Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Є   Українці   Мексика   Поляки   Євреї   Мексиканці

УКРАЇНЦІ, ЄВРЕЇ ТА ПОЛЯКИ В МЕКСИЦІ

ОУСІВЕЦЬ | 21.05.2009 08:15

5
Рейтинг
5


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
2

Дивним було для мене, коли виявилося що Мексика не така вже індіанська чи іспанська, але в ній живуть багато інших європейських національностей в тому числі: Поляки, Іспанці, Угорці (а також особлива група Мадяромексиканці), Євреї, Росіяни, Вірмени та Євреї а також Українці.
Наприклад українська та польська діяспори для нас маловідомі...


УКРАЇНЦІ, ЄВРЕЇ ТА ПОЛЯКИ В МЕКСИЦІ
Недавно мав зустрічі з цікавою людиною, він вивчає полоністику, і не тільки а й в цілому словяністику: Походження, розвиток та міграція словянських народів та етносів. Почитав його праці, спілкувався з іншими цікавими людьми. Найбільше мене зацікавила одна країна, але не з позиції економіки, політики чи захисту прав людини а дивно але з позиції етнології і міграції. Це... Мексика.

Дивним було для мене, коли виявилося що Мексика не така вже індіанська чи іспанська, але в ній живуть багато інших європейських національностей в тому числі: Поляки, Іспанці, Угорці (а також особлива група Мадяромексиканці), Євреї, Росіяни, Вірмени та Євреї а також Українці.

Наприклад українська та польська діяспори для нас маловідомі...

Наприклад маловідомо на загал, що українці Мексики становлять сто тисяч населення країни і взагалі що вони там є. Але є...

Ця стаття і дискусія це спроба розібратися в цих питаннях.

Мексика- стомільйонна країна, більшість населення складають європейці та метиси тобто мексиканці, однак 7% населення становлять індіанці: Ацтеки, Майя та інші... Більшість населення римо-католики однак 6% це протестанти, головним чином лютерани.

Найбільші нацменшини:

Українці

Українська діаспора становить 100 тисяч осіб для Мексики це становить 0.001 населення Мексики.

Більшість Українців заселяються в Мексиці у післявоєнний період,

Однак Українці населяють Мексику з часів Австроугорської монархії, що підтверджується тим, що українці є засновниками міста Кампече на півострові Юкатан.

Більшість українців зайняті в сільському господарстві Центральної Мексики, на Півночі Мексики а також на Півострові Юкатан.

Серед міських жителів українці переважно живуть в Мехіко, Монтереї, Кампече, Веракрус та Акапулько.

Громадське життя: Громадське життя українців Мексики не надто активне. Українці мають Кафедри Української мови в Національних Університетах Мехіко та Монтерея, ансамбль Українського танцю, Український ресторан в м. Мехіко та одна газета. Про всю іншу діяльність українців є маловідома...

Поляки

Найбільшу нацменшину в Мексиці становлять поляки, загальна чисельність польської нацменшини Мексики 12 мільйонів населення, тобто майже 15 відсотків населення країни. Найбільше поляків у штаті Морелія (80 відсотків населення Штату), місто Мехіко та федеральний Округ, Тампіко, Веракрус, Нуево-Леон (Нови Львув), Гвадалахара, Монтеррей...

В соціальному житті сама активна спільнота Мексики. Поляки домінують серед політичної, культурної, інтелектуальної, наукової та мистецької еліти Мексики, а також задіяні в економіці головним чином туризмі та сільському господарстві. В Минулому одним з прем'єр-міністрів Мексики був поляк, нині п'ять міністрів сьогоднішнього Мексиканського уряду є польського походження, в президента Мексики Кальдерона мати полька, поляками є також Мер міста Мехіко та губернатор штату Морелія.

Серед культурної чи мистецької еліти серед польського населення Мексики я знаю композиторів Збігнєва Палету, Хуана Войцеховського, акторів- Людвіку Палету-Пацьорек, Габріелу-Йоланту Ріверо, Ракель Панковскі, режисера Педра (Пьотра) Даміяна, та багато інших. В Мексиці діють десятки товариств Польської Культури, декілька туристичних компаній, Польська Католицька Місія, Польське Харцерство (Польські Скаути), польські загальноосвітні заклади, факультети Польської Мови в Національних університетах Мехіко, Гвадалахари, Монтерея, Польськомовна Духовна Семінарія, яка обслуговує багато польськомовних парафій, серед яких в Мехіко їх є дві- Матері Божої Ченстоховської та Матері Божої Королеви Польської, товариства польської мови, декілька загальнонаціональних телеканалів ведуть трансляцію польською мовою.

Хвилі Польської еміграції:За Короля Ягайла, перші поляки прибули ще з Христофором Колумбом це було 1508 році, це були торгівці.

1509 рік перший місіонер польського походження єзуїт вже проповідував Слово Боже індіанцям

В 17 століття до Мексики прибули католицькі місіонери польського походження

1863-1865 багато поляків служило у війську мексиканського імператора Максиміліана

1880-1900- перша трудова еміграція

1939-1945 політична еміграція, а також біженці які кораблями тікали з Європи це було в часі Другої Світової Війни

1950-1990 і по сьогодні культурно-мистецька та політична еміграція

1995- трудова еміграція та заробітчанство

Поляки Мексику ще називають жартома вісімнадцятим воєводством...

Поляки заснували місто Нуево-Леон (Нови Львув) та Морелія (Морелі зпольської мови перекладаються як абрикоси, Морелія дослівно як край абрикос)

Мадяри

Мадяри також становлять велику спільноту, засновники міста Сьюдад-Мадеро, велику спільноту становлять також в Монтереї та Веракрусі та Мехіко. Перші мадяри появилися ще за часів Конкісти. Частина конкістадорів були мадярськими воїнами, які фактично були заробітчанами в іспанської корони. Разом з воїнами мадярського походження прийшли також торгівці, ремісники, селяни, колоністи та місіонери. Перші мадярські поселення були на Півночі Мексики- в межах міста Монтерей та Веракрус та місто Сьюдад Мадеро (з іспанської Місто Мадярів), нині це є також центром мадярської діаспори Мексики. Хронологія еміграції мадяр до Мексики майже збігається з польською.

Мексиканські мадяри задіяні переважно в промисловості і нафтовидобувній сфері та сільському господарстві. Не виключено що серед мадяр були також закарпатські мадяри а може навіть русини.

Мадяри також соціально активні, мають свої організації, шкільництва та Католицьку Місію.

Євреї

Єврейська спільнота Мексики становить 800 тисяч населення. Євреї формують також еліту країни. Євреї є серед політиків, підприємців, мистецьких діячів, діячів шоу-бізнесу, артистів, банкірів.

Євреї до Мексики прибули у XVIII столітті на запрошення іспанських королів. Друга хвиля це за часів Другої Світової Війни, третя у післявоєнний період. Частина євреїв-радянські євреї в переважній більшості радянські армійські чиновники, дипломатичні представники та партійні функціонери, які прибули з розформованих представництв та військових частин Куби. Тому єврейську діаспору можна поділити на три групи:

Традиційні євреї, ті що з колоніальних часів

Євреї з часів воєнного та післявоєнного періоду

Радянські євреї.

Умовним центром радянських евреїв-місто Акапулько, традиційних- місто Мехіко. В Мехіко є єврейський квартал.

У більшості євреїв корені походять з України та Польщі а також Молдови.

Відомі особистості Мексики єврейського походження: художник Давід Сікейрос, лідер Мексиканської революції Еміліано Сапата, прем'єр-міністр Мексики і лідер троцькізму Лев Троцький (агенти Сталіна його вбили саме в Мексиці). Лев Троцький перебуваючи в Мексиці на еміграції встиг стати прем'єр-міністром. Саме в Мехіко розташований центр світового троцькізму , попередній президент Мексики Вісенте Фокс, сучасні актори і діячі мистецтва: Валентин Пімштейн, Леях Кінтана, режисери Артуро Ріпштейн, Альфаро Рубін, актори: Вікторія Руффо, Карін Нісембаум, Джозеф Бірч, Абрахам Давід Понс.

З Українських земель

Серед Мексиканців є поселенці з Українськиїх Земель, переважно з Буковини, Галичини, Житомирщини, Закарпаття, а також з Західної Галичини.

Серед них це частина представників польської, мадярської, єврейської то російської діаспори звичайно і Українці.

Ці всі дані не є правом на істину лише спроба проаналізувати і дослідити український слід в далекій Латинській Америці, особливо в малодосліджених ділянках.

Коментарі

© 2007 - 2012, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua