Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Європа чи Азія або знову про виборчі системи


-3
Рейтинг
-3


Голосів "за"
8

Голосів "проти"
11

Раніше партійні вожді ще трохи мусили зважати на думку членів партії, і не набиралися, скажем, сміливості, проводити через список в парламент свою рідню, секретарок, коханок, водіїв, охоронців, лизоблюдів тощо. Хоча прецеденти, звичайно, були. А дурний приклад, як знаємо, заразний.

Закони про вибори: діючий і ті що були

В часи СРСР і в перші роки незалежної України у нас діяла проста мажоритарна виборча система. По такій системі в Раду пройшли практично всі зараз відомі українські політики: Юлія Тимошенко, Вячеслав Чорновіл і Тарас Чорновіл, Левко Лук'яненко, Юрій Костенко, Павло Мовчан, Дмитро Павличко, Петро Симоненко, Олександр Мороз та інші. Але з часом мажоритарні округи почали просто скуповуватися, і, щоби не втратити значення партій як таких, було прийнято рішення половину парламенту обирати за партійними списками. Які буде складати і відфільтровувати сама партія. За таким варіантом (половина депутатів по мажоритарних округах, половина – за списками) голосування було проведено в 1998 і 2002 роках.

Зараз в Україні діє закон про вибори, який передбачає обрання голосування народу за партії, так би мовити, оптом. Голосують люди за весь партійний список зразу.

Через те, що таким чином раніше обиралася, по-перше, тільки половина складу парламенту, на недоліки цієї системи якось не зверталась увага. По-друге, раніше партійні вожді ще трохи мусили зважати на думку членів партії, і не набиралися, скажем, сміливості, проводити через список в парламент свою рідню, секретарок, коханок, водіїв, охоронців, лизоблюдів тощо. Хоча прецеденти, звичайно, були. А дурний приклад, як знаємо, заразний.

І коли в 2006 та 2007 роках інших варіантів обрання в парламент народних депутатів, окрім партійного списку, не стало, невідповідність подібної процедури загальновизнаним світовим нормам стала не просто очевидною.

Законопроекти про вибори

У Верховній Раді зареєстровано цілий ряд законопроектів про вибори, які переждбачають дещо інші варіанти виборчої системи. Деякі з них навіть ставилися на голосування, але необхідної підримки не отримали.

Що ж це за проекти?

Один з найпростіших (повторюю – із уже зареєстрованих) – це так само формування партією партійного списку. Поалфавітно. Але депутати закріплюються за округами. І в бюлетені на кожному окрузі стоять прізвища кандидатів по округу і їх партійна приналежність. Люди голосують, результати фіксуються окружними виборчими комісями. А далі уже фактично самими партіми разом з ЦВК формується черговість попадання в парламент. Проходять в парламент кандидати в залежності від досягнутих результатів. Проста механічна система: один кандидат від БЮТ набрав на своєму окрузі 90 відсотків голосів виборців – на першому місці. Другий від БЮТ набрав 85% – на другому місці. І так далі.

Але в цього варіанту є один дуже суттєвий недолік. Який би не був розумний і достойний кандидат, але якщо він іде від БЮТ у Донецьку – він приречений на програш. Так само приречені на програш кандидати від Партії Регіонів у Львові, від НУ на сході України. Тобто, така система, враховуючи всі наслідки, автоматично працює на розкол України.

Другий варіант – це формування обласних списків і обласних територіальних комісій.

Тобто, партії формують загальний список на основі обласних списків, люди голосують взагалі за партію – так само, як і зараз. А проходження в парламент залежить від того, скільки та чи інша партія набере голосів в тій чи іншій області. Тобто, набрав БЮТ в Донецькій області голосів на одного депутата – один і проходить. Той, хто перший стоїть у зарані складеному обласному списку.

Другий варіант, як на мій погляд, звичайно, краще першого. Хоча залишається система нерівних можливостей кандидатів від БЮТ в Донецьку і Львові – але вже дається хоч якась можливість і в Донецьку, хоч спільними зусиллями, але провести когось в Раду для відстоювання там партійних інтересів обласної оранізації. Але – хворобливі явища формування партійних списків у Києві автоматично переходять на таке само формування обласних списків.

Отакі два основні типи законопроектів знаходяться у ВР – з тими чи іншими варіаціями.

Що пропонується

На жаль, там нема того варіанту, який пропоную я. І про який, мені здається, колись, якщо не помиляюсь, говорив Олександр Лавринович. Це варіант можна назвати мажоритарно-пропорційним.

Партії формують загальний список на основі обласних списків із закріпленням кандидатів за окремими округами.

Формуються обласні територіальні комісії. Люди голосують в кожному окрузі за кандидатів від партій. Тобто, дають оцінку не тільки партії загалом, але і тому кандидату зокрема, який представляє партію на тому чи іншому окрузі. Жоден голос, відданий за того чи іншого партійного кандидата, не пропадає. Всі голоси сумуються по партіях.

Проходження в парламент відбувається по результатам кожної партії в кожній області зокрема. Тобто, так само як в другому варіанті, якщо набрав БЮТ голосів в Донецькій області на одного депутата – то один депутат від області і йде в парламент. Але не той, хто в списку обласному стоїть перший – а той, хто найбільше у області набрав голосів за себе порівняно з його однопартійцями.

В такому випадку, я вважаю, наприклад, в тій же Донецькій області різко зросте процент голосів за той же БЮТ. Бо почнеться конкурентна боротьба – бо отримає шанс кожний.

Ганебні явища попадання в парламент обслуги тощо при такій системі зведуться нанівець – бо від того, який кандидат буде представляти партію на тому чи іншому окрузі, залежить загальний результат партії на виборах. І якщо навіть багато олігархів пройдуть – але вони пройдуть, відкрито дивлясиь людям в очі і відкрито агітуючи не тільки за себе, але й за партію.

Таким чином ми і партії зміцнимо, і позбавимо їх негарних там всяких і недостойних людей, і піднімемо тим самим престиж парламенту. І демократія тоді буде трохи ближча до європейської – а не азіатської.

Коментарі

© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua