Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Закон   ріелтор   ринок нерухомості   Верховна Рада   АСНУ   Олександр Бондаренко   Ігор Прасолов   Є   Є!

Законопроект про ріелторську діяльність: у новій Раді чи новий закон?

Юрій Самсон | 26.07.2007 18:06

0
Рейтинг
0


Голосів "за"
8

Голосів "проти"
8

Законопроект "Про ріелторську діяльність" таки не пройшов першого серйозного випробування у сесійній залі. 13 червня нинішнього року парламент, в черговий раз, не захотів надати ринку ріелторської послуги нормативно-правового регулювання.

Законопроект про ріелторську діяльність: у новій Раді чи новий закон?
Нагадаю, що даним законопроектом пропонувалося визначити правові основи здійснення ріелторської діяльності в нашій країні. Зокрема, документом пропонувалося визначити статус, права і обов'язки ріелтора й суб'єкта ріелторської діяльності. Також вводився механізм обов'язкової сертифікації та реєстрації осіб, що отримують статус ріелтора. Встановлювався механізм регулювання ріелторської діяльності спеціальним органом – Ріелторською Палатою України...

При розгляді проекту закону в першому читанні ніхто з депутатів, щоправда, не проголосував "проти". Бойкотували по-своєму – не брали участі у голосуванні. Так, повним складом не підтримала закон фракція комуністів (21 депутат), хоча колеги по коаліції впевнено переконували в необхідності такого нормативного акту для держави. Зрештою, не підтримали свого колегу, автора законопроекта Ігоря Прасолова, депутати-регіонали (11 чоловік), а їхніх голосів могло вистачити для ухвалення позитивного рішення. До речі, в сесійній залі були відсутні представники опозиції. Могло бути, що серед них знайшлася б достатня кількість людей, які розуміють суть проблеми та актуальність закону? Але на той час парламент був уже достроково "відправлений" указом Президента.

Ігор Прасолов у своєму виступі відзначив, що існуючий стан на ринку нерухомості України в нових соціально-економічних умовах викликає гостру необхідність правового регулювання в сфері ріелторської діяльності. Чи не головною проблемою є те, на думку депутата, що прості люди змушені звертатися до комерційних структур і приватних осіб, чий професійний статус не визначено. Наостанок Ігор Прасолов, який, мабуть, був впевнений, що проект ухвалять, сказав: "Ми запрошуємо до роботи над законопроектом ріелторів, ріелторські організації при його підготовці до другого читання". Як відомо, при розробці Закону "Про ріелторську діяльність" активну участь брала Асоціація фахівців з нерухомості України. Представники громадської організації напередодні запевняли, що чимало їхніх зауважень не було враховано автором, зокрема і щодо страхування відповідальності ріелтора. Хоча, судячи з кількахвилинного обговорення у сесійній залі, навіть врахування певних пропозицій від ріелторів чи відхилення інших на стадії підготовки до першого читання, не мало б суттєвої різниці.

Ця "дискусія" аж ніяк не нагадувала фахове обговорення. Розмови точилися навколо того, що "допустили іноземних громадян, скажімо, азійської зони можливістю займатися ріелторською діяльністю"; "в українській мові нема такого слова "ріелтор" та подібне. Автора намагався підтримати колега по фракції, голова комітету Ю. Воропаєв, який сказав: "...Це для того, щоби ми обмежили доступ непрофесіоналів на цей ринок, щоб держава тим самим захистила свого громадянина. Встановлюючи законодавчі норми, хто такі послуги буде здійснювати". І хоча законопроект підтримали на засіданні Комітету з питань економічної політики (одноголосно, – зі слів Голови), і Головне експертне управління Верховної Ради дало свої позитивні відгуки – випробування голосуванням законопроект не здолав.

Проте слід пам'ятати, що Верховна Рада V скликання розпущена, а будь-які її рішення піддаються сумніву. Тому є два варіанти. Перший – це коли нова Верховна Рада перейматиметься значно "цікавішими" питаннями та просто "забуде" про цей вкрай необхідний та важливий для ринку нерухомості закон. І другий, оптимістичніший, – обговорення і голосування проекту Закону "Про ріелторську діяльність" винесуть (ігноруючи розгляд 13.06.07) вже в парламенті наступного скликання, з легітимними повноваженнями, з присутністю в сесійній залі не половини, а всього депутатського корпусу. За цей час можна було б все-таки врахувати більшість зауважень і пропозицій від ріелторів, інших учасників ринку, а не відкладати все на друге читання. Наслідком чого може стати друге провальне голосування.

Відомо ж, що серед власне фахового товариства виникли жваві, часом гострі дискусії щодо положень закону. Ріелтори так і не змогли досягти цілковитої згоди, не були одностайними у своєму баченні законодавчого регулювання їхньої діяльності. А зауваження висувалися серйозні, обгрунтовані, змістовні. Чого варті питання відсутності у законопроекті чітких норм щодо страхування відповідальності тих, хто надає такі послуги; доволі неоднозначно розписано положення про саму сутність професії, чим власне може займатися ріелтор; чимало зауважень щодо сертифікації, кваліфікаційних іспитів, отримання свідоцтв; величезна кількість застережень щодо діяльності Ріелторської Палати України тощо. Втім, професіонали ринку нерухомості сподіваються, що це голосування не відтермінує ще на декілька років прийняття закону, який би регулював ріелторську діяльність.

Безперечно, розчарована рішенням парламенту Асоціація фахівців з нерухомості України, яка послідовно відстоювала законопроект, консультувала автора, а за нормами закону – могла б мати більшість та приймати всі рішення одноосібно у Ріелторській Палаті України. Її представники впевнені, що таке рішення Ради неконструктивне. (Треба зазначити, що до порядку денного також було внесено проект постанови про повернення на доопрацювання Закону України "Про ріелторську діяльність". Проте це питання навіть не розглядалося). Олександр Бондаренко, Президент Асоціації, сказав: "Значить, недостатньо була проведена роз'яснювальна робота серед депутатського корпусу як напряму, так і через ЗМІ". Також він припустив, що на негативному рішенні позначилося те, що між внесенням закону і першим читанням пройшло мало часу. "Такий результат може свідчити про те, що той, хто не голосував "за", просто не розумів, про що йде мова", – відзначив Олександр Бондаренко.

Громадські ріелторські організації, провідні спеціалісти сподіваються, що це ще не остаточний вирок законопроекту, а лише репетиція перед наступним успішним його розглядом. Кожен учасник цього процесу може зробити необхідні висновки і рухатися далі. Адже всі одностайні у тому, що такий закон потрібен і ріелторам, і користувачам ріелторської послуги, і державі. Якщо, звісно, ми прагнемо цивілізованого ринку...


© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua