіцит бюджету Пенсійного фонду за рахунок погіршення умов призначення пенсій

Пенсійна ''реформа'': позитивний результат з перших днів, негативний – у підсумку?
Завдання відповідальної держави людей щодо похилого віку – забезпечити пристойне існування всім громадянам країни, що отримали право на заслужений відпочинок. Саме це вважається соціальною справедливістю стосовно пенсіонерів у європейській моделі розвитку.

Тому особливістю солідарних (державних, соціальних) пенсійних систем є компенсація інфляційних впливів і невеликий діапазон виплачуваних пенсій.

Так, в Іспанії розмір мінімальної пенсії – 636 євро, максимальної – 2567 євро. Плюс безкоштовні медицина й медикаменти, пільговий або безплатний проїзд на міському транспорті (у кожному регіоні – свої правила), дешеві продукти й послуги, спокійний, комфортний спосіб життя.

У Німеччині державні пенсії залежать від середньостатистичної заробітної плати максимальний розмір пенсії не перевищує 70% від середньої заробітної плати, а весь діапазон для непрацюючих пенсіонерів з урахуванням соціальної допомоги приблизно 2,5 рази.

Основна державна пенсія у Великобританії - це регулярні виплати по фіксованій ставці й розраховуються на підставі кількості років, протягом яких сплачувалися внески до фонду державного соціального страхування. Повний (базовий) розмір пенсії тепер – £155,65 у тиждень. Тим, кому не вистачає робочого стажу, основна державна пенсія розраховується пропорційно кількості відпрацьованих років.

Все інше вирішується за рахунок накопичувальних систем

За твердженням міністра соціальної політики Андрія Реви "Середній розмір пенсій після перерахунку... складає в середньому 2446,56 гривень" Натомість в 2014 році середній розмір пенсії становив 1526,1 грн., тобто збільшення становить 60%. Ще в гіршому стані опинились ті, у кого пенсія була мінімально. Вона зросла лише на 52 % або менше ніж на 500 грн. Водночас інфляція за цей час за офіційною статистикою перевищила 230%, а заробітна плата зросла вдвічі.

Якби уряд України реально збирався реформувати пенсійну систему, то він скористався б подібними зразками й насамперед подбав про збільшення мінімальних пенсій, що б максимально можливо компенсувати інфляцію 2014-2017 років для найбільш знедоленої частки пенсіонерів, а вже потім осучаснював більш високі.

Інше питання "реформування" – відміна спеціальних пенсій. Під сурдинку розмов про доходи високопосадовців уряд "встановив справедливість" і скасував особливий порядок нарахування пенсій чиновникам, поліцейським, військовим, тобто всім держслужбовцям (в широкому розумінні) окрім суддів.

Нещодавно пан Рева в інтерв'ю одному з телеканалів заявив, що це тому, що закон має бути один для всіх. Але пану міністру мабуть невідомо, що статус держслужбовця накладає певні обмеження, зокрема на додатковий заробіток, і що держслужбовці – це не тільки особи, що приймають рішення, зокрема і щодо заробітних плат собі, але й чисельні фахівці, які готують ці рішення та виконують інші функції за невисоку заробітну плату.

І перш за все з цими фахівцями держава уклала договір, відповідно до якого вона згідно закону зобов'язувалась забезпечувати їх пенсійне утримання за особливим порядком в обмін на незнану заробітну плату. Порушивши цей договір, нинішня влада поступила як шулєр. На певному жаргоні це називається "кинути лоха". А пенсії рядових спеціалістів, які на час отримання були приблизно вдвічі більше мінімальної, опинились на близькому до прожиткового рівня мінімумі без шансів на підвищення.

Водночас, спеціальний порядок для пенсій держслужбовців – розповсюджена в світі практика. При цьому до цієї категорії працівників відносять майже всіх, хто отримає заробітну плату з бюджету.

Так, в Німеччині, поліцейські, судді, військовослужбовці, працівники церкви й учасники інших суспільних служб одержують особливий вид пенсії: пенсію для держслужбовців (німецькою: Ruhegehalt або Pension). Згідно зі статистикою, опублікованою в газеті Zeit, середня пенсія держслужбовця становить 2'356 євро, у той час як звичайний середня пенсія по країні становить 857 євро

В США поліцейські, військові, вчителі, пожежні, чиновники одержують 70-80 відсотків від усередненого заробітку за останні три роки, у Франції при стажі не менш 25 років дійсної служби – не нижче базового окладу, що підлягає обов'язковим відрахуванням

В основі таких особливих умов – звичайний економічний розрахунок. Будь-яка держава зацікавлена у висококваліфікованих спеціалістах, фах яких набувається лише з досвідом. Водночас забезпечити з бюджету заробітну плату, достатню, особливо для службовців нижчих рівнів, для відрахувань у накопичувальні фонди практично неможливо. Значно вигідніше виплачувати 20-30 років відносно невелику заробітну плату і 10 років підвищену пенсію, ніж навпаки.

На жаль, ліквідувавши подібну систему в Україні, влада заради отримання короткочасної вигоди зробила крок до деградації державних служб. Бо утримати висококваліфікованого чиновника, співробітника правоохоронних структур чи будь-якого іншого службовця на невисокій заробітній платі та ще й без гарантії достойного пенсійного забезпечення неможливо.

Вирішення короткострокових проблем за рахунок нехтування стратегічними може призвести лише до негативного результату

Держава, не здатна подбати не тільки про людей похилого віку, а навіть про власних службовців навряд чи має перспективу.


© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua